• girdim biraz uzun olacak çünkü fark ettim ki çoğu kişi detaylı araştırmamış bu ürünü, ayrıca hakkında detaylı türkçe bilgi de bulamadım, ben de kendim bilgi kaynağı olmaya karar verdim, swh.

zdrave kremi çoğu yerde övülünce merak edip, almak için daha fazla detaya ihtiyaç duyup araştırmaya başladım. rusça bildiğimden dolayı bulgaristan sitelerinde yaptığım araştırmalar sonucu kaynağından birkaç bilgi edindim. öncelikle “zdrave”, çeşitli ürünleri olan (el ve ayak kremleri, duş jelleri, şampuanları vs.) bir marka ama ismi daha çok mucize kremiyle özdeşleşmiş. bu meşhur zdrave kremin ise aslında üç çeşidi var; orjinal zdrave krem, leka formula krem ve universalen krem.

öncelikle hepsinde parfüm, leka ve universal olanların içeriğinde ise extradan paraben benzeri bir koruyucu olan phenoxyethanol var. bu yüzden temiz içerikli bir ürün değil; eledim kendisini. bilmeyenler için; phenoxyethanol kimyasal bir koruyucudur. özellikle deride hassasiyet yaratıp, alerji ve çeşitli deri hastalıklarına neden olur (egzama, kurdeşen, tahriş vb.). bebekler için ise çok daha zararlı. uzun süreli kullanımda ciddi hasarlar meydana getiriyor.

bunun haricinde bulgar sitelerinde okuduğum kadarıyla, kendisine resmen tapılıyor, övmeyen yok, memnun kalmadığını söyleyen tek bir yorum bile görmedim. bu kremin bulgaristan’da çok yaygın olduğunu ve çok uzun yıllardır kullandıklarını yazmışlar. yalnız sivilceler üzerinde kullandığını yazan bir yorum görmedim. daha çok yara, pişik, tahriş vs. için kullandıklarını yazmışlar, bir çeşit merhem gibi. keza aşağıda yazacağım, bulgar sitesindeki ürün açıklamasında da sivilceyle ilgili bir şey yazmamakta lakin iltihap kuruttuğuna değinilmekte. zdrave markasının akne için akne-stop adında başka bir serisi var.

şimdi bu kremlerin çeşitlerine göre nerede kullanıldıklarını ve içeriklerini inceleyelim;

1-düz zdrave yazan orjinal krem;
    kullanım talimatında; “temiz ve kuru cilde uygulanmalı, açık yaralara uygulanmamalı” yazıyor.

ürün açıklaması;
    tahrişleri ve döküntüleri yatıştıran, cilt lezyonlarının hızlı iyileşmesini sağlayan ve antienflamatuar ve kurutma etkilerine sahip kanıtlanmış bir etkisi olan birkaç nesildir bulgarlar tarafından kullanılmaktadır. sağlik kremi·, her bulgar’ın evinde bulunan bir üründür. tahriş olmuş ve hassas ciltler için özel olarak formüle edilmiş kaliteli bir kozmetik üründür. cildi yatıştırır ve yumuşatır. yüz ve vücutta uygulama için uygundur. cildi enfeksiyonlardan, iltihaplanmadan, ve ayrıca çevrenin olumsuz etkilerinden (soğuk, rüzgar, ultraviyole radyasyondan) koruyan koruyucu bir film oluşturur. yalnızca harici kullanım için uygundur. gözlerle temasından kaçının ve son kullanma tarihinden önce kullanın. çocukların ulaşabileceği yerlerden ve doğrudan güneş ışığından uzak tutun.

içerik listesi;
    aqua, paraffinum liquidum, petrolatum, zinc oxide, cetearyl alcohol, sodium cetearyl sulfate, stearic acid, cera alba, lanolin, propylene glycol, parfum, sodium benzoate, hexyl cinnamaldehyde, citronellol, hydroxycitronellal, butylphenyl methylpropional, linalool, hydroxyisohexyl 3-cyclohexene carboxaldehyde, alpha-isomethyl ionone, benzyl salicylate, limonene

2-leka formula krem. hafif formül anlamına geliyor. kullanım talimatında yine; “temiz ve kuru cilde uygulanmalı, açık yaralara uygulanmamalı” yazıyor.

