• sıklıkla başvurulan bir güvenlik cümlesi, eskiden kullanmamak için gayret eder, doğruculuk yapardım, defalarca elimde patladı. artık ara ara kullanıyorum, ailesine göre.
    anlayamamak değil, iyi bir sezginin göstergesidir. orada ima edilen viral üst solunum yolu enfeksiyonunun (üsye) ilerleyip viral zatürre (viral asye) yapabileceği gerçeği, önlenemeyeceğini benim bilmem ama ailenin bilmemesi veya kabul edememesi. yani... viral üsye olduğundan eminim, kralından antibiyotik versem dahi önlemez, (steroid versem önlerim belki ama daha beter de batabilirim, ayrıca ahlaken yanlış, veren hekimler var) aşağı ineceği varsa (allerjiden tut da bi sürü hazırlayıcı sebebe bağlı) iner. yani gerçekten pis bir durum bu. viral üsye deyip tedavisiz eve göndersem ve 3 gün sonra zatürre olmuş bu çocuk dediğimde ne oluyor? la koduumun tohturu daha 3 gün önce gettiydik saa, bişeciği yok dediydin, al sana zopa... peki bu duruma kaç kez düşer zekası orta halli bir uzman? yok mu makul bir savunma taktiği? var. işte bu başlık. kurtarıcı can simididir. ilk muayenede viral üsye düşündüğünde ama bir şeyler seni rahatsız ediyor, ulan bu çocuk 3 gün sonra tıkanmış gelir diye düşünüyorsan bu yoldan yürürsün. aman ha tıkanırsa getir hemen, ilerleyebilir diye eklersin. ilerlerse "doktor demişti" olur, ilerlemezse "aferim doktora, kötülemeden iyi etti çocuğu" olur.
    orospu çocuğuyuz ama bir sor neden diye.

olay istisnalar hariç aynen böyle böyledir ey hakim.
  • çocuğunuzu doktora götürdüğünüzde doktorundan duyabilirsiniz bunu. duyduktan sonra hemen paniğe kapılıp üzülmeyin lütfen. çünkü gerçekte; yok böyle bir şey!!

çocuk ya zatürre'dir ya değildir, bunun ötesi ortası yok. peki doktorlar neden bu kadar meraklı bu teşhisi koymaya? buyrun göğüs hastalıkları uzmanı prof. dr. ahmet rasim küçükusta'dan dinleyelim:

"bir: bu, genellikle hastanın şikayetlerinin tam olarak neye bağlı olduğunun anlaşılamadığı ve akciğer röntgeninin de normal çıktığı durumlarda konan kaçamak bir teşhistir.

iki: bu, ispatı olan bir teşhis değildir. başka bir doktor aynı hastayı görüp “bunda zatürre falan yok” dediğinde, teşhisi koyan doktorun “zaten başlangıçtı” deme şansı vardır.

üç: zatürre, halkın korktuğu bir hastalıktır ama zatürre başlangıcı daha kabul edilebilir bir teşhistir. “neyse ki başlangıçmış” sözü tahtaya da vurularak şükredilir.

dört: bir doktorun böyle ciddi bir hastalığı daha başlangıçta yakalaması ve tedavi etmesi, hanesine başarı puanı olarak yazılır. bu doktorun adı “zatürreyi daha başlamadan yakalayan müthiş doktor”a çıkar.

beş: bu teşhis hastanın her öksürdüğünde “aman yine zatürre başlangıcı olmasın” diye doktoruna koşmasına sebep olur ki, bu, biz muayenehane hekimlerinin arayıp da bulamadığı bir şeydir."

detay isteyen arkadaşlar:
    http://www.anneoluncaanladim.com/…aturre-baslangici

doktorlar kızacaklar belki ama her doktor da böyle değil elbet. astım-bronşit teşhisiyle hastaneye yatırılmış bir çocuk tanıyorum. astım raporu düzenleyip taburcu edilirken de torba torba ilaç verilen. bu çocuk allah'tan ki taburcu olduktan sonra ilaçlara henüz başlamadan iyi bir göğüs hastalıkları uzmanına götürülüyor da aslında astımı olmadığı anlaşılıp bütün ilaçları bir sağlık ocağına gönderiliyor.

başka bir doktor arkadaşın yorumu ise prim yapmak için bu teşhisi koydukları yönünde..
  • sık kullandığım bir teşhistir. eğer hastanın semptomları tam oturmamışsa, arada kalmışsam veya hastanın daha kötüleşebileceğini düşünüyorsam böyle diyorum. göğüs hastalıkları uzmanı hocamız doğru söylemiş.
  • bebek denilebilecek yaslarda oksurugum bile yokken aile dostu olan cocuk doktorumun bana koydugu, aslinda olmayan teshistir. sirf endiseli ve paranoyak ailem mutlu olsun diye bana oniki adet igne yazilarak, bebek halimle o igneleri yemek zorunda birakilmis, her igneden sonra bacagim uyusmus, yuruyememis, ama zorla suruklenerek otobusle eve getirilmistim her sarsintida canim yanarak, o koltuga zor otururken. yillar sonra baska bir doktordan ogrendigime gore bana yapilan ignenin de bir faydasi yokmus, hatta hapi da varmis, icerigi kemik erimesine sebep olabilen bir ilacmis, ismini net olarak hatirlayamiyorum. aile dostumuz ailemden bonus puan almis olsa da zamaninda cok faydali bir is yaptigi icin onlarin gozunde, benim bilimum bedduami almisti. eger eriskin bir bireyseniz sorun yok ama cocugunuza bu teshis konulursa birkac defa arastirin, igne verilirse de icerigini ve gerekliligini sorgulayin. doktorlar kizabilir, sorgulayan hastalari sevmezler ama vucudunuz size ait, o doktorlara degil. bazen hayir diyebilmek gerekir.
  • bu teşhis özel hastanelere sık konur: o kadar tahlil yaptır, o kadar para ver sonra sana üsye desinler, 2-3 ilaç yazıp göndersinler. sen önemlisin, hastalığında önemli olmalı, reçeten kalabalık olmalı. o sana zartüre başlangıcı der, sende iyi ki gelmişim bak yoksa neler olacaktı dersin. yuvarlanıp gidersiniz.

siz yinede ilaçlarınızı kullanın doktor bu boru mu? dinleyin doktorunuzu vardır bir bildiği. valla bak.
  • bitmeyen öksürük ve nefes alırken ciğerlerimdeki gıdıklanmalar için bugün sallanan teşhis.
  • gun itibariyla alnimin ortasina yedigim teshis.
    zatürrenin yandan yemişi, gribin öksürüklü üst modeli, ciğerinizin canını yakan ve halsizlikten yamultan bi model bu.

isin kotusu daha 3 ay oldu bu isyerinde calismaya baslayali. resmen hastalik hastasi intibasi biraktim :/
  • ilerlemesi halinde kişiyi zatürre edebilen hastalık. zatürreden ölmek için de doktora gitmeyi reddeden bir kara cahil olmanız gerekiyor.
  • bu meret bende 3. haftayı gördü :( başlangıçtan finale gidiyorum.. bu hastalıktan ölürsem kendimi inanılmaz cool hissederim yalnız :p

sanki 1940’larda dökük rutubetli bi hastane odasında sözlüğe pardon günlüğe son satırlarımı yazan naif şehla gözlü kimsesiz bi hatunmuşum.. acaba ölürsem benim için kahrolacak biri olacak mı?! neyse ölmem herhalde. yok ya. ölmem di mi :/
  • kendi kendine geçip geçmediğini merak ettiğim tür.
hesabın var mı? giriş yap