şükela:  tümü | bugün
 • disisleri bakanliginin eski genel sekreterlerinden. gazeteci ali kemalin oglu.
 • orhan karaveli, ali kemal "belki de bir günah keçisi.." kitabında uzun uzun bu değerli insanın dramını anlatıyor.

  türkiye'ye ve türklüğe büyük hizmeti olan bu mümtaz kişinin; aslında hayatı boyunca "hain"'in oğlu olmak yüküyle yaşamış bir kişi olduğu anlaşılıyor.

  27 yaşında doktorasını yapmış 7 dil bilen biri olarak dışişleri bakanlığı sınavına girdiğinde, onu ali kemal'in oğlu diye almak istemiyorlar. devreye ismet inönü giriyor. 'bunda ne var, anlamıyorum, niçin girmesin' diyen inönü sayesinde sınava kabul ediliyor. ve sınavı kazanıp 40 yıl devletine hizmet ediyor. yıllar sonra ismet inönü'ye teşekkür ediyor ama inönü de ona teşekkür ediyor.

  "..meslek yaşamı bu kadar başarılarla dolu ama özel yaşamı onunki kadar dramlara sahne olmuş bir başka insan tanımadım ömrümde. bence, yaşadığı en büyük trajedi ise içinden hiç atamadığı "bir vatan haininin oğlu olmak" suçlamalarının ezikliği idi. mutlulukları dahi acılar içinde yaşamaya mahkum edilmiş, lanetli bir yunan tragedya kahramanı gbiydi dostum zeki kuneralp. yunus emre'nin 'çileler çekerek, acılara katlanılarak varılabilir' dediği olgunluk bir derviş kişiliğine varmış ve tekkesine kapanmış zeki bey portresinin ilk çizgileridir...zaman zaman bir gazetede, bir dergide, bir kitapta karşılaştığı babasıyla ilgili değerlendirme ve eleştiriler onu hep yaralamıştır. yaşı sekseni geçtiği halde, 'babasını aklamaya çalışan oğul' olmaktan kurtulamamıştır..."

  zeki kuneralp ve annesi sabiha kuneralp uzun hayatlarının sonuna kadar birbirlerine destek olmuşlar, yaşadıkları drama rağmen ayakta kalmışlardır. ruhları şad olsun.

  (bkz: no es facil ser turco)

  ***************
  orhan karaveli, ali kemal.
 • babası tescilli hain olan birine karşı devlet nasıl bir tutum göstermeli ?

  bu sorunun cevabı olan kişi.

  rivayet odur ki; inönü'nün önüne dış işleri mülakatlarının sonuçları gelince bu kişinin de dosyası gelmiş. üstünde bir uyarı notuyla : "falan kişinin oğludur".

  inönü notu buruşturup atmış ve imzayı çakmış.

  zaten başarılı olan birinin başarısını babasının geçmişiyle baltalamamış. böylece bir kişinin devlet düşmanı olmasının önüne geçmiş.

  böyle devlet adamları kalmadı malesef. atlarına binip gittiler.
 • ali kemal'in oğlu

  türk dışişlerinin en etkili diplomatlarından.

  ismet inönü'nün onu türkiye adına göreve getirmesinin hikayesini can ataklı yazdı. mutlaka okuyun.

  can ataklı kim? beğenin beğenmeyin türkiyenin zemheri kışı yaşadığı dönemde sokağa çıkan adam

  ümit zileli gibi, ne bileyim, nihat genç, soner yalçın, müesser yıldız vs ismini unuttuğum olabilir hepsini sayamazsam ayıp olacağını düşündüğümden birkaç örnekle hepsinden bahsettiğim yazarlar....

  yani birinin ne yapacağına bir zahmet birilerinin kararı etkili olmasın. misal babası öyleymiş de bilmemne, yahu babası öyle o da öyle mi olacak? neye göre karar veriyorsunuz?
  ayrıca oğlu da dün televizyondaydı, yine can ataklının programında izledim, insan nezaketini görünce utanıyor bu nasıl bir terbiye

  monşer mi diyorsunuz, amiyane tabirle, böyle monşerlere can kurban.

  metin feyzioğlunun babası da 12 martçıymış bik bik... ya metin feyzioğlunu ben çok severim... ne olacak şimdi?

  almanya yenilince biz de yenilmiş sayıldık... oldu canım...

  en basit örnek ailem, aslında hepimizin ailesi. benim baba tarafı dedem demokrat partili, ben de hiç sevmem. babam da ateist ben namaz kılarım.. gel çık işin içinden...

  ya bir zahmet birileri fazla konuşmasın. bak haddi aşanın alnını karışlarız lafı mecaz değildir

  haddinizi bilin.