şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: zayıfe)
 • (bkz: gülşen)
 • türk kadının beş kilo eksik hali

  (bkz: türk kızlarının bir beş kilo fazlasının olması)
 • birisi zihinlere kazınmıştır. (bkz: safinaz)
 • ele gelmez.
 • güzel sevişiyor.
 • gucsuz sanmayın onu degildir.

  o ki bir kedi gibi kıvrılsın yanınızda yatsın, sevin onu mırıldasın..
  o ki bir sozunuzle yaslanır, bir gulusunuz icin dunyaları onunuze serer..
  isteyin butun evi temizlesin, uc ogun yemeginizi yapsın, arkanızı toplasın, ustune calıssın, hic gocunmaz, yeter ki siz onunla mutlu olun..
  o ki "needy"dir, sizin sevginize muhtactır..
  butun adamlar iltifat etsin umrunda olmaz, siz bir tatlı soz soyleyin dunyalar onun olur..
  o ki yarın obur gun misal bobrek yetmezligi gecirsen gozunu kırpmadan ailesinde tereddut ederken sizde saniyenin onda biri dusunmez, oyle seviyordur sizi, oyle kendinden bile degerlisinizdir gozunde..
  o ki onu sevmezseniz solar gider, olur, yok olur, mahvolur..

  bazı kızlar cok guzelken bazı kızlar cok zayıftır..
  aclıkla, issizlikle, ailevi yıkımlarla hasır nesir olurlar yıkılmazlar ama konu sizsizlik olunca stop ederler.. sizin askınız olmadan yasamasınlar daha iyidir..
  vurun zayıf kızlara, onlar sizsiz hayatı anlamsız bulanlar..
  onlar sizsiz bicare olanlar..
  onlar sizsiz yasayamayacakken siz mevzu bahis olunca gozunu kırpmadan size canını verecek olanlar..
  onlar dunyevi butun zorluklara direnebilecek kadar gucluyken, bir aska boyun egecek kadar zayıf kadınlar..
 • bir kaç gün önce "güzel kadın" başlığına bir entry yazmıştım. amacım, çirkin kadınlara uygulanan ayrımcılık aşikarken, fazla gözükmeyen ama var olan "güzel kadına ayrımcılık" meselesi hakkında iki kelam etmekti. (bkz: güzel kadın/@polly jean)

  şimdi bunun bir benzeri de zayıf kadın için var. moda balık etli kadından zayıf kadına evrildiği için "zayıf=güzel" algısı batı'yı ele geçirdi. "dünyayı" demedim dikkat ederseniz, zira nüfusu 1 milyarı geçen hindistan'da "güzellik=zayıflık" bağıntısı işlemiyor, keza orta doğu, afrika filan da zayıflığı değil, "normal" (bu normallik üzerine konuşacağız sonra) hatta balık etli kadını beğeniyor. abd için de durum çok farklı değil. eğer "dünya"yı "batı"dan ibaret zenneden batı-merkezci insanlardansanız rica ederim, önce dünya algınızı gözden geçirin. neyse, meselemize dönelim, yani aslında, bir yandan sıfır beden şişirilip zayıf olmayan kadınlar "sen ne biçim kadınsın" diye taciz edilirken, aslında zayıf kadın da "sen de kadın mısın yahu" diye rahat bırakılmıyor.

  şu cümleler tanıdık değil mi, "kadın dediğin ele gelecek", "kadını kadın yapan kıvrımlarıdır", "o ne öyle tahta gibi"... yani, kilolu kadını rahat bırakmayan ataerki (tıpkı ne çirkin, ne de güzel kadını rahat bıraktığı gibi) zayıf kadını da rahat bırakmıyor. yüzlük ayrılan bir istatistik skalasında, en fazla %1'lik kesimi rahat bırakıyor, onun altı da üstü de hayatını kilosundan memnun olmadan geçiriyor.

  yalnız bu konuda benim bir sıkıntım var. kilolu insanlara karşı yapılan iğrençliğe herkes laf ederken, zayıf insanlara karşı yapılan iğrençliği pek kimse görmüyor. dahası, üzülerek söylüyorum, kendisine yapılanın lacivertini zayıflara karşı yapan hemcinslerimi gördüğümde üzülüyorum. "kadın dediğin kıvrımlı olur, hıh, kıvrımı olmayana kadın demem ben" cümlesini ortalık yerde kuran biri lütfen bir daha "feminizm"i ağzına bile almasın, çünkü bu "kısa saçlı kadın mı olur?"a kadar gidiyor. amacımız, herkesin kendini kendisi üzerinden tanımlayabildiği bir ortam yaratmaksa, bunu "kendi beğenisini başkalarına dayatan insanlar" üzerinden sağlayamayacağımız çok açık.

