şükela:  tümü | bugün
  • psikolojisinin bozuk olduğunu düşündüğüm instagram fenomeni diyetisyen. işini iyi pazarlıyor, vitrini biliyor, sosyal medyayı işini pazarlamak hususunda oldukça aktif ve başarılı kullanıyor...

işini ne kadar iyi/kötü yaptığı hususunda yorum yapmak haddime değil, sosyal medyada başarısız vakaların paylaşılmadığını ve sağlığınızla bire bir ilgilenecek kişinin burdan seçilmemesi gerektiğinin önemle altını çizmek isterim...

hayat iniş ve çıkışlarla doludur, kendi içinde dengeyi mutlaka yakalar. hızlı yükselmenin, şan şöhret sahibi olmanın bedelini dilerim acı şekilde vermez ancak son paylaşımlarını gördükçe akıl ve ruh sağlığıyla ilgili ciddi şüphelenmeye başladım.

2 sene sonra gelen zorunlu edit: yukardaki entrymin noktalama isaretleriyle dahi oynamamakla beraber acikca belirtmisim ki "isini iyi/kotu yaptigi hususunda yorum yapmak haddime degil". bir saglik calisani olarak sosyal medyada isini pazarlayan saglikcilara karsi halki uyariyorum. onceki entrylerini bi eli cebinde yazmis adam gelmis burda diyetisyen ovuyor, bizi de zan altinda birakiyor, elestiremezmisim falan... dusuyor mu boyle?*
  • doğum sonrası aldığım kiloları emzirdiğim için veremiyordum. 2 diyetisyene gittim ancak 2 ‘si de ‘ayda en fazla 2 kilo verebilirsin,çünkü emziren annesin..’diyince koşarak değil ama online olarak 800tl hesaba yatırıp ‘canım aşk’ ile tanıştım. bana 6 haftada 8 kilo verdirdi ve korkunç derece de sütüm arttı. listeleri çok kolay değil biraz alışveriş yapman gerekiyor en az 300 tl yani aylık size 1.500tl ye kesin mal olur ki online giderseniz. ben kısa zamanda kilo vermezsem tükenmişlik sendromu ile tükenip gidecektim. son 2 hafta yapmadım bi rehavet çöktü. bayramdan sonra tekrar aynı listeleri tekrarlayacağım.
    pozitif, enerjik bir diyetisyen kendisi zayıf kıskanıyor insan ‘aşk, can, bal,böcek, yürek, beyin..’ ne varsa hepsini kullanarak aşırı semaimi konuşuyor yada davranıyor yada yazdırıyor ben hiç konuşmadım. muhtemelen asistanı bana onun ağzından yazıyordur. neyse sonuç 6 haftada 8 kilo..

*

bu entry girdiğimde 72 kiloydum. 80 ile başladım 6 haftada 8 kilo gitti. sonra ne mi yaptım ‘sağlıklı ve düzenli beslenme’ ile 64 kiloya kadar düştüm. hayatım da sadece 6 hafta diyet yaptım, sonrası insanın kendime kalıyor, çok para dökmeye gerek yok ama bi motivasyon bi hızlı kilo versem gaza gelirim diyorsanız bu kadını arayın paranız çoksaaaaa .
  • instagram ünlüsü bir diyetisyen. başlığının yeni açılmış olması şaşırtıcı. ben kendisinin danışanlarından biriydim. ilk seanstaki ilgisi çok iyiydi, verdiği liste de öyle. oradan “heh bu kadın diğerleri gibi sadece liste verip yollamıyor, motive de ediyor.” diyerek ayrılmıştım ancak sonraki seanslarda diğer diyetisyenlerden farklı olmadığını gördüm, liste verip yolladı.. iletişim de kopuktu. hipoglisemisi olan birine karpuz, ananas yazılmamalı mesela.. bunun dışında diyet yapan, diyetisyene giden herkesin ihtiyacı listenin yanında biraz da motivasyondur. benim gidip geldikçe gördüğüm o motivasyonu sadece obez danışanlarına veriyor. 5-10 kilo için kendisine gelenlerle 20-30 kilo fazla ile gelen insanlara ilgisi alakası bambaşka. neden rakamlara bu kadar takılıp şu kadar kilo verdik bu kadar kilo verdik şeklinde reklam yapıyorlar? çünkü talep bu yönde.. hal böyle olunca vereceği rakam az olan ama emzirme, hipoglisemi vs sebebiyle prof yardıma ihtiyacı olan bizler oradan oraya savruluyoruz. ne var 2-3 cümle fazladan sarfedip gazlasanız insanları. başarısız bir sonuçla gelindiyse “hadi baştan başlayalım” gibi canlandırıcı, takip edildiğini hissettiren konuşmalar yapsanız. takip edilmeye, motivasyona ihtiyacım olmasa diyetisyende işim ne. hayatımda 2. defa bir diyetisyene yolum düştü. ikisi de hayal kırıklığıydı. instagram paylaşımlarının çoğu zaman bokunu çıkarsa da aslında çok eğlenceli ve enerjik bir kadın.

