şükela:  tümü | bugün
 • çok faideli bir madde.
  her eve lazım.
  piyasada aynı ticari adda ilaç olarak satılır.
  kuvvetli bir dezenfektandır. mesela sabun, mikropların hemen hemen hiçbirini öldürmez, üstelik de ortamı alkalikleştirerek, mantarlara elverişli ortam sağlarken, mesela alkol mikropları sadece kısa bir süre sersemletip 15-20 dakika kadar üremelerini durdururken, zefiran, ortada bakteri, virüs, mantar vb. ne var ne yok, anında dümdüz eder, temas ettiği yüzeydeki mikroskopik organizma nüfusunu sıfıra indirir.

  hastahanelerde ameliyat aletlerinin dezenfektasyonunda kullanılır.
  demir/çelik içeren eşyaları (paslanmaz bile olsa) süratle paslandırdığından, bu etkiyi önlemek için içine eser miktarda asit borik katılması gerekir.
  tuvalete birşey düşürdüğünüzde çok işinize yarayacaktır. (bkz: cep telefonunu tuvalete düşürmek/7)

  kullanımı taa eski roma zamanlarına dayanır. neden elde edildiğini bilmiyorum, ama galiba doğal birşeyden; bitki filandır herhalde. belki zifir, zefir, zephir, zephyr kelimeleriyle bir kök akrabalığı vardır. kim bilir?

  maksada göre değişen ölçüde sulandırarak kullanınız.
  sulandırmak için kesinlikle musluk suyu değil, distile su veya deiyonize su (hani akü için satılan) kullanınız.
  çocukların erişemeyeceği yerde saklayınız.
  kullanmadan önce reçetesini okuyunuz.
 • mutfak fayanslarını temizlemede kullandigim sivi
 • kimyasal adi "benzalkonyum klorur" olan bu sevimli madde sizi kuflerden (mesela ekmek sepetine bir kere girince her firsatta kendini yeniden gosteren igrenc yesil seyler) de korur.
  onerim atomiser (su fis fis yaptigimiz seyler, boslari da satiliyor ama yoksa mesela eski kolonya sisesinin atomiserini de kullanabilirsiniz) ile kullanilmasi.
 • diş hekimliği öğrencilerinin sağdan soldan topladığı çekilmiş dişleri topladığı kavanoza koydugu madde.
  deneyimsiz ögrenci zefiran almadan önce çamaşır suyunu denemiş,ancak suya damlatması gereken bir kaç damla yerine,kavanozun yarısını doldurmuş,akabinde binbir güçlükle topladıgı dişleri kırılgan , çalışılması güç hale getirmeyi başarmıştır.
 • hepatit geçirmiş olan bünyeye adını gördüğü anda zıbamm diye hepatitli günlerini hatırlatan çok faideli dezenfektan likit.
 • ismi, şu günlerde bi'hayli popüler olan antibakteriyel el temizleme jelleri ile gündemde olan kimyasaldır.
 • takriben on sene once marmaris de kalmakta oldugum otel odasinindaki banyoyu dezenfekte etmek icin eczaneye girip zefiran var mi demistim, eczaci doktor/tip ogrencisimisiniz diye sormustu aninda, yoo niye dedigimde bunu sadece doktorlar alir demisti. demek ki doktorlarin favori dezenfektani.

  zefiran la tanismamiz da universite yillarina gidiyor, ogrenci evimizi zefiranli suyla silerdik, cok marjinalmisiz..
 • zefiran önüne ne gelirse dümdüz etmez. bildiğim kadarıyla virüsid de değildir.
 • ıtriyat olarak geçtiği için reçete ile satılmaz. lakin fiyatı makuldür. fıs fısın içine distile veya kaynatılmış su ile hazırlanıp her yüzeye uygulanabilir. hazırladığınız çözeltiyi elinize de sıkabilirsiniz, komidinin üstüne de!

  (bkz: ölsün mikroplar)

hesabın var mı? giriş yap