şükela:  tümü | bugün
 • yeni zelanda ve yeni kaledonya'nın bağlı olduğu yer kütlesine (yoruma göre, kıtaya) bazı jeologların verdiği isim.
 • dünyanın 8. kıtası'ymış burası.
 • ismi 'a' harfiyle başlamadığı için kıta sayılamaz. herkes bilir ki bütün kıta isimleri 'a' harfiyle başlamaktadır. hatta 'b', 'c' filan da değil. nedir o 'z' harfi öyle?!

  haddini bil zealandia haddini. sen benim zaten muhatabım değilsin, seviyemde değilsin, kıratımda değilsin, kalitemde değilsin. oradan senin bağırman çağırman bizim için hiç de önemli değil, biz bildiğimizi okuyacağız, bunu böyle bilesin.
 • jeologlar tarafından bilimsel bir araştırma başlatılarak yapısı incelenecek olan "saklı kıta".
  saklı kıta zealandia için bilimsel çalışma başlıyor
 • yapısı uluslararası ekiplerce incelenmekte olan batık kıta.

  zealandia ismi ilk defa 1995'te ortaya atıldı. bir kıta olarak statüsü, henüz evrensel olarak kabul görmüş değil, fakat buraya mikro kıta veya kıtasal fragman demek jeologlara pek tatmin edici gelmiyor.

  okyanusun derinliklerinden alınan 8,000'den fazla örnek üzerinde çalışılmış. 100'lerce fosil türü tanımlanmış. fosil türleri üzerinde yapılan incelemeler, (sığ denizlerde yaşayan organizmaların mikroskobik kabukları ve karada yetişen bitki türlerinin sporları) zealandia'nın her zaman okyanusun dibinde olmadığını gösteriyor. görülen o ki, kıtanın eskiden farklı bir iklimi, coğrafyası vardı. zealandia'nın avusturalya ve antarktika'dan yaklaşık 80 milyon yıl önce ayrıldığı düşünülüyor.

  kıta, güney pasifik'te canlıların nasıl dağıldığına ve evrimleştiğine ilişkin önemli ipuçları verebilir. bir zamanlar su seviyesinin üzerinde olması, hayvanların ve bitkilerin geçiş yapabilmesi için gerekli yolların sağlanmış olması demektir.

  dibe batmasında ise, pasifik ateş çemberinin önemli bir rol oynadığı düşünülüyor.