özet: obezseniz, vereceğiniz kilo 100 ve üzeriyse, paranız da varsa kendisine gidebilirsiniz.
  • diğer diyetisyenlerden tek farkı reklamını iyi yapması, başka bir numarası yok.
  • öncelikle tanım ile başlayalım. takipçi sayısı 200 bini geçen instagram fenomeni diyetisyen. kendisi diş doktoru olan eşi toygan bora'dan boşandıktan sonra bir süredir makyör sercan polat ile birlikte. ancak muhtemelen bora soyadıyla tanınmasından dolayı halen bu soyadı kullanmaya devam etmekte. yaptığı paylaşımlardan görüldüğü üzere her şey yolunda ve güzel gidiyor yeni ilişkisi de.
    dünyada her canlının bir yaratılış sebebi vardır. benim nacizane tespitimse kendisi bu dünyaya seksi olma gayesiyle getirilmiş. bu hanımefendi bir jean t-shirt kombini de yapsa bir cenaze evine taziyeye de gitse veya sabahın 6'sında şiş bir suratla da kalksa yine de seksi olacaktır çünkü dediğim gibi kendisinin yaratılış amacının seksi olmak olduğuna inanıyorum. zaman ve mekandan bağımsız olarak her halde seksi olmayı başarabilen nadide kadınlardan biri.
    edit: sonunda sercan'dan ayrılmış kraliçemiz.
    edit 2: barışmışlar maalesef.
  • sürekli kendi fit bedenini ön plana çıkarmasını, diyet meselesini beslenme kavramından uzaklaştırıp üç kilo verdi, beş kilo verdiye getirmesini, kendi kendini kontrolsüz övmesine, bilimselliği hep arka plana atmasını hem kızarak hem üzülerek seyrettiğim kadın.
    bu tarz bir diyetisyenlik toplumda beden algısı ve beslenme bozukluğuna neden olur, istediği kadar zayıflatsın.
  • kendisiyle bir dönem çalışma fırsatı bulmuştum,başlangıçta aşırı ilgili olan tavrı sonra ki seanslarımızda 3 bilemediniz 5 dakikalık liste tamamlamayla geçtiğinden sanırım hem kendisine hem diyete olan ilgimi kaybettim.hatta bir süredir kendisini,eski eşini arada bir de genç sevgilisini stalkladığımı fark ediyorum neden bilmiyorum ama o kadar göz önünde yaşıyor ki kendime engel olamıyorum.normalde bu tarz konuları merak eden biri değilimdir ama kadın tavırlarıyla merak uyandırıyor.neyse şimdilerde yanında çalışan minnoş bir diyetisyen var sedef yoluma onunla devam ediyorum,aşırı mutluyum ve pazarlanmadan zayıflıyorum.
  • başlığı açarken uzun süre yazmadım, başka yazarların da kısmen benimle aynı görüşü paylaştığını görünce yazdıklarım kenarda durmasın dedim, yolladım.
    ---

instagram'daki sayfasını görmediyseniz veya görüp de amaaan ne olacak ki dediyseniz;
    eğitimine baktığınızda ilk öğretimden itibaren sınıfını derece ile tamamlaması hatta lisans öncesine kadar %100 burslu olarak okumasını, çalışkanlığını insan takdir ediyor.

bu eğitim boyu enka'da lisanslı atletizm ve basketbol geçmişi de artı değer cepte tutalım.
    haliç beslenme ve diyetetik bölüm birincisi mezuniyeti sonrasında "spor salonunda çalışan vücut geliştirme ile ilgilenen spor hocalarının beslenme ve supplement tüketim durumlarının saptanması" konulu bana göre kolpa tezi ile başkent üniversitesi'nden uzman diyetisyen ünvanını almış.
    tez içeriği bence kolpa olsa da türkiye'deki üniversitelerin büyük bir kısmı böyle boş tezleri kabul ediyor, millet de etiket için tez yazıyor.

