şükela:  tümü | bugün
 • bir gerizekalı olarak gıpta ettiğim dezavantajlar.

  ne güzel hepiniz çok zekisiniz, aranızda sırıtıyorum.

  (bkz: gerizekalı olmanın dezavantajları)
 • her zekide ya da kendini zeki hissedende yoktur bu olay ama bence en büyük dezavantajları bir işi uğraşmadan da halledebileceğini sanmak. bu olay ilkokulda başlar. okuma-yazmayı çarçabuk öğrenirler (hatta belki okula gitmeden önce öğrenmişlerdir), basit matematiği derhal kavrarlar, ingilizcenin girişini yutuverirler vs. bu olay lise-1'e kadar filan böyle devam eder. hiç çalışmadan bile herkesten önde olmaya alışırlar. fakat sonra bir an gelir, trigonometrik denklemlerle tanışılır, türev-integral belaları tebelleş olur, bir sürü sikko biyoloji bilgisi hatmedilmeyi bekler. fakat çalışmadan başarma alışkanlığı uzun zamandır bünyededir ve kolay kolay terk edilemez (ya da hiç edilemez). bu tembellikle bile olsa, hasbelkader, şansın da yardımıyla iyi bir üniversite kazanılırsa işler daha da içinden çıkılmaz bir hale gelir. çünkü; bu dünyadaki en çirkin şey bu 'zeki' dostumuzun başına gelir: gereksiz özgüven. bu özgüvenle insanlar vize-final çalışırken dostumuz amele amele etrafta dolanır ve ilk sıkıntıları çekmeye başlar. asgari 7 senede mezun olur üniversiteden. iş hayatı daha da boktan bir hal alır. çünkü önüne verilen angaryaları yapmaktan hoşlanmaz. o daha çok kritik sorunları, zekasıyla çözmek istemektedir. işler birikir. bu hayatın ona göre olmadığını, 9-18 mesaisinin onun hayat tarzı olamayacağını düşünür fakat maaşından da feragat edemez. bu angarya işlerle harcandığını düşünür. nevrotik ruh haliyle ömür boyu homurdanarak ve yumurta kapıya dayanmadan işleri halletmeyerek yaşar ve ölür.
 • yöneleceğin alanlardan, araştırmalardan asla yeterince zeki değilsindir. 3 birim zeki isen bir süre sonra 3 birime kadar olan yolu aşıp 4 ve 5 birim zeka gerektiren işlere yönelirsin, bu durumda devreye çok çalışma zorunluluğu girer. 336 birim zeki isen de aynı durum geçerlidir, gider evrenin sırrını çözmeye kalkarsın bu da 400 birim zeka gerektirir, sabahlara kadar kafa patlatırsın, yine çok çalışman gerekir. çarçur edilmediği sürece, çok çalışma zorunluluğu doğurur zeki olmak.
 • narsist, megoloman olmak. ayrıca insanların sizi "muhalefet" olarak tanımlaması. zeki adam farklı ve geniş düşünür çünkü..
 • çok fazla geleceği düşünmek .

  çok fazla düşünmeye bağlı konuşmayı unutma ve ya seri biçimde konuşma zorluğu.
 • bir kaç ay önce facebook durum güncellememde,

  "zeki olduğumu sanacak kadar aptal olduğuma mı üzüleyim, aptal olduğumu anlayacak kadar zeki olduğuma mı sevineyim?"

  diye özetlediğim dezavantajlardır.
 • eşdeğer zekada olmayanlarla edilen sohbetten sıkılmak hatta sohbet edememek belki de.

  edit: neyin artisliğini yapıyomuşum acaba amk? beynin bir kas gibi davrandığı ortaya çıkmış.
 • "kendini zeki sanma"nin dezavantajlarinin yaninda daha hafif kalandir.
 • maalesef yüksek farkındalık, her şeyin farkındasın ama farkında değilmiş gibi davranmaya çalışmak bir ızdırap, bir de komik gelmeyen o kadar çok şey varken yalandan gülmeye çalışmak... tanrıııım çok zekiyiiiimm!!