şükela:  tümü | bugün
  • yanlış tespit gayet de güzel oluyorlar.
  • cirkin olduklari zekidirler. guzellerin zaten zekaya ihtiyaci yok.
  • entryi hiç okumadım çok uzundu.
    (bkz: okumadım kardeş durumumuz yoktu)

direkt başlığa istinaden yazıyorum. doğru değildir.
  • teşekkürler ekşi sözlük, bu başlık sayesinde aptal ve gerizekalı olduğumu öğrendim.

(bkz: enough internet for today)
  • tabii ki genelleme olamaz ama dikkat çekici derecede doğru olduğunu düşünüyorum. ama (bkz: insana çirkin denmez)

bunun sebebinin gençlikte çok güzel diyebileceğimiz kızların kendilerini geliştirmek için çok motive olmamaları ve dikkatlerini dağıtacak çok sayıda erkeğe ve erkeklerle ilgili olaylara bağlı olduğunu düşünüyorum. mesele zeka değil o ayrı ama bilimsel veya edebi başarı dersek, bence de çok seksi çekici kadınların bu alanlarda başarılı olması, daha doğrusu bu alanlara yönelmesi daha düşük bir ihtimal.
  • kadınım, çirkin ve zekiyim. eee şimdi nolduk?? o zaman bu küçük ölçekli araştırmaya göre teorin katlanmış mı oldu??

"çirkin olduğu için mi zeki yoksa zeki olduğu için mi çirkin" olayına gelirsek:

şimdi öncelikle, güzel olduğu için aptal olduğunu varsaydığın 'marilyn monroe' var ya hani, heh onun iq testi sonucunun 168 olduğu söyleniyor. yani yüzyılın bilim insanı olarak anılan 'einstein' ın 160lık iq'suna 8 sayı fark atmış.

peki marilyn monroe güzel bir kadın mı?
    - tartışmasız evet!

teoride; bu iq ile çok rahat bilim insanı olabilir gibi görünüyor(dediğim gibi sadece 'teorik' konuşuyoruz). ama marilyn monroe, zeki olduğu kadar akıllı da bir kadınmış ki; güzelliğini farkedip bu alana yönelmeyi tercih etmiş.

peki, marilyn monroe bilim insanı olsaydı bu kadar güzel görünebilir miydi?
    - tartışılır!

çünkü hayatını zekası ile kazanan kadınlar, daha önce de bir çok kişinin söylediği gibi, kendilerini güzelleştirmek için vakit harcamayı tercih etmezler. çünkü onlar için "güzel görünmek" pastanın keki değil, ancak 'çileği'dir. yani güzelleşmeye vakit ayırmaları için, tüm işlerinin hallolması, yapılabilecek her şeyin mükemmel yapılmış olması gerekir. kısacası; zekası ile önde olan kadınların, "güzelleşme" adına uğraş vermeleri için "ideal evrende" yaşamaları gerekir; ki doğada hiçbir şeyin 'ideal' formunda olamayacağı 'fizik101' dersinde öğretilmiş olmalı. daha iyi anlamak için birkaç örnek: ideal gaz, ideal yönetim şekli, ideal toplum, ideal erkek-kadın vs vs yoktur.

sonuç :
    sabaha kadar da tartışsak, kesin bir sonuç çıkmaz.
    kimi durumlar hipotezini destekler, kimi durumlar desteklemez. mesela; natalie portman harvard üniversitesi mezunu.
    ayrıca zeka ile güzellik karşılaştırılabilecek olgular değil çünkü, ikisinde de incelenmesi gereken çok fazla değişken var ve her değişken fazla subjektif.

güzel : kime göre, neye göre?
    zeki : neye göre, kime göre, zekiliğin eşik değeri ne?

(bkz: that's all for today)
  • doğal seçilim. güzellik, bir kadının hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu en temel özelliktir.
    (not: parayı yok sayarak söylüyorum)
    eğer hayatta kalacak kadar güzel değilsen, geriye tek yol kalıyor, o'da yetenekli bir beyne sahip olmak.
    çirkinsen ve ölmediysen, ya sürüneceksin yada beynini geliştireceksin. çaresi yok.
  • insan.. eşref-i mahlûkat..
  • (bkz: aysun kayacı)