şükela:  tümü | bugün
  • bu gercekten büyük bir sorunsaldir. zeki olmakla kurnaz olmak birbirine baglanamaz yaptigim tespitlere göre. su zeki kavrami türkcede cok havada birakilmis.

zeki olmanin karsiligi: kurnaz, pratik zeka, bilgili, über düsünebilen gibi her sey var.

ancak bu gercek degil. türkiye genelinde ilk 10'a girmis cocuklari getirin, burasi avrupa diye gaziosmanpasa yi gezdiririm. ciddiyim.

not: nerden mi biliyorum? kardesim türkiye genelinde ilk 10'da kiza bir seyi kisa yoldan anlatma ihtimalim 0. ne söylesem efendim abi? nasil abi? anlamadim abi? egitim sisteminin silkilmesi sonucu da olusmus olabilir. ben daha zehir denilip de zehir olani görmedim. biz zamanimizda öyle miydi ah evladim..
  • kesinlikle kurnaz olmak. zeki olup da empati yeteneginiz de ayni oranda gelismisse sanssiz kesimdensiniz ve sizi cok uzerler. ama kurnaz olabilecek kadar sogukkanli ve cikarci iseniz zeka ve tabi basarinin pek bir ehemmiyeti yoktur.
  • zeki olmaktır net.
    kurnazlık kısa vadede iyi sonuçlar doğurabilir.

zeki derken üner bir zekaya gerek yok. biraz analitik düşünebilmek yeter.

ben inşaatciyim. zeki olan azdır ama kurnazı çok bu sektörün.

aynı ıs için zeki ve kurnaz nasıl düşünür ornekleyeyim.

zeki:

santiyeye bakar, işin durumu ne kadar müsait, nerede takılır, ne problem çıkar hepsini hesaplar.
    bu işi x adam saat ile yaparım. hava durumu, vb engellerle % y verim kaybim olur.
    adam gün ile hesap ettiğimde z kadar sgk primi öderim. yapacağım metraj da şu olur ve metre kare fiyatım 3 tl olduğunda %20 kâr marjim olur.

bu hesap 2 gün sürer.

kurnaz:

santiyeye gelir 2,5 a yaparım. der ve işi alır.

ısı aldım diye havasını atar. o sırada aklından gecenlerse;

sgk ları ayda 3 gün yatırsam adamlar anlayana kadar 3 ay sürer. en son yevmiyeleri de personel gidince yarı yarıya keserim. 15 tane adamdan 1000 er lira kessem, 500 de sgk larından 3 ayda 22500 . toplam 37500. ıvir zıvır 30000 kar var 3 ayda.
    faturanın da altını doldursam vergi vermem. onu da köy kenara zarar yazarsa onu telafi eder.

3 ayda, santiyeye haftada bir giderek 30000 tl kazanır. 3 şantiye. yaklaşık 100000 tl yapar.

zeki çalışsa maaş olarak yilda alamaz o parayı.