şükela:  tümü | bugün
  • zaturreden korunmak amacıyla iki yaşından büyük herkese önerilen aşı, çoğunlukla bir kez yapılan aşının ömür boyu pnömokok nedenli zatürre için bağışıklık sağladığı, ancak genel olarak bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde 5 yılda bir tekrarlanması gerektiği de belirtilmektedir, pnömokok aşısı olarak da bilinmektedir
  • 2 yaşının altında çocuklar ile 65 yaş üstü çocuklara önerilir. astım hastaları da aşı olması önerilen risk grubuna girer.

http://www.asidanisma.com/…p_new_pages/pnomokok.asp
  • ailemizin doktorunun soyledigine gore rutin uygulanmayan, riskli gruplara onerilen bir asidir. o zaman neden gunlerdir bu asinin reklami -sanki yaptirmak zorunlulukmus gibi- donuyor televizyonlarda diye sorguluyor insan.
  • yanlış bir başlık bu aslında.. doğrusu pnomokok aşısı olması lazım çünkü bu aşının içinde bulunan pnömokok menenjit, sepsis gibi başka hastalıklara da neden olur. ayrıca zatürre hastalığına neden olan tek etken de pnomokok değildir. aşıyla ilgili bir kaç bilgi ise şöyle:
    pnomokokun aynı enfluenza gibi değişik tipleri vardır. tüm tiplerin aşıya konması mümkün olmadığı için aralarından seçmek gerekir. halen piyasada bulunan pnomokok aşısının içindekiler abd ve bazı gelişmiş ülkelere göre hazırlanmıştır. piyasada bulunan polisakkarit pnomokok aşısı (ppv23) iki yaş altındaki çocuklara yapılmaz. oysa zatürre açısından çok önemli yaş grubu iki yaş altı çocuklardır. onlar 2000 yılında geliştirilen ve içinde yedi tip bulunan (pcv7) aşı tercih edilmelidir. aşının zatürreye karşı koruyuculuğu içinde bulunan tipler için yüzde 70 genel olarak ise yüzde 40 dır. aşı ülkemizin rutin bağışıklama programında yoktur. dolayısıyla televizyonlardaki reklamlara aldanmamak gerekir. genel halk sağlığı kurallarına göre hastalıklara toplum düzeyinde müdahale etmeye yönelik önlemler birey düzeyindeki eylemlerden daha etkilidir. koruyucu çalışmalar bireysel değil evrensel nitalikte olmalıdır ve dolayısıyla uygulanmakta olan rutin bağışıklama kapsamı içinde yer almayan bir aşının tek tek bireyler tarafından kendi tercihleri ile uygulanması önerilmez. elbette ki risk grupları tüm tüm bu anlatılanların dışındadır ve onlara doktor önerisiyle bu ya da rutin olarak yapılmayan herhangi bir aşı yaptırılır. aşının rutin uygulamasının gerekip gerekmediği ise elbette tartışılabilir ancak çocuk sağlığı açısından düzeltilmesi gereken daha öncelikli konular vardır. anne sütü ile beslenme bunlardan biridir. eğer aşı illa rutin programa alınacaksa bile gerekli araştırmalar yapılıp ülkemiz şartlarına uygun hazırlanmış bir içeriği taşıması gerekir. tüm bu gerçeklere hiç değinmeyip televizyonlarda "sen kork pnomokok" adı altında hemen hemen açık bir şekilde bu aşının reklamının yapılması yanlıştır.
  • bu habere göre 65 yaş üstü hastalar için devlet tarafından ücretsiz yapılıyormuş. hatta sadece beş sene koruma sağlayan pneumo23 değil yeni nesil hayat boyu koruma sağlayan konjuge aşı da.

gerçekler mi : evet 65 yaş üstü hastalar için devletimiz ( sağlık bakanlığı ) gerçekten de pneumo23 adındaki aşıyı ödüyor. e ne güzel dediniz di mi.

sorun şu ki bahse konu aşı 2 sene dir ( tam iki senedir ) piyasada yokmuş . devletin ödediği bir aşı var ama aşı ithal ve bakanlık uygun fiyat teklif etmediği için piyasada yokmuş.

konjuge aşı mı. o var piyasada ama devlet ödemiyor. hediyesi 150 liraymış.

komedi gibi.
  • kronik hasta olduğumdan sevgili doktorum ücretsiz yaptırma hakkın var aşı ol istersen dedi, sonuç dün sabah 9 da aşımı oldum ancak kolumu hareket dahi ettiremiyorum her hareketimde o kadar büyük bir acı yaşıyorum ki gözlerimden yaş geliyor, yan yatamamakta en büyük sıkıntısı. bakalım kaç gün sürecek bu ağrı. demem o ki benim gibi fuzuli yere bu aşıyı olmayın, bedava olsa da olmayın, hasta olsanız da olmayın, hastalığı bu kadar ağrı çektirmiyordur be.