şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ---
  "ergenekon" soruşturması kapsamında
  tutuklanan gazeteci-yazar vedat yenerer'in avukatı, hakimler ve savcılar
  yüksek kurulu (hsyk) başkanlığına gönderdiği dilekçede, soruşturmayı
  yürüten istanbul cumhuriyet savcısı zekeriya öz hakkında "soruşturma
  açılmasını ve soruşturmadan el çektirilmesini" talep etti.

  yenerer'in avukatı vural ergül şikayet dilekçesinde, "ergenekon"
  soruşturmasını yürüten istanbul cumhuriyet savcısı zekeriya öz'ün,
  "soruşturma dosyasının gizliliğini sağlayamadığını, gizli dosya
  içeriğinin tüm gazete ve televizyon haberlerinde yer aldığını, bunların
  asıl belgeleriyle birlikte de kitaba dönüştürüldüğünü" ileri sürdü.

  savcı öz'ün, "hal ve davranışları ile bağımsız, tarafsız, doğru,
  tutarlı, dürüst, eşitlikçi, ehliyet ve liyakat sahibi olsa bile, böyle
  görünmekten giderek uzaklaştığı" öne sürülen dilekçede, "savcı
  zekeriya öz hakkında meslek ahlak kurallarına aykırı hal ve davranışları
  nedeniyle soruşturma açılması" istendi.

  dilekçede, savcı öz'ün, "ergenekon soruşturmasından el çektirilerek,
  başka bir savcı atanıp soruşturmanın selametle tamamlattırılarak
  gerçeğin ve adaletin ortaya konulmasının sağlanması gerektiği" ifade
  edildi.
  ---

  http://w9.gazetevatan.com/…wsid=169162&categoryid=1
 • bir yandan sorguladığı ve olayın tarafı olan insanlara dahi "soruşturma gizlidir, sorgulama hakkında dışarıda konuşmayınız" talimatını verirken, diğer yandan yürüttüğü gizli soruşturma ile ilgili -aramalarda ele geçirildiği öne sürülen cd'lerin seri numaralarına varana kadar- envai çeşit bilgi ve belgenin, gazete sayfalarında cirit atmasına kılını kıpırdatmayan savcı.

  a) bu bilgi ve belgeler uydurmadır. bu durumda, bunların gerçek olmadığını kamuoyuna açıklamak ve yayanlar hakkında işlem yapmak durumundadır. çocuk oyuncağı değil bu. suçlamalar manşetten, düzeltmeler satır aralarında veriliyor (ya da hiç verilmiyor). insanlar zan altında kalıyor, lekeleniyor.

  b) bu bilgi ve belgeler, kendisinin bilgisi ve rızası dışında sızmaktadır. bu durumda, birinci elden soruşturma açıp, ekibinde bu bilgi ve belgeleri sızdıranlar kimse, onları bulup, gerekli işlemi yapıp, "arzu edilmeyen bir bilgi sızıntısı olmuştur. sorumluları hakkında işlem yapılmıştır, tekerrür etmeyecektir" diye kamuoyunu bilgilendirmesi gerekirdi. bu saatten sonra bunu yapsa dahi, artık geçtir, kamuoyu nezdinde tarafsız ve önyargısız olmadığı imajı yerleşmiştir.

  c) bu bilgi ve belgeler, kendisinin bilgisi dahilinde basına sızmaktadır. bu durumda, bu ne perhiz, bu ne lahana turşusudur. bu ne biçim gizli soruşturmadır, bu ne mene tarafsız yargı mensubudur?

  savcının bu olaya yaklaşımı, hareket tarzı, soruşturma etrafında yaratılan aura, yücel aşkın ve şemdinli iddianamesi olaylarını ve bunların müsebbibi savcıyı şiddetle hatırlatmaktadır. kendisinin geleceğinin de o skandalı yaratan ferhat sarıkaya'ya benzemesi kimseyi şaşırtmamalıdır. şikayetler hali hazırda vardır. bunların haklı bulunup, ferhat sarıkaya benzeri bir işlem yapıldığı takdirde, kimlerin nasıl bir yaygara koparacakları, ferhat sarıkaya başlığı altında incelenebilir.
 • tempo dergisi'nin kendisini tanımak, kendi deyimleriyle "şifresini çözmek" için halı saha arkadaşlarından bilgi alıp oradan karakter çözümlemesine gittiği cumhuriyet savcısı.

  "çok koşuyor

  halı saha maçlarında çok koşan, hareketli, didinen, takımının kazanmasını isteyen, yenik giden karşılaşmalarda gol bölgesine ilerlemeye çalışan bir yapıya sahip. takım yenildiğinde bütün oyunculara teker teker suç bulup hatalarını söylediği, herkesi eleştirdiği de gelen notlar arasında."

  ya bu adam cumhuriyet başsavcısı ya... arkadaşlarıyla oynadığı halı saha maçındaki davranışlarından karakter tahlili yapmak da neymiş ayrıca?

  şimdi esbpl'den baktığımızda da nickfallin sessiz, sakin, riski sevmeyen, fiziki avantajını kullanan savunma oyuncusu mesela. içine kapanık mı adam peki? değil.

  ya da ed sahada hırçın, tekmeye kafa sokan, hata yapıldığında konuşan adamdır ama dışarda dünya beyfendisi, süper efendi bir insandır. nasıl olacak bu işler?
 • ergenekon operasyonu kapsaminda son goz altilarin talimatini vermis kisi.
 • demirden gömlegi giymis hukuk adami.
 • hukuk adamı olma özelliğini çoktan kaybetmiş, nereye koşmakta olduğu besbelli kişi: http://www.netgazete.com/…http://www.netgazete.com/

  sonra, tanıdığımız bir takım gruplar, arkasından ağıt yakacaklar, kendileri söyleyip, kendileri inanacaklar.
 • 1 sene içinde 50 kişi tutuklatıp, 100'den fazla kişiyi göz altına alabilirsiniz ve bunları hiçbir açıklanmış suçlamaya dayandırmayabilirsiniz. resmi olmayan suçlamaları mahkumlardan önce tarikat gazetelerinde sayfa sayfa okuyabilirsiniz. (daha binlerce güzel şeyi de yapabilirsiniz de onların konuyla alakası yok.) neden? çünkü burası türkiye. türkiye'de savcılık yapan kişilerden biri de zekeriya öz.
 • (bkz: #13561889)