şükela:  tümü | bugün
  • şu ana kadar ne kadar zeki bir adam tanıdıysam, hemen hemen hepsi bir düzeyde tembel olmuştur. çünkü robotik gibi sıradan yapılan işler nedeniyle, bu adamlar daha çok, bazı şeyler nasıl geliştirilebilir, bir yenilik ortaya çıkar mı, ne olacak bu memleketin hali vs bunun peşindedir. bu yüzden çoğu büyük firma kurucularına bakarsanız, çoğu "gereksiz" dersler yüzünden okulu bile bitirememiştir. ya da ne yüksek lisans ya da doktora vs'leri vardır.

zeki bir insanın tembel olmasındaki en büyük neden, ortalama bir insanın kendince önemli ve inanılmaz gördüğü bir işi önemsememesidir, olaya büyük pencereden bakmasıdır. işte bu yüzden, türkiye gibi vasıfsızların en tepede olduğu ülkelerde bu tip adamlar, zekasını gelecekte iyi para kazanabileceği bir iş ya da muhtemelen ülkeden kaçmaktan yana kullanır. çünkü dönen çarkın içinde, zeki insanlara yer olmadığını, çalışkanlığın sadece düşünmekten uzak, birilerinin verdiği görevi yapmak olduğunu çoktan idrak etmiştir.

edit: mesela bill gates, her ne kadar en başlarda çalışmaları arak da olsa, adam bakmış görmüş otoparklarda araç giriş çıkışlarında otomasyon ( hani şu kalkan inen engel var ya) sorunu var. araç kuyrukları, yetmediği gibi insan hantallığı vs. gitmiş dersler yerine onun erp'si ile uğraşmış. fakat sisteme göre bu adam çalışkan değil. ama kendi mantığında kendi daha faydalı gördüğü bir iş için harcıyor eforunu. bu yüzden ne burada ne koşçam lan yatarım ben diyen tavşan, ne de ben koşsam barcelona'da oynardım diyen herif.

anlatma ihtiyacı editi: tembelsiniz, çalışmayın gibi bir anlaşılma meydana gelmiş. türkiye'de herkesin anladığı (!) tek konudan örnek vereyim. alex zeki bir futbolcudur, fazla koşmaz, ama herkes bir alex değil. türkiye gibi ülkeler bunu takdir etmez, adamı kovar. ama "bal yapmayan arı" ları pek severiz.

genç dimağlara edit: demek zekiymişim eki eki diye ortalıkta fink atıyorsunuz. bu saydığımız adamlar da gece gündüz çalışıp bu noktalara gelmişler. ama toplumda standart olmuş, kalıplaşmış çalışma sisteminde değil. zaten zeki bir adam ben zekiyim diye ortalıkta gezmez. hepimiz ortalama zekalıyız bilimsel olarak. ama zekayı doğru zamanda kullanma bir kişiyi zeki yapar, ve bu uğurda çalışması sonucu birşeyler elde eder. uzmanlaşmak istediğin bir konu varsa ona kafa yor, trivial denen işleri ertele. gidin derslerinizde en size yarayacak, en sevdiğiniz konuya kafa yorun. diğerlerini bir şekilde geçin sadece. zaten zekiyim kafa yormama gerek yok derseniz geri zekalısınız zaten.
  • tembel değil de öyle bir izlenim bırakıyor olabilirler.

canhıraş bir şekilde durmadan baltasını ağaca sallayan oduncuyla, kısa süre çalışıp uzunca bir süre baltasını bileyleyen diğer arkadaşının ve sonunda ikincisinin kazandığı hikayeyi hepimiz biliyoruz.

kıssadan hisse; 'daha az kendini bilmez aksiyon, daha çok planlı girişim' olabilir. ne bileyim olum dahi miyim ben? verdiğim örnekten belli sığlığım.
  • “sen de biliyorsun ki biz hepimiz aynı sebepten dolayı matematikçi olduk; tembeliz.”
    rosenlıcht, max (1949)
  • diğer insanlarla aynı başarıyı daha az çalışarak elde edebiliyor olmalarını içeren sebeptir.

mesela sen 10 saat çalışarak bir sınavdan geçer not alabiliyorsundur, zeki insan 2 saat çalışarak sınavı geçiyordur. ilk bakışta zeki insanın daha az çalışması tembellik olarak algılanabilir ama öyle değildir. zeki kişi gereken notu az çalışarak alabiliyorsa, neden çok çalışsın ki? tembel görünmemek için mi?
  • tembellik yorulmadan önceki dinlenme aşamasıdır.
  • zeki insanlar tembel değildir. zira çalışmayı bilmek, çalışmayı becerebilmek de zekadandır. yani bir insan çalışmıyorsa, zaten çalışması gerektiğini bilmediği için bile zeki değildir.
  • zihnin çalıştığı takdirde oldukça yüksek enerji tüketerek yorgunluğa sebep olması.

ortada sebep yokken gereksiz parçaları birleştrir; yaşanan en ufak olaydan genel resme doğru gitme eğilimi tüketicidir: çoğunlukla kurguya -vehme- sebebiyet vererek vahim sonuçlar doğurur; boş boş evde oturan zeka ya roman yazmalıdır ya da dışarı çıkıp parçaları birleştirmenin para ettiği bir iş bulmalıdır.
  • futbolda buna yetenekli ama koşmuyor denir.

2 tanedir bu sebep;

-zekası ile işleri daha kolay çözer.
    -sıradan insanın aşırı önemsediği şeyler ona saçma gelir.

mesela kendime bakıyorum. koltuktan kalkasım yok. iq puanıma bakıyorum 155. ya işte öyle.