şükela:  tümü | bugün
 • bana pek yakistirmislardi bu sifati ilkokulda,
  zeki ama tembel ah bi de calissa derlerdi... ulan ah bi de calissam ne olacak? memleketimi kurtaacam etek trasi bile olamadigim yillarda? basbayagi tembeldim. mis gibi de ilkokul birincisi olup mezun olmustum okuldan ki "aptal demeye dili varmayan hoca" argumanina en guzel cevaptir, tokat gibidir, kirbac gibidir.
  zebellah ta iblis gibi zeki bi kardesimizdir, hoalarimiz riyakar godoslar degillerdir.
 • bir annenin, babanin, ogretmenin de "cocuk calisiyor ama zeki diil iste naapicaksin" dedigini duymadim. dersleri basarisiz olan butun cocuklar zeki ama calismiyordur.
 • zavallı velimin hiçbir öğretmenden duymadığı ukte cümle. başarılı bir öğrenci olsaydım eminim onlar da dert etmeyecek sırf bu cümleyi bir kez olsun duyabilmek için her veli toplantısında ön sıralarda oturmayacaklardı; ama başarılı da değildim haliyle bizimkilerin tek elde ettiği "oğlunuz çok başarısız bir o kadar da ebleh ve sanırım bunu ikimiz de biliyoruz o yüzden hiç bunu dile getirip sizi diğer velilerin içinde rezil etmeyelim" tarzı bakışlardı.
  (bkz: vermeyince mabud neylesin mahmut)
 • kadınlarım toplanıp gun yaptıgı zamanlarda muhabbetin cocuklardan acılması durumunda cokca duyulan soz
  -karne nası hepsi pekiyi mi?
  -yok ya calısmıo kerata 7 zayıf var ama bakmayın zeki ama tembeldir
  -ha oldu o zaman
 • ilkokul öğretmenleri hemen hemen herkes için sarfeder bu cümleyi çocuklar da üzerine alınır veliler sevinir ama gerçek zeki ama tembeller ilkokul da bile böle dolduruşları siklemezler.ama "48 tane zayıfaldım fakat ben zeki ama tembelim o yüzden oluyo böle normal yani üzülmemel lazım" diye de yaşayabilir insan isterse sıpa gelir eşşek gider bu alemden altın künye alır bileğine takar.
  (bkz: benim çocuğum zeki ama çalışmıyor)
  (bkz: benim çocuğum çok çay içiyor bi de zeki)
 • tembellik yapabilmek için çok çalışan insan. bunlar o kadar tembeldirler ki, zeki olmak dışında başka şansları yoktur yoksa aç ve susuz ve aşksız kalmaya mahkumlardır. bu yüzden de tembellik yapabilmek için başta çok çalışır bunlar. sonra da yan gelip yatarlar ve "hıımmm, aptal ama şanslı" derler başkaları için.
 • bazen fazla zeka tembellige de sebep olabiliyor. soyleki:

  zeki sahis derste gordugunu havada kaptigindan okul disinda konuya bakma ihtiyaci bile duymuyor. tabi ogretimin ilk yillarinda ders calismamak aliskanlik haline gelip tembellige donusuyor. siniflar ilerleyip dersler agirlastikca okuldan firar eyledigi gunlerde kacirdigi dersi acip bakmiyor tembelliginden. sonucta not ortalamasi dusuyor, derece almayi bos veriyor. sinav gunlerini de sabah yarim saat goz gezdirererek rahat rahat atlatiyor.

  sonuc: mina kodugumun milli egitimi zeki ama tembel bir adam daha yetistirip orasina burasina kina yakiyor.

  anne babalarindan "ulan bi gun ders calistigini gormedim, nasi gectin bunca yil" lafini duyanlar, birleselim.
 • zeki ama tembel cunku akilsiz seklinde devam ettirilmesi gereken tesbittir. zira, akli da olsa calisir, hepten super bi sey olurdu denir. bu haliyle zugurt tesellisinden oteye gecemeyen bir laf obegidir yalnizca
 • annem tarafından anında "demek ki yeterince zeki değilmiş." diye cevaplanan cümle.hiç yemez.