şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: solo test)
  • saçma sapan işler bütünüdür.
  • "zeka testi girenin degil, hazirlayanin zekasini olcer"
  • çocuğunun mutlak dahi olduğunu düşünen ebeveynlerin çok ilgilendiği bir konudur. biraz bilgi sahibi olanları bir uzmana götürüp bu testi yaptırırlar, bekledikleri sonucu alırlarsa ne ala ama sonuç hayalkırıklığı ise birçok bahanenin arkasına saklanırlar. zeka çocuğun çevresinden, karşılaştığı sosyal uyarıcılardan bağımsız değildir bu nedenle zeka testleri zekayı tek başına değerlendiremeyeceğine göre ailelerin çocuklarını sadece bu testlere göre değerlendirmemeleri gerekir. bu arada bu testlerin performans kısımları ailelerin dahi olduğunu düşündükleri çocukları için zorlu bir aşama olabilmektedir. çünkü performans kısımlarında başarılı olmak için ilgili bir aile, hazırcevaplık özelliği gibi faktörler yeterli olmamaktadır.
  • hiçbir zeka testi 'saf' değildir. kişinin sahip olduğu potansiyeli, okul veya çevre yoluyla öğrenilen bilgilerden arındırarak ölçmez. wisc-r'daki sorular bunun örneğidir:
    cam yapmada kullanılan ana madde nedir?
    demirin paslanma nedeni nedir?
    ali'nin sekiz tane bilyesi vardır. altı tane daha aldı. şimdi kaç tane bilyesı var.
  • lennielerin bile sonucundan memnun kalamayacagi test gibi.
  • sık sık meraktan yaptırılmaya çalışılan mesleki uygulama. etiğe inanan psikologların uzman dışı uygulama taleplerini şiddetle reddettiği, üzerinde "parasıyla değil mi kardeşim" adamcıklarıyla kavga ettiği mesleki araç.

-merhaba efendim zeka testi yapıyor musunuz
    -evet zeka testi uygulaması yapıyoruz
    -ben yaptırmayı düşünüyordum da
    -peki bu testi kim istedi sizden
    -kimse sadece meraktan
    -hıımm, merak zeka testi uygulaması için yeterli değil efendim
    -nasıl yani anlamadım
    -yani bu testin sonucunu bir uzmanın talep etmesi şart
    -ne sakıncası olabilir ki
    -etik efendim, mesleki etik
    -etikle ne alakası var bana açıklar mısınız rica etsem
    -(off çattık) bu testin sonucunu siz değerlendiremezsiniz, değerlendirmeyi başkası yapacak ve testi de o isteyecek şimdi anladınız mı
    -yani parasını versek de yapsanız bişiler
    -iyi günler beyfendi,
    -ama durun bir sn......vıdı vıdı vıdı....
  • osym'nin ales vasıtasıyla lisansüstü öğrenim görmek isteyenlere uyguladığı hadise.