eşi, boşanma süreci, sevgilisi ayrılıkları vs yazılmış. ben de özel hayata saygı ilkesinden daha fazla dedikoduluk malzeme yazmayacağım ama kağıt üstünde buraya kadar güvenilir imajı çizen birisinde herseyin cv olmadığının canlı örneği diyebiliriz, bunu çamur atmadan açıklayalım;
    ---

2012 yılında haliç mezuniyeti sonrası ağaoğlu myclub world de işe başladığı dönemde ben de o spor salonunun üyesiydim ve myclub salonundan koşarak hillside trio gibi eski ve bakımsız bir klübe geçme sebebim de kendisi gibi ciddiyetten uzak yönetim ve eğitmen kadrosudur.

geçmişte profesyonel spor yapmış ve bu dönemi de yeterince bilimsel araştırma ve akademik dersle pekiştirdiğim için bilinçli bir danışan olabileceğimi düşünüyorum.

bu bilinçle benim çevremdeki akademisyen spor hocaları ve diyetisyen arkadaşlarım daha çok askeri ciddiyetli oldukları için eşim evlenmeden önce yönlendirdiğim diyetisyenlerden fazla sıkıya gelemediği için çok memnun kalmadı ve o zamanlar başlık konusu kişi instagram'da bu kadar saçmalamamışken zehra hanım'ın bir paketini alarak denemek istedi.

eşimin daha çok sıkılaşmak odaklı, çok az bir kiloyu kalıcı olarak vereceği daha sağlıklı bir beslenme düzenini hayatına tekrar katma gibi bir amacı vardı.
    diğer yazarların da paylaştığı gibi sosyal medyada paylaşabileceği obezlere ilgi gösterip ufak ve kalıcı kiloların yavaş zor bir süreçte başarılmasından dolayı pek özenini göremedik.

ilk defa tanışırken eşime aşkııııımmm hoşgeldin diye seslenmesi, üstüne sarılıp öpmesi vs.
    bizimkininde "bir kere o eli indir" bakışı benim çok komiğime gitmişti,
    paramızın karşılığını doğaçlama tiyatro ile alıyorduk (:
    eşimle birlikte gittiğim birkaç seansta şükürler olsun ki bize ilgi göstermeyip copy paste reçeteler sunup pışpışlayarak en fazla 8 dk içerisinde gönderdi ki tahammül edebildik.
    (ofisinin olduğu yerde arabayı parketmek bile 15dk sürüyor)
    peşin ödediğimiz paket içerisinde kullanmadığımız seans haklarımız olmasına rağmen bu saçmalığa devam etmeye veya iade talep etmek için bile tekrar muhattap olmaya kalkışmadık.
    ---

şuan web sitesini ziyaret ettiğinizde karşınıza çıkan;
    "yanında iki kişi getirene yüzyüze danışmanlık sizlere özel %50 indirimli!"
    mesajı bile bu işin nasıl bir seri ticarethane balonu olduğunu anlatıyor.
    sosyal medyada da paylaşmış
    ---

bunların dışında kendi sağlığına ve vücuduna yatırım yapması iyi birşey tabiki,
    sigarayı bırakmalısın diyen doktorun masasındaki sigara paketi gibi kötü örnekler yerine mesleği doğru yapan birinin kendisine de aynı saygıyı ve disiplini göstermesi güzel bişey.

burada psikolojik midir yoksa pazarlama amaçlı mıdır tam dengesini anlayamadığım bir teşhircilik var, bazısında iç çamaşırı giymediğini özellikle göz önüne soktuğu,
    bazısında üzerine 2 beden ufak giyinerek mesleğinin sahne ve şov sanatları olduğunu düşündürdüğü, hatta mayo ve bikini satışı yapan hesaplar gibi bol dekolteli paylaşımlarını ben teşhirci buluyorum.
    isteyen istediğini paylaşabilir tabiki ama ticarethane hesabında kendi memelerini gözünüze soktuğunda çok da profesyonel yaklaşamıyorsunuz ki seansta da farklı değil.
    bence kişisel bir hesap açsa ve bu paylaşımları oradan yürütse türkiye'de yaşadığımıza göre yine hedeflediği topluluğu yakalar, ticarethane hesabında da bilgilenmek isteyen danışanlarını yine mutlu etmeyi sürdürür.
    ---

