şükela:  tümü | bugün
 • pnomoni (pneumonia) hastaliginin halk arasindaki adi.
 • (bkz: zaturree) kelimesinin yanlıs yazılısı
 • zatürre olunduğunda nefes almak zorlaşır. her derin nefes almaya çalışıldığında göğüs çok feci biçimde batar. göğse yavaş yavaş piçak sokulması gibi bir batmadır bu ve kısa kısa (hiyhi hiyhi şeklinde) nefes almak zorunda kalınılır. bu şekilde olursa batmaz ya da az batar. ancak bi süre sonra derin nefes alma isteği bünyeyi sardığında her şeyi göze alır ve hhiiiiyyykk diye nefes alırsınız. akabinde gözden yaşlar gelmeye başlar. bütün bir günün böyle geçtiği düşünüldüğünde ne kadar iğrenç ötesi bir hastalık olduğu anlaşılır. ancak gariptir uyurken bu tür bir batma hissi oluşmaz. uyurken nefes alınmaz mı? alınır. baba gibi antibiyotiklerle ve dinlenerek hastalıktan kurtulunabilinir. eşşek gibi koşup top oynadığınızı zanneder, danalar gibi soğuk su içer, duştan soora da havalar sıcak deyip pencere açıkken sadece donla yatarsanız başınıza gelecek olan budur. böyle bi hastalıktır.
 • akciğer'de iltihaplanma.bu iltihap kana da karıştığı için lökosit yani kandaki iltihap oranı da tavan yapar ve ayakta durmakta zorluk çekilir.sürekli ağız kuruluğu vardır deli gibi su içmek istenir.iğrenç bir hastalıktır.
 • tek akciğerde görüldüğü zaman nispeten daha hafif geçer. her iki akciğerde de iltihaplanma oluştuysa hastaneliksiniz demektir. sadece antibiyotikle atlatılması biraz zordur. antibiyotik yanında birkaç haftalık penisilin tedavisi gerektirir. çok seyrek görülen durumlarda olay bayılmayla başlayabilir. 10 dakika içinde ateş 40-42 dereceye kadar yükselebilir. düşmesi uzun zaman alır. acil müdahale gerekebilir. başlarda belirtileri şiddetli griple aynıdır. uzun süre düşmeyen ateş, nefes almada güçlük, uyurken inleme, bazen mide bulantısı, ağızda kuruluk, iştahsızlık görülür. kıçınız süzgece döner iğnelerden. doktorun midenizin bulanmaması için verdiği şurup anında kusmanıza neden olur. hele yaz günü millet denizlerde, havuzlarda cirit atıyorken bu hastalığa yakalanmışsanız ve yatak döşek yatıyorsanız gıcık olursunuz, küfür edersiniz. başınız da bekleyen anne çernobil yüzünden zatürre olduğunuzu iddia eder, babanızın sizi iğne olmaya götürmek için dondurmayla kandırmaya çalışması da ayrı bir fenomendir.
 • insanı bitkin, isteksiz yapmasının yanında öksürürken ve derin nefes alırken can çekişmesine neden ola ...öhheemm örrghh..
 • halk arasında zaturiye olarak da soylenen rahatsızlık
 • zaten anlamina kullanilabilen guzel bir hastalik. ornegin:
  "su dedigin mucize zaten" yerine "su dedigin mucize zaturre"
 • zatürre, isim

  sancı, ateş ve öksürükle beliren, tehlikeli bir akciğer hastalığı, batar.

  (bkz: tdk)
 • ciğerlerin iltihaplanarak su toplaması durumunun genel adıdır, bu duruma sebep olan belli başlı bakteri ve virüsler vardır. normal bir grip te zatürreye dönüşebilir veya vücut direnci kırıldığında bakteri veya virüsler ciğerlere yerleşip bu duruma sebebiyet verebilirler
hesabın var mı? giriş yap