şükela:  tümü | bugün
  • ortadoğu ülkelerinde demokrasiden çok daha iyi sonuç verecek olan olaydır. çünkü demokrasi birgün içinde gelmiyor. avrupa'nın demokrasi ve özgürlüğü benimsemesi de asırlarca sürdü. ortadoğu ülkelerinin yanlışlığı bu aşamaların hiçbirini yaşamdan tepeden inme şekilde demokrat olabileceklerini sanmaları.

bence bu tarz ülkelerin en büyük gereksinimi zeki, kültürlü ve aydın bir diktatör tarafından maksimum güç ile yönetilmektir. minimum 100 sene bu tarz kişiler ile yönetilmek demokrasiye geçmek için uygun zemini hazırlar.
  • bir ütopyadır. asla gerçekleşmeyecek olan güzel senaryodur. bu senaryoda gök masmavidir ve hava hep açıktır..

oysa bu sadece diktatörün fikirlerini benimseyen aydın ve kültürlü kişiler içindir.

mevcudu daha çok kültürsüz, yobaz, cahil insanlardan oluşan toplumlar içinse bu bir kabus olduğundan, "din elden gidiyor" yahut "geleneğimize aykırıdır" denilerek bu diktatörün kafası kesilir.

sonra çoh demogratih diye kendilerine benzer birini başa getirip memnuniyetle cefa cekmeye devam ederler. belki paraları yoktur. zengin ecnebilere karsı onurları, hastalıklara direncleri, çocuklarını besleyecek güçleri yoktur ama, gelenekleri vardır. bu da demektir ki, her şey çoheyidir.
  • eger ortada bir parlemento varsa: (bkz: musfik diktatorluk)
    vikipedi'nin hem ingilizce hem turkce sayfalarina gore, ataturk de cogunlukla bu sinifa tabidir. ama akademik makalelerle ugrasanlar bilir ki, vikipedi guvenilir bir kaynak degildir. dikkat ettiyseniz ben birsey demedim*

parlemento ya da senato yoksa, yonetim pratikte oldugu kadar kagit ustunde de tek kisinin elindeyse: (bkz: aydinlanmaci mutlakiyet) ya da (bkz: aydinlanmaci despotizm)
    yine vikipedi'ye gore, bizden cikan aydinlanmaci despotlar da ii. mahmut ve kavalali mehmet ali pasa imis.