ürün açıklaması;
    hem yüze hem de vücuda uygulamak için uygun geleneksel sağlık kremi, hafif yapılıdır, tahrişleri yatıştırır, cilt yaralanmalarının hızlı iyileşmesini sağlar, hızlı ve kolay bir şekilde emilir. sağlık kremi hafif formül; çinko oksit, sumak ve papatya özü, e vitamini ve d-pantenol içerir. bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde cilt tahrişlerinin derhal giderilmesi ve hızlı cilt onarımı için kullanılır. aktif bileşenler:
    - çinko oksit - yatıştırıcı, iyileştirici, iltihap önleyici ve cildi kurutma etkilidir;
    - e vitamini - güçlü bir antioksidan d-pantenol - cilt yaralanmalarının iyileşme sürecine yardımcı olur;
    - papatya ve sumak özü - antiseptik, yatıştırıcı etkilidir;
    tahriş olmuş, iltihaplı veya hasarlı cilde tekrar tekrar uygulandıktan sonra tamamen iyileşir. yalnızca harici kullanım için kullanın. gözlerle temasından kaçının ve son kullanma tarihinden önce kullanın. çocukların ulaşabileceği yerlerden ve doğrudan güneş ışığından uzak tutun.

içerik listesi;
    aqua, petrolatum, ozokerite, hydrogenated castor oil, glyceryl isostearate, polyglyceryl-3 oleate, zinc oxide, paraffinum liquidum, glycerin, panthenol, tocopheryl acetate, propylene glycol, chamomilla recutita flower extract, rhus cotinus leaf extract, phenoxyethanol, ethylhexylglycerin, magnesium sulfate, parfum, hexyl cinnamal, citronellol, hydroxycitronellal, butylphenyl methylpropional, linalool, hydroxyisohexyl 3-cyclohexene carboxaldehyde, alpha-isomethyl ionone, benzyl salicylate, limonene

3-universalen hidratiraş krem. evrensel nemlendirici anlamına geliyor. kullanım talimatında “sabah ve akşam yüzünüze ve vücudunuza temiz, kuru bir cilde uygulayın” yazıyor.

ürün açıklaması;
    her gün kullanım için uygun olan evrensel krem, tüm cilt tiplerine uygundur, cildi nemlendirir, besler, yumuşatır ve elastikiyeti destekler. yüksek kaliteli nemlendirici ve besleyici ürün. özenle seçilmiş bileşenler cildi nem kaybından etkili bir şekilde korur, elastikiyet ve yumuşaklık verir. gözlerle temasından kaçının.

içerik listesi;
    aqua, paraffinum liquidum, glycerin, glyceryl stearate, peg-100 stearate, cetyl alcohol, petrolatum, dimethicone, cocos nucifera oil, paraffin, propylene glycol, oryza sativa extract, glyceryl stearate, peg-60 hydrogenated castor oil, helianthus annuus seed oil, tocopheryl acetate, tetrasodium edta, acrylates/c10-30 alkyl acrylate crosspolymer, sodium hydroxide, phenoxyethanol, ethylhexylglycerin, parfum, alpha-isomethyl ionone, benzyl salicylate, butylphenyl methylpropional, citronellol, coumarin, geraniol, hexyl cinnamal, linalool