  şimdi işin bir sağlık boyutu var ("bizim doktor badilerimiz de var!"). yani sağlıkla kısıtlandığımızdan "herkes keyfine baksın" diyemiyorum. yani aslında derdim, çünkü nasıl insanın içkiyle, uyuşturucuyla kendine zarar verme hakkı varsa, bunu eksik ve fazla kilolarıyla da yapabilir. ama öte yandan, hem anoreksiya ve bulimia, hem de obezite "çağımızın hastalığı" iken, bunu teşvik etmek istemem. bu noktada, vücut kitle indeksi 18,5 ile 25 arasında olanlar tıp açısından "normal" kabul edilmiş. yani bunun alt sınırı ile üst sınırı arasında istediği kiloyu seçmek kişinin sağlığını bozmadan, rahatlıkla yapabileceği bir tercih. dikkat edin, alt ile üst sınır arasında, aynı boydaki insan için neredeyse 20 kilo oynuyor. ama o 20 kiloluk aralık içerisinde istediği kadar ekstrayı seçebilir. lütfen bunu unutmayalım. bu birinci madde.

  ikinci madde, nasıl kişi vücut kitle indeksi 25'in üstüne çıktığında bir anda "obez" sayılmıyorsa, 18,5'un altına inince de bir anda "anoreksik" olmuyor. nasıl ki, obezlik sınırına varmayan bir "şişmanlık" cana kast etmiyorsa, normalin biraz altında olan her insana da "ııaayyy anoreksik buuu, kesin yeme bozukluğu vaar, kesin kusuyooo" muhabbeti yapmak da dallamalığın önde gideni, bayrak taşıyanı. bunun hareketlisi var, metabolizması hızlı çalışanı var, genetiği öyle olanı var, var oğlu var. sanki eskiden herkes balık etliymiş gibi davranmayı bırakın lütfen. hayır, popüler kültür zayıflığı şişirmeden önce de zayıf insanlar vardı, uğraşmadığı halde zayıf olanlar hep oldu ve hep olacak, çünkü genetik yapılarımız çeşit çeşit. şimdi bu insana (kadın ya da erkek, ama tabii kadınlar daha çok maruz kalıyor) "çok zayıfsın. ııı çok çirkiiin. eti budu yok bunuuun" diyen arkadaşlar farkına varsınlar ki, bunun "ıııyy pis şişmaan, bok dolu midesi, balinaa" demekten hiçbir farkı yok. evet, hiçbir farkı yok. hele hele şişman biri bunu yapıyorsa sinirim iki kat bozuluyor, çünkü kendi maruz bırakıldığı sinir bozukluğunu kimseye yaşatmamalı, bu konuda daha iyi empati yapabilmeli bence. eğer bunu yapmayıp askerci mantıkla "it ite, it kuyruğuna" yaparsa, bu insan değersiz biridir, bu kadar net.

  hani ilk maddede alt sınır, üst sınır demiştim ya, hah, oraya dönelim. ne demiştik 18,5-25 arası tıbben de "normal". şimdi, madem tıbben de bir sorun teşkil etmiyor, o zaman kişi, boyuna "normal" gelen kilonun en alt sınırını tercih ediyorsa, -bakın normal dedim, zayıfa kiloluya değinmedim bile- onun tercihlerine karışmak, "ııaaayyy çok zayıfsıın" diye yaftalamak kimin harcı? "biraz daha kilo alsan daha kıvrımlı olursun, güzel olur" demek kimin harcı? tıpkı şişman kadına "on kilo versen fıstık olursun" geyiğini yapan reziller gibi olmaz mıyız bunu yapsak? biz kimiz ki, sağlığına bile tehdit oluşturmayan konularda bir kişinin beğenileri üstüne ahkam kesiyoruz? kaldı ki, eğer vki'si 25'in biraz üstünde olanlar "ay normalin az üstündeyim, normal sayılır" diyebiliyorsa, bu durumda aynı mantıkla 18,5'un biraz altında olanlara "ay anoreksik bu" yaftasını yapıştırmaya ne hakkımız var? insanların bedenlerinde nasıl rahat edeceklerine bizim karar vermeye ne hakkımız var?

  evet, çocuklar, özellikle kız çocukları, popüler kültürden etkileniyor, kafasına kafasına sokuşturuluyor bunlar. ama zannettiğiniz gibi "kadın dediğin ele gelecek" muhabbeti değildir bunu çözen, o sadece aynısının laciverdi. bence kız çocuklarına "sağlığına zarar vermediği sürece nasıl gözükmek istiyorsan öyle gözük, kimsenin laflarına aldırma" diyebilmelisiniz önce... eğer popüler kültürden etkilenmesini istemiyorsanız, önce "güzel olmak zorundasın, yaşadığın çağda güzel diye kabul edilen neyse ona uymak zorundasın" demeyi bırakın, gerisi zaten kendiliğinden gelir...

  dip not: bu konuda düşünmemi ve yazmamı sağlayan loralynn ve dontgetanybigideas'a teşekkürler.
 • hemcinsleri tarafından çekinilmeden eleştirilen kadın. anlamıyorum bunu. şişmana şişman demek kabalık tamam da zayıfa da sen çok zayıfsın, işte filandan da zayıfsın vs demek ne iş? kabalık sayılmıyor mu bu da... hayır boyuma göre kilom da gayet normal görünüyor, biraz kemiksizim sanırım ama ne yapabilirim. ben zaten rahatsızım bu durumdan, bir de sen üstüme üstüme... evet zayıfız ne var yani, biz göremiyor muyuz bunu sanıyorsun? ben sana, sen benden de zayıfsın diyor muyum mesela? bıktım bu kızların başkaları üzerinden prim yapmaya çalışıp kendilerini yüceltmelerinden... kendinden laf açınca da "ben seviyorum bana zayıf denilmesini" demiyor mu... hı hı. konunun iki haftada bir benim zayıflığıma gelmesinden gayet rahatsızım, doğrudur! şimdi izninizle biraz cips yemeye gideyim.