şükela:  tümü | bugün
 • türkiyede maalesef çok tanınmayan dünya çapında büyük üne sahip tam bir bilim adamıdır. 1998 yılında american biographical institute tarafından yılın bilim adamı seçilmiştir. matematik modelleme konusunda dünyanın sayılı bilim adamlarından biridir. şu an istanbul teknik üniversitesi hidrolik anabilim dalında öğretim üyeliği ve su vakfı başkanlığını yapmaktadır. kapısından prof. dr ünvanını kaldıracak mütevazilikte yaşarken dersi dinlenmesi gereken sayılı değerlerimizdendir
 • hocamızın dediği gibi 'newton'un başına düşen elma acaba daha önce başkasının kafasına da düşmüş olmasın sakın? '

  içimizdeki batı hayranlığı sürdüğü sürece farkedilmeyen,farkedilemeyecek nice ilim insanımızdan biri.harikulade bi insan. aynı ortamda bulunabilme şerefine nail olmuş biri olarak ilk gözlenimlerim;

  -her bakımdan kesinlikle orjinal bir kişilik.uzmanlık alanı hidroloji olmasına rağmen pek çok prof'un aksine her konuda bilgi sahibi insan. farabi'den girip newton'dan çıkan oradan ibn-i sina'ya,yol üstündeyken de descartes e uğrayabilen bilgi hazinesi.

  -bildiğin insan. kibirden, gururdan, beyefendiliğinden zerre taviz vermemiş über kişilik.muhteşem kişiliğiyle insanı hayran bırakan birisi. türkiye'de bilimde dünya çapında bilinen ve sayısız ödülü olmasına rağmen kıçıkırık yr. doç'da bile bulunan 'ben ulaşılmazım havaları' yok.

  -bildiğim kadarıyla ingilizce,almanca,fransızca,norveçce ve çok iyi derecede arapça biliyor.

  -kendi köklerine sıkı sıkıya tutulmuş hayran olunası bi karakteri var. hayatının çoğunu yurt dışında geçirmesine rağmen 'kökü mazide olan bir ati'

  -bulanık mantık ile ilgili görüşleri her felsefeye ilgi duyan insanın ilgeneceği cinsten.

  -tam anlamıyla bi prof. ünvanını sonuna kadar hakediyor (ki kendisi hiçbir zaman kitablarında veya sohbetlerinde özgeçmişini ve ünvanını kullanmaz) basmakalıp prof'ların aksine bilimin temeli olan mantık çerçevesinde eleştiri ve soru sorma tekniğiyle ders işlemesi zamanın nasıl geçtiğini anlamamasına neden oluyor.

  -yale, harvard gibi bize ütopya olarak gelen yerlerden konferans davetiyesi almış nadide gurur kaynaklarımızdan.

  başarıları da hakketen ''adam prof beyler'' dedirten cinsten:

  1971 yılında itü inşaat fakültesi, betonarme ve yüksek mukavemet kürsüsünden yüksek mühendis derecesi

  1972 yılında ingiltere ımperial college of science, medicine and technology'de dıc (diploma of ımperial college) derecesi

  1972 yılında ingiltere ımperial college of science, medicine and technology'den m. sc. (master) derecesi

  1974 yılında ingiltere university of london'dan ph. d. (doktora) derecesi

  1979 yılında itü inşaat fakültesi hidrolik ve su kuvvetleri kürsüsünde doçent derecesi

  1983 yılında suudi arabistan, king abdulaziz university, faculty of earth sciences'dan hidrojeoloji konusunda profesörlük derecesi almıştır.

  hocamızın aldığı ödüller de şunlar

  1978 tübitak teşvik ödülü (otoran isimli yöntemi için)

  1981 king abdulaziz university, idari görev başarısı ödülü

  1983 aynı üniversite'nin yer bilimleri fakültesi bilim plaketi

  1984 itü inşaat fakültesi plaketi

  1985 itü rektörlüğü plaketi

  1986 american ınstitute of hydrology mührü

  1993 tübitak bilim ödülü

  1998 yılın adamı (man of year 1998) - american biographical ınstitute.

  çakma prof'lara salya akıtarak hayran olan bi milletin ferdi olarak neden böyle insanlara değer verilmez anlayamıyorum. sadece aklıma bi ara çevrilen ''arda'nın brezilya pasaportu olsaydı şimdi madrid'te oynardı'' geyiği geliyor.
 • akademide kalitenin adresidir.
 • bilimsel araştırma nasıl yapılır sorusuna harika cevabı: (bkz: http://www.youtube.com/…v=ogkiqfgvv-s&feature=share)
 • şu an pelin çift ile gündem ötesi programında zemzem hakkında konuşan bilim adamıdır. ne yazık ki alanında yetkin bir bilim adamı ancak zemzem konusunda televizyonda yer bulabilmektedir.

  ilk tesadüf ettiğimde bu programın diğer pek çok bölümü gibi tırt ve üfleme zannediyordum; fakat -her ne kadar unvanının yazılmasını istemese de- prof. şen bilimsel açıklamalar yapıyor. sahada da yıllarca çalışmış.

  kulaktan dolma bilgiler ve zemzem hakkındaki saçma sapan efsaneler hakkındaki sorular karşısında sakinliğini koruması ise takdire şâyân.

  eserlerinden bazıları:

  practical and applied hydrogeology
  wadi hydrology
  fuzzy logic and hydrological modeling