kaynak 1
    kaynak 2
    kaynak 3

yani toparlarsak, içeriklerinde birçok katkı maddesi mevcut bu kremlerin. bazı türkçe sitelerde bu ürüne temiz içerikli denildiğini gördüm, bazılarının daha ürünün üzerindeki içerik listesini bile okumaktan acizken insanları böyle yanlış yönlendirmesi tuhaf. bu krem belirli sorunlara iyi gelebilir lakin sık kullanımda cilde ve sağlınıza zarar verir. dikkatli olun, içerik listelerini inceleyin, temiz içerikli ürünler kullanın.
  • arkadaşlar arasında kol cikartan krem olarak bildiğimizdir.
  • bulgaristan'ın meşhur kremi.
  • bulgarca saglik anlamina gelen kelime ve ayni isimli bulgar markasi krem. soz konusu krem, bulgaristan’in dunyaya en buyuk katkilarindan biridir*. gerci dunyanin onemli bir bolumunun bu kremden haberi yok ama olsun. o da bulgaristan’in reklam ve pazarlamadan anlamamasindan dolayi. valla issiz bir adaya dussem yanima alacagim uc seyden biri bu kremdir. cildinizi pek saglikli ve pamuk gibi gosterir. cinko oksit icerir ve bu da sivilcilere pek iyi gelir.
  • her şeyde iyi gelen muhteşem krem
  • iki çocuğumda da kullandığım bulgaristan'ın meşhur herşeye iyi gelen mavi kutulu kremi, bebeklerde pişik konusunda çok başarılı, yukarıda arkadaşın bahsettikleri doğru olabilir, lakin çocuklarda herhangi başka bir krem kullandığımda hemen pişik olur, 7 aylık bebekte de plasebo etkisi yaratıyorsa onu bilmem. benim değinmek istediğim diğer bir konu kutusu, öyle başarılı tasarlanmış ki yaklaşık 30 yıldır evimizde her daim kullandığımız kremin aslında ne kadar az miktarda olduğunu yeni fark ettik.

görsel

görsel

göreceğiniz üzere kutunun dıştan görünen hacmi çok başarılı bir kutu kalıbı ile yarı yarı ürün alacak şekilde tasarlanmış, hani şu sakarya'nın meşhur pişmaniyeleri varya, kocaman kutu ama kutunun çerçevesinde görünmeyen bir daralma vardır, kutudan azıcık pişmaniye çıkar, bunun gibi birşey. ama alt kısmı çıkarmadan anlamak mümkün değil, alt kısımda öyle bir yapıştırılmış ki sökebilene aşk olsun.
  • abd'de ve ingiltere'de de nam salmış, kullanan herkes çok memnun ve öve öve bitiremiyor. kötü yorum, kötü deneyim ara ki bulasın.

şimdiye dek gördüğüm tek kötü yorum ekşi'de, o da kremin performansı ile ilgili değil içinde bulunan bir maddenin bazı çevrelece "temiz" sayılmaması. iddiaya göre o madde ciltte tahriş yapabiliyormuş ama kullanan herkes kremin asıl tahriş olmuş ciltlere iyi geldiğini söylüyor :) uzun kullanımda cilde zarar verebilir denmiş ama kullanan herkes 5-10-20 sene kullanıyor bunu zaten ve aşırı memnun.

sanıyorum bulgarlar hipsterlara yönelik "temiz" versiyon çıkarırsa, günün popüler trendlerine uygun olarak 5-10 kat fiyata kitleyip bulgar ekonomisini kalkındırabilir.

(bkz: #106429443)

ha bu arada, kremin beyazlatıcı etkisi olduğu ve koyu tenli kişilerim beyazlamak için kullandığı söyleniyor.
  • çok yoğun ve zor sürülüyor. sürdükten sonra da yüzüm mermer gibi oluyor. meraktan aldım. göçmenlikle hiçç ilgisi yok.
  • aynı zamanda traş sonrası tahriş ve kızarıklık önleyici gibi de değişik bir etkisi vardır.
  • pipiye sürünce uzattığı rivayet olunan krem.
hesabın var mı? giriş yap