şükela:  tümü | bugün
 • zayif olma durumu.
  fiziksel ise kutlece yashitlarina gore azlik ifade eder.
  (bkz: mental) achidan ise karakter eksikligini anlatir.
 • ne kadar kapsamlı ve güvenilir araştırmalara dayanıyor bu bilgi bilemiyorum ama, zamanında zayıflığın ancak yiyeceğin bol bulunduğu yerlerde bir statü göstergesi ve estetik tercih olabildiğini, bunun tersine yiyecek sıkıntısı çekilen toplumlarda şişmanlığın çekici bulunduğunu okumuştum. ki gayet mantıklı durmuyor mu, sormak istiyorum size..
  bir de amerika'da yapılmış bir araştırmaya değinmek isterim bu bağlamda. şöyle ki, kadın ve erkek deneklere çok zayıftan çok şişmana giden kadın resimleri gösteriliyor. kadınlara "kendiniz hangisi olmak isterdiniz", bir de "sizce erkekler hangisini en çekici bulacaklar" diye soruluyor. nedir netice? kadınlar iki soruda da ortalamadan daha zayıf kadınları seçiyorlar. oysa erkekler tam ortalama kadını en güzel buluyorlar. biraz hazin geliyor doğrusu bu hal bana.
  bakın, bir de yeri gelmişken şişmanlamamıza yol açan yağ, şeker, tuz gibi maddelere neden bu kadar düşkün olduğumuzu açıklayan bir hipotezi anmak isterim: milyonlarca yıl önce, atalarımız afrika'nın savanlarında darwin'i haklı çıkarmaya uğraşırken şeker, yağ ve tuz gibi besin değeri son derece yüksek bilumum madde ortamda kıttı. bu kıt maddelere ulaşabilenler ise ulaşamayanlara kıyasla evrimsel bir avantaj elde ediyorlardı, zira daha güçlü oluyorlar, daha uzun yaşıyorlar, daha fazla çocuk üretebiliyorlardı. bu durumda yağ, tuz, şekeri sevmek, böyle bir damak zevki geliştirmek evrimsel açıdan çok faydalı olacaktı: şekeri daha fazla seven onu bulmak için daha fazla çaba gösterecek, daha fazla çaba gösterince muhtemelen elde edecek, elde edince de yaşama ve üreme şanslarını arttıracaktı. olan da bu oldu ve damak zevki gelişmiş atalarımız bize de aynı zevki miras bıraktılar. ama dediğimiz üzere, o zamanlar elde edilmesi zor maddelerdi tuz, şeker, yağ; mc donalds henüz tarih sahnesine çıkmamıştı misal olarak. o gün için bir adaptasyon olan bu özelliğimiz bugün maladaptasyon oldu, şişmanlığa yaldızlı davetiye oldu.
  başlarken bu kadar uzayacağını hiç düşünmemiştim doğrusu bu entryinin.
 • i$letme acisindan bakildiginda, cevredeki i$letmelere gore zaafi bulunan noktalardir bunlar.sahip olunabilecek ustunluklerin tam tersidir.i$letmenin faaliyet gosterdigi yerin kotu** olmasi, personel kalitesinin\veriminin du$uk olmasi vs.vs.
 • karakteristik bir özellik olarak değerlendirildiğinde ve oynanmak istediğinde cidden sorun yaratabilir. bir insanın zayıf bir noktasını yakaladığında insan veya yakaladığını sandığında, esasında karşıdaki sadece zayıflık dediği şeyle oynuyorsa karşı tarafın, hissedebilmenin verdiği haz ile sadece yine kendini eğlendiriyorsa ve dalga geçildiği sanılan veya beslenildiği sanılan süreçten karşı taraftaki daha yaşamsal bir kazanç elde ediyorsa işte cidden alıklaşan taraf olur ego doldurduğunu sanan. dikkatli olmak lazım, zayıflık dediğin ve emmeye çalıştığın senin korkuların ve ibneliğin olmasın sakın? evet. dünya durdukça da böyle olacak.
 • kötüdür eğer 50 kg' nin epey altındaysanız çok kötüdür 25 beden kot giyersiniz 34 beden etek, bedeniniz ise xs 'dur .ve bir alışverişe gittğinizde sinir kirizi geçirmeden eve asla dönemessiniz.zira beğendiğiniz bir çok şeyin size uygun bedenini bulamassınız yersiniz kilo almak istersiniz hatta bunun için doktorlara bile gidersiniz. ancak hiçbirşey yapılamaz sadece size metobolizmanızın hızlı çalıştığı söylenir,yani çok zayıf olmakta bir eziyettir.
 • karakter olarak zayıflık ise, ne kadar masum, iyi görünse bile aklınıza gelmeyecek bir işe bulaşabilecek insandır. ha olmadı intihara kalkışır sudan sebeplerle.
 • (bkz: zaaf)
 • osmanlı padişahlarının ölüm sebebidir.

  ikinci süleyman,
  ikinci ahmed ,
  ikinci mustafa' dır bu padişahlar. ufak bir not daha belirteyim zayıflıktan ölen bu üç padişah da duraklama dönemi padişahlarıdır.

  koskoca osmanlı' nın padişahları öldükten sonra korkulmayacak bir durum da değil hani. en azından kendi açımdan , üç beş paket balık yağı temin edilmeli acilen.
 • sürekli iyi niyetli teyzelerin, yengelerin, ve benzeri anaç tiplerin "ye!ye!biraz daha ye!!!" tacizlerine maruz kalmaktır. hayatta karşılaşılan hemen hemen herkesten kilo almak konusunda ipe sapa gelmeyen tavsiyeler dinlemek zorunda olmaktır. ne kadar dil dökülürse dökülsün anlatılamaz bir türlü zayıflığın genlerin ve bünyenin bir getirisi olduğu, sürekli tıkınmanın bir çözüm olmadığı, ve de zayıflığın mutlak ve yakın ölüm manasına gelmediği. bitmeyen tavsiyeler, tacizler, bayat espriler sonucu kompleksler yaratılır, özgüvenler zedelenir, ataların genlerine sitem edilir (taa ki ileri yaşlarda aniden göbek pörtleyip zayıflığı özlettirene kadar).
 • insanın kabullenebilmesi ve bunları başkalarıyla paylaşabilmesi savaşta adam öldürmekten çok daha fazla cesaret gerektiren iki şeyden biri. diğeri için (bkz: korku)