ps;
    paylaşımlarının çoğunda göreceğiniz danışanı mahinur hanımın da sürecini izleyebileceğiniz 80kilogitlütfen isimli bir instagram hesabı mevcut.
    aktardıkları sağlık sorunlarına rağmen 3 yılda veya 20 ayda,
    (artık hangisi doğrusuysa tam anlayamadım.)
    136 kilodan 64 kiloya düştüğü bilgisi paylaşılıyor, aktardıkları reçeteler ile süreci de çıkan sonucu da açıkcası sağlıklı görmüyorum, hatta pazarlama aktivitesi olarak düşünmeye sevk ediyor.
    -ya da 3 yılda efsane bir para dökmüş olması lazım bu hizmet için.
    bir klinikte daha hızlı sonuç alıp gerçekten testleri okumayı bilen doktorlar gözetiminde de bilimsel ilerleyebilirdi,
    yine de paylaşımlarından mutlu gözüküyor bu süreç kolay değil saygı duymak lazım.
    ---
  • benimle beraber dolaşmasından rahatsız olduğum 5 kilomu vermek için gittiğim diyetisyen
    şöyle ki hali hazırda zayıf olan birine kilo verdirmek çok daha zor oluyor
    zira banada sadece 20 dk ayırdı ve yolladı ( burayı okuduktan sonra fark ettim ki yalnız değilmişim )
    onun dışında sıcak kanlı güler yüzlü bir diyetisyen
    baya bu diyetisyenin saykoları varmış vanda fln gelen
    insanlara akıl fikir diliyorum...

edit : 3 hafta oldu yaklaşık 7 kilo verdim çok mutluyum bir 3 kilo daha hedef koydum kendime
    en merak ettiğim kısım koruma kısmı çünkü koruyamadıktan sonra 3 haftada 7 kilonun çok bir anlamı yok gözümde
    ama uzun zamandır inemediğim kiloma ulaştım sonunda... mutluyum sözlük...
    kas yağ oranım eskisi gibi olmadığı için 5 kg çok birşey ifade etmeyince 10 kilo vermek daha iyi diye düşündük...
    zehra hanım spor saatleri yazmasına karşın spor yapamadım hiç ama yinede bu kiloya ulaşmam inanılmaz...

edit 2 : hayatım boyunca 4 diyetisyen gördü bu gözler ama bu listeler alışılmışın dışında listeler işin garibi artık midem almıyor yemek istiyorum ama yiyemiyorum o noktaya geldim ben bile şu halime şaşırıyorum. bu durumumu bir sonraki seansımda soracağım editlemeye devam ederim...

edit 3: hali hazırda hem intermitting fasting hemde ketojenik beslenme listesi yazan diyetisyenim yani protein salata ağırlıklı beslenip sadece belli saatlerde yemek yiyorum onun dışında yemek yemek yasak... saat 4 ten sonra birşey yemiyorum diyebilirim ama bu tamamen tercih meselesi siz ne doğrultuda liste isterseniz o doğrultuda liste yazıyor size
  • hakkında yazılanları okurken insanoğlunun ne kadar kötü bir varlık olduğunu bir kez daha gördüğüm başlık. her zaman olduğu herkes yine olumsuz konuşmuş. bir şekilde kendi özgüven eksikliğini burada kin kusarak gidermiş rahatlamış. bu iğrenç yaklaşım sadece ekşi sözlük yazarlarında değil toplumun her kesiminde gördüğüm için artık insana verdiğim değer sıfır. asla iyi bir şey yazmayan sadece kötüleme fırsatı bulunca affetmeyen zavallı bir toplum olduk. ekşi sözlükte bunun en üst seviyede yaşandığı adeta toplumun bir aynası.

buradaki entryleri okuyan genç diyetisyen arkadaşlar sakın üstteki entrylerde yazdığı gibi kendini pazarlama (ben örnek verirken utandım) gibi basit tabirlerle yükselebileceğinizi sanmayın. başarının en büyük sırrı disiplindir çok çalışmadır.

ön edit: evet zehra bora'yı tanıyorum. çok hazettiğim biri değil. ama çıkıp buraya tamamen negatif şeyler yazıp kin kusacak kadar da kötü değilim. kadının verdiği diyetten memnun kalanı bile kötülemiş. yazık geldiğiniz nokta gerçekten içler acısı. sorsak tüm bu yazarlar çok iyi insanlardır. :)