*

şükela:  tümü | bugün
 • aranjor muzisyen.huseyin turan in kirvem albumunde calismistir.orhan gencebay in bir albumunde adini 'yonetmen yardimcisi' olarak okumustum.
 • bir müzik adamı olarak albümlerde aranjör, vokalist olarak adını görmek mümkünse de esasında bağlama için bestelediği orjinal eserlerle bilinmektedir ya da bilinmelidir. çetin akdeniz, motor ali(bkz: ali yılmaz) bazı ezgilerini albümlerde ve çeşitli müzik ortamlarında seslendirmiştir. bağlama üvertürü adlı eser çetin akdeniz'in ilk albümünde yer almaktadır ve ilk iki bölümü zeki atagür'ün ezgilerinden oluşturulmuştur. ayrıca mekik isimli ezgi de çetin akdeniz, özlem özdil, yudum, ulaş hazar gibi bağlama sanatçıları tarafından seslendirilmiş iddialı bir performans eseridir. adnan koç da albümünde zeki atagür'ün ezgilerinden derlediği bir kompozisyonu zeki'nin bahçesinden adıyla seslendirmiştir. zeki atagür'ün bağlamanın teknik ve ezgisel kullanılışıyla ilgili çok farklı ve renkli anlayışlara sahip olduğunu gösteren yirmiye yakın eseri bulunmaktadır.
 • http://zekiatagur.com/ resmi sitesi.

  türk halk müziği üzerine düşüncelerinden çocuk şarkılarına, müzikli masallarından öykülerine, bağlama egzersizleri kitabına kadar bir sürü şey bulabilirsiniz.

  ha ayrıca çok kral adamdır, muhabbeti ilginçtir. bir sürü müzik janrından sanatçıya geniş bir yelpazede müzik zevkine ve bilgisine sahip. kendinizi bağlamadan bjork'e atlayan bir müzik muhabbetinin içinde kolaylıkla bulabilirsiniz. hayran olunası.
 • meşhur bağlama virtüözleri kendisinin bestelerine ve evine konuk olur genelde. müzik bilgisi türkiye standartlarının epey üzerindedir. kitaplarındaki egzersizler bağlama çalanlar için akor ve ajilite anlamında derinlik kazandırır insana. öldükten sonra değeri anlaşılabilecek bir sanatçıdır zeki atagür de.
 • saz eseri besteciliğinde iddialı olmakla birlikte doğulu bir entsrümana giydirdiği batılı gömlek kültürel uyumsuzluk sebebiyle deli gömleği gibi gözükmekte.
  bu babda reşat aysu, saz eseri bestekarlığında batılılığı kullanan ama "bize özgülüğü" mutlak surette ağır basan yetkin bir örnektir.
 • bağlamayı yiyip tekrar bütün olarak çıkarmanızı gerektiren etütlerdir zeki atagür etütleri.
  virtüözlüğe giden yoldaki önemli duraklardan birisidir.
  - pentatonic ses dizileri
  - hexatonic ses dizileri
  - kilise modları
  - 7li ses dizileri - 1 7li ses dizileri - 2
  - 8li ses dizileri