şükela:  tümü | bugün
 • saffet nezihi'nin 1902 tarihli romanı.her ne kadar o dönemde bugün brezilya dizilerinin gördüğü işlevi gören, acıklı uyduruk hikayelerin tefrika edildiği ikdam adlı gazetede yayınlandığını bilsem ve bu sebeple pek bir edebi değer taşımadığını tahmin etsem de okumadığım için bir yorum yapmak istemediğim bir romandır bu.bi yerde eylül ile epey bir benzerlikleri olduğunu, ikdam tayfasından çok edebiyat ı cedide'nin 2. sınıf eserlerine daha yakın olduğunu iddia eden bir yazı okumuştum gerçi, ama neyse.
 • safvet nezîhî’nin ilk romanı, ilk kez 1902 yılında ikdâm gazetesinde yayımlanmıştır. romanın melodram niteliğinde olduğu söylenebilir; romanda varlıklı bir ailenin yabancı dil bilen, kadınları kendine âşık eden, beyoğlu’nun eğlenceli hayatını yaşayan necdet’in, kitabın adından da anlaşılabileceği gibi acıklı öyküsü anlatılır.

  zavallı necdet hakkında yapılan değerlendirmeler, romanın döneminde popüler olmasının yanında yapısı üzerine yoğunlaşır. cevdet kudret ve kemal bek'in de belirttiği gibi roman kurgu bakımından ilgi çekicidir. ve bu yönüyle döneminin popüler olmuş melodramlarından ayrılır.
 • nevzat pesen tarafında 1961 yılında senaryolaştırılmış ve filme çekilmiştir. göksel arsoy ve belgin doruk yanında nuray uslu, suna pekuysal ve nezahat tanyeri oynamışlar.

  --- spoiler ---
  vicdan azabı ve yalnızlık acısı çekme sahnesinin fon müziğinin e lucevan le stelle olması göz doldurur.
  --- spoiler ---
 • saffet nezihi'nin o unutulmaz romanı.
  selim ışık'ın arkadaşı metin'in kader arkadaşı. zavallı necdet, zavallı metin.
 • necdet isminde bir arkadaşım olursa, hediye edeceğim kitap...
 • sözlük aleminde hakkında doğru düzgün yorum yapılmayan, yapılan yorumların da "yaa popülermiş bilmem ki" cehaletinden öteye gidemediği roman. servet-i fünun'un evet popüler işlerindendi, kanımca safvet nezihi'nin maksadı da buydu ama ne önemi var? okurken, necdet'in hastalığı size de bulaşır, hasta olursunuz.
 • çocukken okuduğum saffet nezihi kitabı.
  ne zaman bu kitabın ismini duysam aklıma sarı bukleli saçlar geliyor.