şükela:  tümü | bugün
 • aşırı sosyal aptalların dilinden düşürmediği teranedir.

  (bkz: aptal insanların aşırı sosyal olması)
 • george bernard shaw'a göre bu önermenin doğruluğunu kabul edersek zeki insanlar gelişmelerin önünü tıkayan insanlardır.

  "the reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. therefore all progress depends on the unreasonable man." (ing. "mantıklı bir insan kendini dünyaya uydurur. mantıksız bir insan ise, dünyayı kendine uydurma konusunda ısrar eder. dolayısıyla, tüm gelişmeler mantıksız insanlardan çıkar.")
 • duygusal zekadan söz ediyorsak eğer ; insanın kendisiyle ve çevresiyle başa çıkabilme gücüdür yani bir nevi - olmayanla- başa çıkabilme gücü de diyebiliriz.
 • kendisini çevreye uyduran bir insan ancak orta zekalı olabileceği, asıl sosyal zekanın çevreyi kendine uydurma yeteneği olduğu için kesinlikle yanlış önerme.
 • konformizmi zeka diye yutturmaya çalışan salaklarca, gerizekalılıklarını örtme ve ortam insanı, yavşak olmalarından öte bir yetenekleri olmayışlarını perdeleme amaçlı söylenmiş bir söz...

  bu mantıkla dünyanın gidişatını değiştirmiş olan tarihteki bir çok deha, gerizekalı oluyor...
  eğer bu söze itibar edilirse nikola tesla'nın gerizekalı sayılması gerekiyor... ne kadar doğru(!) olduğu buradan belli!!
 • aksine zeka uyumsuzluk yaratır uyumluluğu betimleyen akıllı olmaktır. hele de bu devirde..

  (bkz: sallabaş)
 • açıklanması gereken tanım. çevreye uyum için çevrenin algılanması ve uygun davranışların seçilmesi gerekir. ki bu da zeka gerektirir. bu yeteneğe sahip birisi yine de çevreye uyum sağlamak istemeyebilir. tercih meselesidir..
 • hayatımda duyduğum en malakça laflar bütünü... bu ne be? 10 yaşındaki kuzenim filozof olsa daha zekice şeyler söylerdi...

  1. zeka bir yetenek değildir.
  2. çevreye uyum; canlı olmanın, yaşamanın zorla dayattığı bir mecburiyettir

  tüm organizmalar yaşamlarının devamını sağlamak namına bulundukları ortama uyum sağlarlar eğer sağlayamıyorlarsa çevreyi değiştirirler bu en temel hayatta kalma güdülerinden biridir.
  galapagos adalarına yapılan seyahat bize bunu kanıtlamıştır vaktiyle... kabul etsek de etmesek de organizmanın varlığını devam ettirebilmesi için içine düştüğü ortama ayak uydurması dünya üzerinde sonsuz kere tekrarlanan bir hakikattir.

  oksijen vasıtasıyla kendini çürüte çürüte yaşamaya devam eden bedenlerimiz buna delalet.

  zekaya gelirsek... zeka ise çevreye uyum yeteneği falan değildir! illa çevre, uyum gibi olgularla zekayı tanımlamak gerekirse: zeka; çevrenin, insana/canlıya uyum sağlamasını tesis eden zihinsel kudrettir.

  zeka insanın çevreye uymasını değil çevrenin insana uymasını sağlar... bizi, homo sapiens sapiens'leri düşük zekalı canlılardan ayıran fark da doğayı, çevreyi kontrol altına alabilme konusunda diğer canlılara göre olan üstünlüğümüzdür.
 • antisosyal dâhilerin varlığıyla yanlışlanan önerme.