şükela:  tümü | bugün
  • spektrumdaki cizgilerin spektrum kaynagi bir manyetik alana maruz birakildiginda ayrilmasi veya baska bir deyisle katli durumun kaldirilmasidir. normal zeeman olayinda bir cizgi iki veya uc cizgiye ayrisir. bu durum klasik fizikle incelenebilir cunku spin etkisi yoktur. anormal zeeman olayinda ise cizgiler birbirine daha yakin cizgilere ayrisir ve spin etkisi olan bu olay klasik varsayimlarla ortusmez, kuantum fizigi bu olayi aciklar.
  • şöyle söyliyim anlaşılır ve kısa olsun; zeeman etkisi, herhangi bir atom bir dış düzgün magnetik alan içinde bulunduğunda enerji düzeylerinde meydana gelen yarılmalardır..
  • normalde atomlarda aynı enerjiye sahip farklı elektron dizilimleri mevcuttur. bu durum tek bir çizgi ile ifade edilebilir. ancak sisteme bir manyetik alan uygulandığında bu dejenerasyon bozulur ve farklı kuantum sayılarına sahip olan elektronların enerjisi değişeceği için farklı çizgilerle gösterilir. yani farklı iki çift arasındaki geçişlerden tek bir çizgi sorumlu iken, artık bu durumdan farklı çizgiler belli kurallar dahilinde sorumlu olacaktır. bunları düzenleyen kısma ise geçiş kuralları denilmektedir. öte yandan bir de anormal zeeman olayı vardır ki, bu durum elektronların net spinlerinin sıfırdan farklı olduğu durumda gerçekleşir. zeeman o zamanlar spin kavramını bilmediği için bu olayı anormal görmüştür. ayrıca eğer manyetik alan çok kuvvetli ise paschen-back etkisi gerçekleşir.
  • zeeman etkisi, açısal momentumun büyüklüğünün kuantumlu olmasının yanında yönünün de kuantumlu olmasından kaynaklanan uzayın kuantumlanmasının örneklerindendir ve elektronu karakterize eden kuantum sayılarından yola çıkarak ve klasik fiziğin getirdiği enerji ifaresinden yararlanarak bohr magnetonu olarak adlandırılan bir sabit hesaplanır. kutuplanma olayı önemlidir. sigma ve pi ışımaları olur vs.
    kısaca zeeman etkisi manyetik alanda çakışık enerji düzeylerinin kuantum sayılarının yani doğanın izin verdiği ölçüde yarılmasıdır.

biraz kişisel bir not: bu etkinin deneyi hayatımda bugün itibari ile ayrı bir yerdedir. belki de kuantum fiziği laboratuvarında yaptığım deneylerin en en en unutulmazlarındandı. bunun nedeni içeriğinden çok, her şeye tek başıma yetebildiğimi ilk defa bu kadar keskin hatlarla görebilmemdir.
    deneysel anlamda kendimden şüphe ederim genelde, sakarlığım tutar elim ayağım birbirine dolanır.
    teorik açıdan ise hep güvenmişimdir kendime. öyle ki 3 saat deney yapmak yerine 3 saat bana deney hakkında sorular sorulsun isterim.
    özetle, zeeman etkisi unutulmazdır.