şükela:  tümü | bugün
 • muslumanlikta kisinin her yil mal, mulk, parasinin 1/40'ini fakirlere dagitmasi zorunlulugu. (bkz: sadaka) (bkz: fitre)
 • islamin bes sartindan biri..
 • islamin bes sartindan en uygulanmayani. gunde 20 rekat namaz kilan gorursunuz da zekat veren goremezsiniz. genellikle fitre ile kapatilmaya calisilan islamin "kaale alinmayan" zorunlulugu. tabi 30 gun boyunca ac kalan kisi "fakir ile fakir oldum, zekat vermis kadar oldum insallah" diyerek vicdanina tac takiyor olabilir.

  bunun disinda degerlendirildiginde senelerdir uygulanmis olsa idi etkin bir serveti yeniden dagitma ve yayma sistemi olma ihtimali olan sistem. ayrica malvarliginin durmadan 40 da birini kaybeden birisinin zenginlesip, is buyutmesi de hic kolay olmayacagindan, mutesebbis saik kesimin essekler gibi calismasina sebebiyet verebilirdi.

  yuzlerce kilo altini olan necmettin erbakan in cidden zekat verdigini dusunuyorum da, heyyt be.
 • adam gibi i$lese toplumda fakirlik ve muhtaclik olgularini ortadan kaldiracak, lorenz egrisini duzeltecek kavram. zaten o yuzden var boyle bir$ey, o yuzden farz ama... beheeyyyy.
  (bkz: alem got olmu$)

  bir de $u yani var bu farzin. sevetinin 1/40'ini vereceksin demi$ kural. $u kapitalist sistem bazilarini o kadar cabuk ve o kadar cok zengin ediyor ki, hakikaten kendi kendini kandirmadan servetinin 1/40'ini kiyip verebilen bir insan kiral bir insandir. gectim verdigi zekatin yarayacagi i$leri.
 • zekat'in aciklik kazanmasi icab eden kimi noktalari var nazarimda. misal monacolu bir (enayi ya da hakiki) musluman fakir bulmak icin komsu ulkelerde arastirmalara mi girismelidir? zekat i (her anlamda yasal olarak kabul eden ve dagtiminda hile hurda yapmayacagina emin oldugumuz bir kurum var midir? en azindan monaco da kizil hac disinda nasil bir kurumla irtibata gecmek gerekmektedir? misal zekat dagitiminda ulke disinda bir kurum sectik diyelim, arbitraj sebebiyle olusan minik capta servet edinimi kimin hakkidir? toplam mal varligi dolar uzerinden mi, ulke para birimi karsiligi mi hesaplanir? zekat verildigi gunku dunya bankasi endeksi mi dikkate alinmalidir, zekatin ele ulastigi gun ku mu? eger zekat ele ulastiginda zekat verilen ulkede zekata konu olan para birimi pul olursa zekat kriterleri eksik kalmis olur mu? mal varligi olarak gayrimenkul sermayesi olan 3 ev sahibi bir vatandas mal varliginin kirkta biri niyetine fakire antresini mi vermelidir? yoksa evlerden birini (ya da hepsini) ipotek ettirip toplam tutar uzerinden 40 da bir hesabi mi yapmalidir?

  bu nevi sorulari dine saldirmaktan cok herhangi bir kaynaktan etraflica ogrenemedigim icin, bilmeyen cok kisi oldugunu da bildigimden naklettigim, cok bilinmeyenli islam sarti.
 • sadece kuran-ı kerim'de ve de din kültürü ve ahlak bilgisi kitaplarında yer alan, gerçek hayatta pek rağbet görmeyen ibadet şekli. buna rağmen islamın beş şartından belki de en mantıklı ve yararlı olanı. (bkz: ironi)
 • mükemmel bir sosyal yardımlaşma mekanizması...
  "dünyanın en zengin 40 ailesi -ihtiyaç fazlası, zekât düşen- mallarının 40'ta birini en yoksullara dağıtsalar açlıktan ölüm yeryüzünden silinir mi, silinmez mi?" diye düşündürten kavram.
 • (bkz: zeka)
 • bir diger onemli husus ise sahip olduklari altin veya para gibi birikimlerinin uzerinden bir kameri yil gectiginde bunlarin zekatini vermekle mukellef olmalaridir.

  bundan sonra da her yil ayni tarih gelince elindeki birikiminin bir dokumunu yapar, alacaklarini ekler, borclarini duser, temel ihtiyaclarindan fazla olarak mala sahip bulunuyorsa zekatini tekrar verir.

  temel ihtiyaclar; barinak, ev esyasi, giyecek, ulasim ve yiyecek gibi hayatin guvenli ve saglikli bir sekilde devami icin gerekli olan seylerdir. bu temel ihtiyaclarin kalite degeri herkesin sosyal statusune gore degisebilir.

  kredi alirsaniz yine bu kredi miktari borc olarak kabul edilir.
 • islamın beş şartından biridir ve sadece para, mal mülk v.s kapsamamaktadır. diğer birçok konuda olduğu gibi burada da islamı bilmeyenlerin ya da bilip de çarpıtanların yanlış anlattıkları şeydir.
  evet zekat islamın beş şartından biridir ama tüm hayat için geçerlidir. özü, "sahip olunan şeyin başkaları ile paylaşılmasıdır".
  ana prensip budur. sadece paran varsa malın varsa paylaş değildir.
  örneklerle anlatırsak:
  evin zekatı misafir ağırlamak, arabanın zekatı olmayanı gezdirip ihtiyacını görmek, çocuğun zekatı yetim-oksüz ile ilgilenmek, sağlığın zekatı hasta birine bakmak, ilimin zekatı sohbet ederek başkalarını bilgilendirmek ve tabii ki paranın zekatı fakire vermek gibi birçok örnek sayılabilir.