şükela:  tümü | bugün
  • “amerikan yardımından bedava uçak almak dururken uçak fabrikanıza sipariş verirsem yarın bu millet beni asar” buyurmak suretiyle türkiye'deki 4 uçak fabrikasının da kapısına kilit vurulmasına önayak olan türk hava kuvvetleri komutanı.
  • (bkz: orgeneral zeki doğan)
    hava kuvvetlerinin kurulması için büyük mücadele vermiş, 4 şubat 1944 tarihinde türk hava kuvvetleri’nin ilk komutanı olmuş, modern hava kuvvetleri kurucusu ünvanını kazanmıştır.
    amerika'nın ücretsiz uçak yardımının kabul edilmesi yönünde aldığı karar ile tüm dünyanın tarihini değiştirmiştir. savaş sonrası anlaşma kurallarına uymayıp, bin bir katakulliyle savaş uçağı üretimi yaparak, ortada henüz var olmayan bir savaşa hazırlanan almanya'nın dünyayı ele geçirmesi engellenmiştir.
    ayrıca, uçak fabrikası denilen fabrikalar esasında sadece montaj fabrikalarından ibarettir. almanya, birinci dünya savaşı sonrası imzaladığı anlaşma sebebiyle, savaş uçağı üretme yetkisine sahip değildir. malzemeleri ayrı ayrı üretebiliyorken, savaş uçağı haline getiremediğinden, ucuza montaj yaptırabileceği, rusya'nın bir köyüne uçak fabrikası kurar. türkiye de uçak üretimi yapmak istiyordur. bunun üzerine türkiye de araştırmaya girer ve rusya uçak fabrikası ile iletişime geçerek almanya vasıtasıyla aynı şekilde fabrikalar kurulmasını sağlar. bütün parçaları almanya üretir, malzemeler deniz yoluyla türkiye'ye gönderir. uçakların montajı türkiye'deki fabrikada yapılır. yapılan uçaklar almanyaya gönderilir. ancak, fabrikada çalışan üniversite mezunu, eğitimli alman işçilere ve mühendislere daha çok para ödenmesi, türk işçiler arasında kargaşa yaratır. zamanla çalışma ortamı bozulur ve işçilikte kalite düşer. kullanılacak parçalar almanya ne derse o olduğundan, almanya'ya gönderilmeyen modeller dönemin bile gerisindeyken, gönderilecek olan modellerde de beklenen kalitede üretim gerçekleşmez. neticesinde fabrika şirketleri kapanır.

    özet geç diyenler için: dönemin gerisinde kalan, savaşta hiçbir avantaj sağlamayacak uçakların malzemelerini, elde avuçta yokken halkın vergileriyle, pahalı bir şekilde almanya'ya sipariş edip, alman işçilere yüksek ek ücret vererek montajını türkiyede yaptırmak yerine, amerika'nın ileri görüşlülükle ücretsiz olarak teklif ettiği gelişmiş savaş uçaklarını kabul eden; bu sayede almanya'nın belki de dünyaya hükmetmesini engellemiş olan, modern hava kuvvetlerinin kurucusu, ilk türk hava kuvvetleri komutanıdır.