şükela:  tümü | bugün
 • insandaki genlerin tıpatıp aynı birkaç gen taşıdığı farkedildiği için yeni kobay olan çizgili, şirin balık..
 • latince adi cichlasoma nigrofasciatum olan balik
 • seffaf balik
  ayrica omurgali oldugu icin, ustelik cabucak buyudugu icin cok sevilen deney hayvani
 • çizgili pijama içinden çıkan balık* olsa gerek.
 • insanlarla bir suru ortak gene sahip oldugu icin ozellikle kanser arastirmalarinda kullanilmaya baslanan balik, ornek verecek olursak en son, bir insandan alinan kanserli deri hucrelerini derisinin altina yerlestirdiler balikcigin, ve kanserli hucreler insanlarda oldugu gibi deli gibi bolunup ur haline gelmedi, normalden daha hizli bolunduler ama yine de ur olusturamaycak kadar yavas kaldilar insan derisindeki davranislarina oranla. bunun uzerine zebra baliginda bu bolunmeyi yavaslatanin ne oldugunu anlamaya calisiyorlar boylece bunun sentetigini yapip deri kanserli insanlarin hucrelerine koyabilirler belki.
 • akvaryumda çok uzun kuyruklu, güzel balıkların düşmanıdır bunlar. habire didiklerler o güzelim kuyrukları, ısırırlar.
 • hayatımda sahip olduğum beslediğim ilk ve tek hayvan. ad koymadık adı balık'tı. öyle neşeli bir balıktı ki beni salonun kapısında görür görmez zıp zıp zıplar, fanusunda duramazdı. babamı da tanırdı. yem kutusunu görünce çıldırır, attığım yemleri havada kapardı! birbirimizi çok izledik. hiç konuşmadık ama çok şey paylaştık. neşesiz olduğum zamanlar onu izlerken fanusunda dolanması omzuma konan dost elinden farksızdı. parmağımı her daldırdığımda bir öpücük kondururdu. o varken hiç yalnız hissetmedim ben kendimi.

  bir gün, fanus temizliği yaparken süzgeçten kaçırdık, lavaboya düştü. panikle zar zor tuttuk geri koyduk. ama balık bir daha eskisi gibi olmadı. depresyona girdi. ne zıpladığı ne yemleri havada kaptığı vardı artık. ölmeyi bekler gibiydi adeta. zaten çok geçmedi bir sabah ölü bulduk. üzüldüm ama babam çok daha fazla üzüldü. başka hayvan da istemedi. minik sade bir törenle bahçeye gömdük balık'ı.

  balıktan ev hayvanı mı olurmuş, hafızası yok bidi bidi diyenlerin onu görmesi lazımdı dostlar. poisedon ruhunu korusun.
 • latincede mahkum balık olarak geçer.
  yumurtlama zamanlarında diğer türlere aşırı asgerif davranır.
  balıklarda yavru bakımının gözlemlenebilinir ender türlerden birisidir.
  ülkemizde akvaryumcularda satılamamaktadır. sebep olarak da çok üremesi gelir.
 • (bkz: emre yakşı)
 • sanger enstitüsünün araştırmalarına göre insan genlerinin %70 i zebra balıklarıyla alakalı bulunmuş. ayrıca insan hastalıklarının %84 ü de zebra balık genomuyla alakalı bulunmuş. bu model organizmayla çalışmak fareden çalışmaktan çok daha kolaydır. drosophila ya oranla dissect etmek çok daha kolay olduğu için fazla tercih edilen bir model organizmadır. insanlarda yaşlanma ile ilgili yapılan son araştırmalarda sıklıkla kullanılmıştır.

  edit. zebra balığını merak edenlere ya da zebra balığı ile çalışanlara zebrafish brain atlas linki ve zebrafish book 4th edition linkleri:

  http://zebrafishbrain.org/

  http://zfin.org/zf_info/zfbook/zfbk.html