şükela:  tümü | bugün
  • herhangi bir şekilde hangi zeka türünden bahsedildiği belirtilmemesine rağmen, zeka ile ilgili bir yargı içeren cümle kurulduğunda insanların zihninde ilk olarak iq ile ilintili matematiksel ve mantıksal zeka veya analitik zekanın belirmesi durumu.

    orta sınıfın gelişkin olduğu kapitalist toplumlarda, genel geçer meslek sahibi*** olmanın en iyi gelecek planı olarak çocuklara dikte edilmesinden dolayı herkesin zihninde baskın zeka unsuru olarak analitik zekanın belirmesi belki de gayet normaldir.

    zeka ile ilgili yargı içeren bir entry giren birçok sözlük yazarının da başına gelmiştir kesin; ama hangi zeka, zekanın birçok türü var tandanslı mesaj almak. bu durumun bir noktada istismar edildiği açık. özellikle zeki olmayan çocuğunun zeki olduğunu iddia eden ebeveynlerde, veya vasat zekada olmasına rağmen gerçek ilişki nedenini gizlemek isteyen insanlarda, ama o çok zeki biri ve zekanın birçok türü var ayrıca, türü yaklaşımlarla çoklu zeka kuramının istismar edildiğini artık kabullenmek gerek.

    bunların haricinde kapitalizm öncesinde de, belki de en çok toplumsal fayda sağlayan ve insanlığın ilerlemesinde ön ayak olan zeka türü sanırım analitik zekaydı. çoklu zeka kuramına göre zekanın birçok farklı türü*** var, ama zeka dendiğinde insanların ilk aklına gelen zeka türü bunların hiçbiri değil.