şükela:  tümü | bugün
  • tinerciler, fanatik futbol taraftarı, elinde tesbih gezen istiklal bebeleri, devleti soyan soysuzlar için geçerli felsefe. ayrıca adolf hitler'in de felsefesidir.
  • eğer sen tamamen içgüdülerine göre hareket eden bir hayvansan senin için doğru önerme.
  • şu andaki türkiyeye uyarlarsak:
    (bkz: doğaya acımak güçlüye ihanettir)
  • amacımız hayatta kalmak ise mantıklı olan öngörü.
  • doğal seçilim düşüncesini özetleyen söz.
  • yanlış önerme.

gördüğüm kadarıyla insan kendi doğasında ( iç dünyasında) nötr hatta kendine ve çevresine faydalı olmaya meyilli bir canlıdır. o henüz siyah ve beyazı keşfetmemiş, griyi yaşamaktadır.

iyiliği kişinin kendine yararı olup başkasına zararı olmayan, ya da hem kendine hem de çevresine yararlı davranışları, eylemleri olarak niteleyebiliriz. kötüyü ise bunun tam tersi şeklinde niteleyebiliriz; yani kendine yararı olup başkalarına zararı olan yahut hem kendine hem de başkalarına zararı olan davranışlar, eylemler.

dünya üzerinde bir çok hayati kurum/oluş/algı/motivasyon dualiteye tabidir ve karşıtları ile anlamlandırılır. cinsiyet, renkler, kutuplar, ideolojiler ... ciddi anlamda geniş bir örneklem kümesini oluşturur dualite. sözlük anlamı ile kavramlaştırırsak iyiliği, onu kötü olmadan düşünemeyiz. yani doğasına ait insan iç dünyasında iyiliğe meyillidir dedik; o henüz kötülükle tanışmadan kendi doğasının iyi olduğunu kavrayamaz: başka birine yardım etse kendine yardım etmek amacıyla yapacaktır, zira birini acı içerisinde görse kendi içi acır, içi acıyan canlı kendi ıstırabını frenlemek için bir diğerine yardım eder.

yani savım şu; iyilik icat edilmemiştir; normal ve sağlıklı olandır. kötülük ise sonradan icat edilmiş bir sistematik, yahut pençelerine düşülmüş bir ruhsal hastalıktır. öyle bir hastalıktır ki etkisine giren kişi bir başkasına kötülük yaptığında kendine, kendine kötülük yaptığında herkese kötülük yaptığını göremez.

benim için genel olarak iyi ya da kötü yoktur. cehalet ya da aydınlık/bilgelik vardır. dünyada yaşamın yakıtı "acıdır". cehalet ve bilgeliğin ölçütü de acıdır.
    cehalet acının temeli, köküdür. yani tüm acılar (sinir/stress/yorgunluk/kıskançlık/kibir/fiziksel acı) cehaletten doğar ve beslenir. acıyı sonlandıran, bitiren, yarayı iyileştiren ise aydınlanma, bilgeliktir.

cehalet çok şey bilmeme durumu değil; yaşananların neden yaşandığını görememe, oluşları nedenleri ve sonuçları ile analiz edememe durumudur.
    bilgelik ise net görüş, anlayış, yüksek algı ve farkındalıktır.
  • hatalı önerme.
    doğa ne en güçlüyü(strongest) ne de en kurnazı(most cunning) kayırır; orman kanunu, en uygun/formda/sağlıklı olanı seçmeyi amaçlar, yani bir "the survival of the fittest"' hikayesidir.
  • yanlistir denilip insan, bilinc, uygarlik, ilkeler vs. temali bol bol karmasik bir makarna corbasi kivaminda fikir karmasasi ve celiskiler yumagi cumleler yazilsa da olayin ozeti budur.

yok nefismis yok terbiyeymis, ozgurlukmus, adaletmis... bunlar tatava iste.