şükela:  tümü | bugün
 • kendimi tam olarak bu modelde hissediyorum umarım gelecekte değişir.
 • peki gerçekten zeki olduğumuza emin miyiz arkadaşlar?
  ya asıl olan, bizleri oyalayan aptallığımızsa?

  (bkz: ben demedim kedi dedi)

  naçizane tavsiyemdir:

  geçmişinizde seçicilik değil, koca bir hiçlik farkettiyseniz yarınınızı silmek için elinizde bekleyen bir silgi var demektir. artık kalemi tutmaktan, kalemi tutan elin sizin olmasından korkmayın. varın bu tek seferlik hayatınızda istediğiniz gibi karalayın.
 • ya da bir baltaya sap olamamış insanların kendini zeki sanması.
  aslında ben de tam olarak bu durumdayım otuzlu yaşlardayım. ortalama maaşla özel sektörde çalışıyorum. zamanında lisede aynı sıralarda oturup öss de benden daha yüksek net yapan arkadaşlarımın birçoğu da devlette ben özelde. üniversitede aynı sıralarda oturup şu an doçent olan arkadaşlarımda mevcut. fark ne peki? bir çoğunun üniversite yıllarından benimki kadar çok anısı yok mesela şenliklere gitmeyen içip içip kafa bi milyon eve dönerken son parayla eşşek öldüren şarabı altmışlıklarında olduğunu sanmıyorum. o şişeyi açmaya çalışırken salonun ortasında patlatıp evdeki bozuklukları toplayıp bir daha aldıklarınıda. ya da paraya ihtiyacı olmadığı halde part time tercümanlık yapıp gezdiklerinide. yurt merdivenlerinde sabaha kadar oturup sohbet etmemişlerdir çünkü muhtemelen ders çalışıyorlardı o sırada. şimdi kim zeki bilemiyorum daha zeki olmadıkları kesin.
  birçoğunun benden daha lüks evi arabası var. ama benim kadar çok gezmemişlerdir. bir çoğu evli otuzlarına yakın arkadaşlar ya da aile tarafından tanıştırıldıkları birileriyle mantık evliliği yapmışlardır. bense 9 senedir hala aşık olduğum adamla dört ay içinde evlendim. şimdi bakıyorumda hayatım kumarmış aslında. zeki adamın yapacağı iş değil benimki.
 • tek sebebi; zekasını zevki ve rahatlığı için harcıyor olması. bak, bunun için makaleler, kitaplar okumana gerek yok, tamam var ama özet bu; zevk ve rahatlık.

  zeki insan sistemin boşluğundan yararlanmayı sever. bu onun sorumluluktan kaçtığının göstergesidir. hayatı hiç zorlanmadan rahat bir şekilde yaşamayı ister. bunun için kendini sürekli ödüllendirir; gezer, tozar, yer, içer, eğlenir. ama bunlar için bir bedel ödemesi gerektiğini, zamanı gelince anlar. işte hüzün burada başlıyor; yapacakları için yeterli kaynağa sahip olamaması, bunun içinde çok çalışmaya mecbur olması, çalışırken de tüm zevklerden mahrum kalacak olması fikri, yer bitirir o zeki adamı.

  eyyy zeki insan! işte sen böyle karmakarışık bir şeysin.
 • zeki olmak ile üretken olmak birbirini beslese de birbirine bağlı kavramlar değillerdir.

  şöyle ki; zekayı kabaca bir kavramı anlama, sorun çözme ve kavramlar arası bağlantı kurma gücü olarak tanımlarsak bu özellik arttıkça insanın üretkenliğinin kapasitesi de artacaktır. öyle ki aptal bir insanın 50.000 çalışanı olan milayar dolarlık bir şirketi yönetebilmesi ve sorunlarını anlayıp kısa sürede çözmesi söz konusu değildir. yalnız sadece zeki olmak da böyle bir iş yapabilme kapasitesinin varlığını getirmez.

  üretkenlik ise farklı bir kişilik özelliğidir. mesela pek çok dev şirketin yöneticisini bir balta ile ormanın ortasına bıraksanız bu insanlar bütün ormanı keser. normalde haftada 70+ saat çalışıp bunun her bir saatinde sizin bir haftalık üretkenliğinize sahip bu insanların yapısı böyledir. bir amaca ihtiyaçları yoktur, amaç kendiliğinden ortaya çıkar. bu dediğim gibi bir kişilik özelliğidir. bazı insanlar -ki nüfusun çok azıdır- çok yüksek verimlilik ile çok uzun süre çalışırlar ve işi her şeyin önüne koyarlar. bu insanlar bir baltaya sap olmanın çok üzerindedirler. üretkenliğin uç noktasını oluştururlar.

  üretkenlik olmadan zeka tek başına iş başarabilme yetkinliğini getirmez. üretkenlik de zeka olmadan işe yarar olmaz. bir insanda ancak bunların ikisi birden varsa üretkenlik söz konusudur. ikisi de yoksa durum fenadır. ikisi de az çok varsa yaptığı işte başarısı ile göze çarpan bir insan olarak görürsünüz. ikisi de üst düzeyde ise aynı anda 3-5 şirketi yönetirken gece de başka bir iş üzerine kendini geliştiren, 1 haftada 10 haftalık iş yapan adamlar görürsünüz. (evet adamlar, bu insanlar nüfusun 1/10000'i olsa da %99'u erkektir. feministler dürtmesin, evrimsel psikoloji ile alakalı bir durum.)

  edit: tespit edilen anlatım bozukluğu düzeltildi. henüz tespit edilmeyenler görüldükleri anda etkisiz hale getirilecektir.
 • bir değil bir kaç baltaya sap olması...
 • "bir baltaya sap olamadığıma göre zekiyim" mastürbasyonu.

  zeki adam ortada balta yoksa bile bulur, sap olur.

  kendinizi kandırmayın.
 • sap oluyorlar da balta var mı yok mu bilemem.

  (bkz: kendimden biliyorum)