• koskoca fenerbahçe'nin izmir'de basket maçı olduğunda, o maç başta karşıyaka sokaklarında olmak üzere her yerde "zaza geliyor, lan!" diye yankılanırdı. bu fenerbahçe'de hiçbir futbolcuya, basketbolcuya nasip olmadı vallahi.

cidden izmir'de zaza'nın çok ciddi bir taraftar kitlesi vardı. sırf zaza'yı izlemek için, gazozuna maç bile olsa, o maça giderlerdi. hatta, sırf zaza'yla dalaşmak için, karşıyaka tribünlerinde oturan fenerbahçe taraftarları tanıyorum.

neydi zaza'yı izmir'de bu kadar popüler yapan?

bir kere zaza çok iyi gaza gelirdi. yandan biri "zazaaaaa!" diye böğürdüğünde, zaza tepkisiz kalmaz, dönüp, küfür ederdi. yandan biri "üçlüüüüüük" diye bağırdığında zaza dayanamaz, topu potaya yollardı.

hatta bir maçta zaza üçlük çizgisinde topu aldı. tribünlerin baskısıyla zaza'ya kimse basmadı. zaza üçlüğü yolladı. top girmeyince, tribünlerden kahkahalar yükseldi.

bir röportajında "karşıyaka seyircisi için ne düşünüyorsun?" sorusuna "abi, manyak onlar!" demişti. cidden adamın üzerine çok gidildi. hatta kimsenin üzerine gidilmediği kadar zaza'nın üzerine gidildi.
  • şu anda trt spor'da pota altı programında konuk. karşıyaka deplasmanı ile ilgili soru geldi "galatasaray deplasmanı ile birlikte en sevdiğim deplasmandı" dedi.* yalnız dediği gibi kendisi fener'de oynarken fener hep yendi lan bizi. 7'de 7 ile başladığımız 99-00 sezonunda bile yenmişti. yukarıda uhc'nin dediği gibi karşıyaka'nın fenerbahçe ile maçı olmazdı. karşıyaka taraftarının zaza ile atışması olurdu. tam fener benchinin arkasından sürekli zaza'ya küfredelir, zaza'da dönüp taraftara küfrederdi. tabii ondan sonra sahaya çakmak, pet şişe yağar, fener takım halinde içeri kaçardı. o zamanlar zaza'nın yanı sıra rasim başak, erdal bibo gibi kazmalar bile ksk deplasmanında coşar, biz tribünde çıldırırdık.* ulan ne günlerdi be zaza sayende eskiyi andık güzel oldu. önümüzdeki sezon gel bi maçımıza bu sefer sana tezahürattan inler salon.
  • eğer türk basketbolunda murat evliyaoğlu balı diye bir şey varsa, zaza enden bu balı alıp tribünlere taşıyan adamdır. şutu iyimiydi? hayır kötüydü. ama tribünden gazı aldı mı gözü kapalı atsa girerdi o üçlükler. serdar apaydın, ibrahim kutluay gibi adamlar üçlük attığında da sevinirdik ama onlar bize hiç bir zaman "aaaahhhhhhhhhhh!, girdi mi? haaa girdi mi?" gibi sesler çıkarttırmadı. büyüksün zaza, unuttuk sanma...
  • sabah gazetesinde bugün çıkan habere göre kendisi rus işgaline karşı gürcü ordusuna yazılmıştır

edit : rusların yaptıgı acıklamaya göre agustos 22 de gürcistandan askeri geri cekeceklermis , ben yinede zaza enden e baglıyorum bunu .

(bkz: zebellah)
  • zamanında fenerde oynarken benchte oturduğunda çekirdek çitleyen, oyuna alındığında da çekirdeklerime dokunan olursa ... belanızı diyebilen öyle enteresan bir adam.
  • komik adamdı bu yav.

bi 10 sene öncemiydi artık kaç yıl önceydi tam anımsamıyorum. gecenin 2sinde mi ne acıktık normal olarak. kokoreç yemek için çıktık yola 2 erkek bir de ortamızda 1 adet çok afedersiniz yiyişmelik kız ile. semtin ünlü kokoreççilerinin birine gittik.
    bi bakarsın zaza enden oturuyor dükkan önünde. aldık kokoreçleri bizde oturduk karşısına. işte selam sabah. abi naber nasılsın muhabbetleri. konuşuyoruz. adam komedi bi tip zaten. sürekli espri yapma modunda, eğlenceli bir adam.
    neyse işte çok zaman basketten konuşuyoruz, yok ribaunt yok faul yok turnike falan.

biz 2 saat muhabbet yaptık. en son yanımızdaki kız döndü "aaaaaaaaa sen sporcu musun" dedi. biz komple yarıldık gülmekten, zaza da dahil olmak üzere. sonra döndü adama "hangi sporu yapıyorsun ki" diye sordu tüm salaklığı ile. ulan 2 saattir yanımızda oturup gülmüyor musun muhabbete be kız. nasıl anlamazsın arkadaş dönen sohbeti ya.

hah işte biz gülmekten ve şaşkınlıktan verecek cevap bulamazken zaza bir eli ile diğer kolunun bileğini tuttu, elini açıp sağa sola sallayarak "masa tenisi" dedi.

ondan sonrasını anlatmayayım. zaten o dönem öğrenciyiz ve piçiz mına koyim. haha her aklıma geldiğinde gülerim lan.

(bkz: bu da böyle bir anımdı)
  • bu adam fenerbahce'de oynarken bir macta sakat oldugu icin oynamiyordu ve tribunde yanimiza oturmustu. bize surekli hakeme ve galatasaray'a kufretmemiz icin gaz veriyordu ve kendisi de tum tezahuratlara dilinin dondugu surece katilmaya calisiyordu. galatasaray'in formasini bile gormeye dayanamiyorum diyordu. saglam fenerbahceliydi. kaptanlik da yapti bir ara. sahada fenerbahce ruhunu gosterenlerdendi.
  • sosyal medya fenomeni murat övüçtokatlamış.

mevzuyu anlamadım ama sanırım övüç birine ırıspı demiş, zaza da bir daha deme diyor. 2 metrelik boyu ve tahmini 120+ kilosuyla bana bunu deseydi ben bir daha kimseye küfür etmez, hayatımı jülide ateş türkçesi ile yaşardım.
  • şut atmayı 3-4 sene önce öğrenseydi büyük bir basketbolcu olabilirdi. orta ve uzun mesafe şutları sokmaya başladığında 30'u bulmuştu.
  • bugün itibarıyla yakın akrabamdır. kendisine köyden helâl süt emmiş bir de kız alacağım..
hesabın var mı? giriş yap