şükela:  tümü | bugün soru sor
 • cumhuriyet donemi ilk meshur kadin turkuculerimizden. muzeyyen senar'in cagdasi.. sahneye halk kiyafetleri ile cikardi.. muhtemelen bu akimin da oncusuydu.. hala yasiyor mu emin degilim, ama 90'larin basinda trt'de gozukuyordu hala onca yasina ragmen..
 • türkü ana'dır lakabı.
 • "tiridine bandım" en bilinen, kendisiyle özdeşleşmiş türküsüdür
 • daha detaylı bilgi için kendi adına düzenlenmiş bir web sitesinden cut-copy-paste yapıyoruz:

  mustafa kemal atatürk'ün, olmasını arzuladığı türk kadınının temsilcilerinden biri de zehra bilir'dir. örnek davranışları ile topluma ve yakın çevresine olan birçok faydalar sağlayan ve mükemmel bir ana olan bu abide insana türk halkı "türkü ana" adını takarak ona gereken saygıyı göstermiştir.

  türküleri doğduğu yöreye has kıyafetlerle sunarak çok güzel okuması ona verilen "türkü ana" ünvanının ne kadar yerinde olduğu konusunda herkesin takdirine mazhar olmuştur. oluşturduğu türkücü tavrı bir çok sanatçı tarafından uygulanmış ve her uygulanışta hatıra önce "türkü ana" gelmiştir. türkülere mizansen katma konusunda da öncü olan "türkü ana", o yıllarda şarkı türkü ayırımı yapılmazken, sadece türkü okuyarak bugün varolan ve türkü okuyarak sanat yapanlara da öncülüğü yapmıştır.

  türküleri yorumlarken yaptığı mimikler ve mizansen özellikleri günümüze kadar taşınmıştır. yorumladığı türküler, günümüzde de dinlenildiğinde eskimişliğini hissettirmiyor. bu eserler sanki bugün gün gün yüzüne çıkmış gibi tazeliğini korumaktadır.

  uzun yıllara dayanan sanatçılığı olmasma rağmen "türkü ana" hep taze kalmıştır. bunu katıldığı televizyon programlarında cümle aleme ispat ederek kanıtlamıştır. halkın kalbinde taht kurarak, eksilmeyen bir sevgiyle sevilen "türkü anamız", ülkemizde devletin tertiplediği, sanatla ilgili balo ve toplantıların, kokteyilerin, anma gecelerinin baş davetlisi olarak unutulmaz hatıraların sahibi olmuştur.

  doğum yeri olan arapgir'i hiçbir zaman aklından çıkarmayan sanatçımız, 1985 yılında düzenlenen "bağbozumu etkinlikleri" ne katılmak üzere memleketine gitmiş, etkinliklerde konser programına katılarak yöre türküleriyle hemşehrilerini coşturmuştur. bu vesile ile arapgirliler yıllardır özledikleri "türkü ana"yı bağırlarına basmış ve her yıl tekrarlanan ve "türkü ana" adına düzenlenen bir türkü yarışması başlatılmıştır.

  tertiplenen "zehra bilir -türkü ana" ses yarışmaları arapgir'e olduğu kadar, bütün doğu anadoluda da istikrarı açısından öne çıkmaktadır.

  "türkü ana" nın 1985 yılında yapmış olduğu arapgir ziyareti, doğmuş olduğu evin bulunduğu caddeye "zehra bilir" adının verilmesine vesile olmuştur. kentin eski belediye başkanı m.namık güzeler, "türkü ana" ile birlikte çaktığı sokağın tabelasını gördükçe mutlu olduğunu her fırsatta dile getirmiştir.

  içimizdeki hisleri yazıya dökmek istediğimde, bu işin ne kadar zor olduğunu yaşayarak öğrendim. kendisinden gördügüm sevgi ve itibar hayatımın dönüm noktası oldu. ailemin bütün fertleri başta eşim dürdane koç olmak üzere, oğullarım emir ve efe ile ben haşim koç "türkü ana" yı çok ama pek çok sevdiğimizi itiraf ediyoruz. şimdi, sizlere "türkü ana" için yazdığım ve bestelediğim şiirimi sunuyorum.

  türkü ana'm

  sırtında cepkeni elinde puşu,
  ayağında şalvar arapgir işi.
  allıdır yanağı incidir dişi.
  türkü ana türkü ana,
  sen çok güzelsin,
  kalplerde gönülde,
  dilde gezersin.
  sesini duyurdun yurda vatana,
  parkta oturan evde yatana,
  hasretin çoktur senin sılana.
  türkü ana türkü ana,
  sen çok güzelsin,
  kalplerde gönülde,
  dilde gezersin.
  sevgi sana, dostluk sana, saygı sana, "türkü ana"

  haşim koç

  **
 • halk müziğini halk tarafından söylendiği şekliyle (aksan ve şiveleri olduğu gibi muhjafaza ederek) icra ederek bir çığır açan, mendiliyle bir dönem efsane olan sanatçımız. arapkir'li olup agos gazetesi tarafından yaşayan ermeni sanatçılar kategorisinde yer almıştır. saygı ve sevgiyle anılası türkü anadır.
 • bana hep aliye rona'yi hatirlatan türkücü. 'sen bu yaylalari yaylayamazsin' adli türküyü cok güzel seslendirir.
 • zehra bilir'den once turkuler ancak tsm sarkicilarinin ortami hareketlendirmek icin arada soyledigi sarkilardi. zehra bilir sadece turku soyleyerek, ve sahne kostumu yerine otantik giysiler giyerek 60 kusur sene once bir devir baslatti. simdilerde 90 yasina yaklasiyor olmali, galiba yakin yillara kadar konservatuarda hocalik da yapiyormus.
 • onu dinledikten sonra, başka bir kadın türkücünün sizi tatmin etmeyeceği sanatçı.
 • anan var midur adlı türkü yorumu ile coşkunluğun taşkınlığın kitabını yazıyor. ikondur nokta
 • yıllar önce bir trt programında, tiridine bandım isimli kendi icadı olan bir yemeğin tarifini vermiş türk halk müziği sanatçısıdır. yemekten aklımda kalan çok çok çok bol maydanoz kullanarak yaptığı etli bir yemek oluşu.