şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: thinner)
  • hiçbir çaba harcamadan fiziken zayıfsa bu insanlar:
    (bkz: metabolizma hızı yüksek bünye)

karakter açısından:
    (bkz: irade yoksunu insan modeli)
    (bkz: iradesiz)
  • tahammül edilemeyen ota boka ağlayan insan modelidir
  • güçleninceye kadar güvenilmemesi gereken insan türü. sevilmezler, sevilmedikçe daha da zayıflar, çirkinleşirler.
  • "yesene biraz" denmesinden nefret ederler. gerekirse kırbaçla, sopayla girişirler.

sonra uyarmadı olmasın.
  • çok çok zayıflarsa uçar bunlar. benim kardeşim uçmuştu ordan biliyorum. annem fotoğrafla belgeledi hatta. aqua parktayız. uzun kaydıraklardan kayıp havuza düşüyoruz bir yaz. çocuğuz daha. annem de havuzun başında bizi resmediyor. kardeşim merdivenlerden çıktı tepeye, bıraktı kendini. kaydırak döne döne şekil alıyor ve bir yerinde düzleşip tekrar iniyor. işte o düzleşme yerinde biz kardeşimi kaybettik.

uçmuş!

bildiğin havaya uçmuş ve tekrar kıç üstü kaydırağa geri oturmuş. annem tam orda bu anı karelemiş. o zaman dijital makineler yok, biz filmi verdik fotoğrafçıya, almayı unuttuk. bu olay da aklımızdan silindi. bir ay geçince aldık ve tek tek bakıyoruz, annem babam, kardeşim ve ben. aquapark fotoğraflarına gelince annem babama uzattı baksın diye.

babam: ee burda kaydırağı çekmişsin sadece
    annem: yok yok orda merve var onu çektim, iyi bak
    babam: yok işte, boş bu kaydırak. uçtun mu sen kızım?
    merve: evet ehehehe orda uçmuştum da biraz.
    babam: ????

fotoğraf şahane yalnız. sular var, köpükler var, belli ki kaydırakta bir ara biri varmış. ama insan yok. o da yukarda, uçarken poz da vermiş de çok havalanınca biz görememişiz.

hala cetvel gibi zayıftır kardeşim. böyle rüzgarlı havalarda uçmayı sever.
  • "bu arada ehrenstein* şişman bir yetişkin olmuş -her şekilde iriyarı olmuş (ve büsbütün yakışıklı, nasıl da dikkat etmedin buna) ve kendisinden daha zayıf insanlar hakkında onların zayıf olduklarından başka pek fazla bir şey bilmiyor. ama eminim ki birçok insan için için bu bilgi yeterli, mesela benim için." franz kafka - briefe an milena