şükela:  tümü | bugün
 • 1920'lerde trabzon'da muallim mektebinde okurken solcu olup tahsilini yarıda bırakıp sscb'ye gitmiş, türkiye'ye döndüğünde partide merkez komite üyeliği ve ankara il komitesi sekreterliği yapmış, 46 yasal partiler tevkifatından sonra partinin illegalde yeniden örgitlenmesini sağlayıp fiilen parti lideri olmuş, büyük 51 tevkifatında içeri düşmüş, 59'da tahliye olmuş, 61'de gizlice yurtdışına çıkıp partinin dış bürosunu kurmuş, 73'te sağlık sebebiyle görevden alınmış, 74'te vefat etmiştir. yaygın biçimde yazılanın aksine resmi sıfatı hiçbir zaman genel sekreter değil, merkez komitesi 1. sekreteri şeklindeydi.
  ayrıca tolstoy'un savaş ve barış'ını 1940larda, nazım hikmet'le birlikte, türkçeye çeviren kişidir.
 • ayrıca çehov'dan çeviriler de yapmıştır.
 • mezarı leipzig güney mezarlığındadır. tabii yakup demir adıyla.
 • vedat türkali' nin "güven" isimli kitabında kendisinden pek de iyi söz etmediği eski komünist parti sekreteri..

  özellikle 1951 tutuklamaları ile ilgili olarak, zeki baştımar, komünistler tarafından her daim suçlanmıştır. daha sonrasında sorgulamalar ve işkence altında iken, polisin bazı tekliflerini kabul ettiği ve böylelikle de ankara' da başbakanlık kütüphanesi'nde iş bulduğu söylenegelmektedir..

  ek: son okuduğum kitaba göre ise, 51 tevkifatını yaşayan eski tüfeklerin hemen hemen tamamı onun suçsuz olduğunu düşünmektedir. denilene göre; zeki baştımar 170 küsur sayfalık beyanatını polise (işkence altında) vermek zorunda idi ki, böylelikle bir kaç kişinin -ki bu kişilerden biri de behice boran' dır- hayatı kurtulabilmiştir..
 • trabzon'un sürmene ilçesi baştımar köyündendir.sen kalk,gencecik yaşta,o tarihte rusya'ya git,moskova'da üniversite oku,rusça,ingilizce,fransızca öğren.bugün bile bir köylü çocuğu için çok kolay şeyler değil.cesaretli adammış,helal olsun.

hesabın var mı? giriş yap