• katili için sayfalarca şiirler yazılan, methiyeler düzülen kişi.. bu garibinse ne kim olduğu belli ne de kaç yaşında ölüp gittiği bu dünyadan.. bir tarafta su yolunda kırılan bir testi, öbür yanda bu garip emir kulu.

kim bilir belki bir zaman gelir süslü cümlelerle, güzel kafiyelerle, olmadı bağrışlarla çağrışlarla gerçeklerin üstü kapatılmaz, geçmişin bulanık sularında bugünlerin avına çıkılmaz..
  • aralarında erdal eren'in de bulunduğu bir gösteriye müdahale eden ve müdahale sırasında ölen er..

yeryüzündeki " ateeeeş! " komutunun ardından ölen binlerce askerden sadece biri..
    türkiye'nin gelmiş geçmiş en şaibeli idamını (bkz: erdal eren) meşrulaştırmak için kullanılan ve bu yüzden adı unutulmayan biri.. yoksa binlerce asker gibi çoktan unutulup gidecekti..
    ......................................

" korkuyorum anne al beni içine
    alisamadim anne al beni yine
    büyüdüm anne evler büyüdü
    büyüdü papuçlar yollar büyüdü
    orduya istiyorlar savas çikar diyorlar
    silah veriyorlar anne bana öldür diyorlar
    yat diyorlar anne kalk diyorlar
    beynimi yiyorlar anne beynimi yiyorlar

kapat televizyonu anne seni de kandiriyorlar
    oyunu verme anne
    oyuna gelme anne "
    .......................................

- er zekeriya önge'nin öldüğü olay yerinde keşif yapılmadı..
    - er zekeriya önge’ye yapılan otopsi ile balistik raporlarının bilimsellikten uzak olduğu ve otopsinin stajyere yaptırılmasının yanlışlığı nice sonra adli tıp uzmanı prof. taliha ayhan tarafından dile getirildi..
    - olay yerinde yakalanan 24 kişi tanık olarak dinlenmedi..
    - er zekeriya önge'nin üzerinden çıkan giysilerin adli tıp'a gönderilmesi reddedildi..
    - kurşun mesafesine ilişkin bir inceleme yapılmadı..
    - yakın mesafe atışlarında meydana gelen etteki yanığa açıklama getirilmedi..
    - olay yerinde kullanıldığı iddia edilen silahlar ile askerlerin silahlarının balistik incelemesi yapılmadı..
    - tanık olarak dinlenen askerlerin ifadeleri arasındaki çelişkiler giderilmedi..
    - erdal eren’in yaşının kemik incelemesi yapılmadı...
  • balistik raporlarına göre de, fizik kurallarına göre de öldüreninin erdal eren olmadığı.
  • cok büyük ihtimalle baska bir askerin silahindan cikan kursunun sirtina isabet etmesi sonucu ölmüs er. hatta (bkz: #14060972)
    eger iddia edildigi gibi erdal eren tarafindan vurulmus olsaydi, sirtindan degil, gögsünden vurulmus olurdu.

http://www9.gazetevatan.com/…id=136462&categoryid=1

hala erdal eren tarafindan öldürüldügünü söyleyen varsa, vicdanini kaybetmis demektir.
  • 12 eylül cuntasının degil 2 subat 1980 olan ölüm tarihi itibarı ile türkiye cumhuriyeti silahlı kuvvetlerinin her soyleneni yapmakla yukumlu saf ve temiz bir er idir.

sivaslıdır.okumusmudur, hangi okuldan mezun olmustur, ideolojisi nedir kimse bilmez.hayalleri, sevdigi insanlar, annesi babası hicbiri bilinmez.

erdal a hepimizin ici acıyor. ama onun idamına koz olarak kullanılan zekeriya da bizim icimizden biri degilmi. yasasaydı su 50 yasında bir amca olacaktı belki sivas da bir toptancı belki de istanbulda yuzlerce sivaslı zengin sanayiciden biri.

ama öldü. öldüreninin kim oldugunu dahi tam olarak bilemeden.

en azından erdal ın cellatlarını ve sorumlularını su anda lanetleyebiliyoruz. zekeriya da (erdal veya baska bir asker arkadası olması farketmez) malesef bu da mumkun degil.
  • yok o öldürmemiş de bu öldürmüş. yok ismi kullanılmış da aslında unutulması gerekiyormuş.

öldüğünde 20 yaşındaydı. annesi babası ağladı. kardeşleri akrabaları ağladı.

adına şiirler yazılmadı, şrkı sözleri yazılmadı, filmler çekilmedi, hemaset edebiyatı yapılmadı.

bu kadar mı? bitti mi?
  • son sözleri çok küçük kıyamıyorum komutanim olmustur. sonra da kus gibi yere dusmustur. evet sirtindan vurulmustur. cunku bu sozleri soylerken sırtı erdal erenin bulundugu yone donuktur. ayranci resat nuri sokak girisinde yaklasik 100 cm yuksekliginde bir duvarin arkasinda saklanan bir cocugun kursunuyla olmustur. son sozlerini olayi izleyen bakkal amca duymustur. ancak bu gercekler hicbir yerde yazmaz zira ustunden kimsenin nemalanamayacagi gerceklerdir.
  • 2 şubat 1980 günü erdal eren tarafından şehit edilen jandarma eri.

henüz yirmisinde, ankara'da ayaz, bir şubat günü düştü şehit kanı asfalta...
    henüz yirmisinde, düştü bir kor, anne yüreğine asker yolu gözlerken...
    henüz yirmisinde, asker olmaktı belki de tek suçu...
    henüz yirmisinde, yeşil kaputtan rütbesizdi üniforması...
    henüz onyedisinde, ona kurşun sıkanlar haketmiyordu ölümü, belki dar ağacında...
    henüz yirmisinde, o haketmiş miydi ki ölümü ankara'nın ayazında?
    henüz onyedisinde, "dar ağacında bir fidan asılır mı" dediler...
    henüz yirmisinde; toprağa düşen fidanları görmediler...

henüz onyedisinde, asılmaz insan darağacında lakin,
    henüz onyedisinde, bir el sıkabiliyorsa kurşun, elbette onun adıdır katil, asılsa da asılmasa da...
  • seni kim şehit etti bilmem ama senin adına şiirler yazılmadı, filmler çekilmedi halbuki sende 20 yaşındaydın...
hesabın var mı? giriş yap