şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kapadokya da, göreme avanos karayolundan 2 km içeride, 3 vadiden oluşan, peribacalarının en yoğun olduğu yer.9. ve 13. yy larda hristiyanların önemli yerleşim ve dini merkezlerinden biri, papazalara ilk dini seminerlerin verildiği yerdir.
 • aslında yüksek kaya duvarları ve ilginç mağaralar olan, peri bacası barındırmayan yer. bi süredir heyelan tehlikesi nedeniyle bazı mağaralara tırmanmak yasaklanmıştır ama vaktiyle buralarda titreyen bacak ve kollarla tırmanış ve inişler yapmış olanlar, çok etkileyici dehlizlerle karşılaşmışlardır. özellikle, 90 derece diklikte bi kaya duvara oyulmuş el ve ayak tutunma yerlerini kullanarak çıkılan mağarada tavana kök salmış ve aşağı doğru büyümüş, başaşağı duran ağacı görmeniz olasıdır ki kutsal kitaplardan birinde bu şekilde bi ağacın cennette tasvir edildiği raivayet edilir.
 • avanos'a 5 km, paşabağlarına* 1 km. uzaklıktaki zelve, aktepe'nin dik kuzey yamaçlarında kurulmuştur. zelve ören yeri, üç vadiden oluşmaktadır.

  uçhisar, göreme, çavuşin'de olduğu gibi kaya oyma mekanlardaki trogloditik yaşamın ne zaman başladığı bilinmeyen zelve, özellikle 9. ve 13. yüzyılda hıristiyanların önemli yerleşim ve dini merkezlerinden biri olmuş ikonoklastik dönem öncesine tarihlenen balıklı, üzümlü ve geyikli kiliseler vadinin en önemli kiliselerindendir.

  1952 yılına kadar iskan edilmiş vadide manastır ve kiliselerden başka yerleşim yerleri, iki vadiye açılan tünel, değirmen, kapadokya tipik minarelerinden en güzeline sahip bir cami ve güvercinlikler bulunmaktadır.

  balıklı ve üzümlü kiliseler zelve'nin üçüncü vadisinde, bir manastıra ait doğal bir avlunun doğusundadır giriş kısmı yıkılmış olan üzümlü ve balıklı kilise'nin giriş kapısının üstünde tahtta oturan ve kucağında çocuk isa bulunan meryem tasviri yer alır. kısmen yıkık tonozda daire içinde malta haçı taşıyan melek michael ve gabriel tasviri bulunur
 • kapadokya'da insanı en çok etkileyen yerdir. kayaların daha pembeye kaçan renginden, hem camisi hem kilisesi bulunmasından, aşağıya doğru büyüyen ağaçtan ve 45 yaşındaki insanların çocukluklarının bu mağaralarda geçmiş olmasından kaynaklanan bir etkileyiciliktir belki de bu.
 • kanimca en ilginc ozelligi tunelleri olan, kapadokyanin en guzel bolgelerinden biri. tunellerden birine girdiginizde, isigi takip etmeye calisarak farkli tunellere giriyorsunuz, ama cogu tunel yerden 20-30 metre yukarida kalan bosluklara aciliyor, kendinizi indiana jones gibi hissediyorsunuz, hintliler sizi kovaliyor ve tunelin acildigi vadide timsahlar.

  (bkz: indiana jones and the temple of doom)
  (bkz: hayatin her anini film gibi yasamaya calismak)
 • azeri türkçesinde $ut anlamında kullanılan kelime. eğer cümle içinde kullanırsak; "hücumcunun zelvesi kapıcı da kâldı"
 • günümüzde herkesin görmek istediği kapısında sıra olduğu bir tünel mevcuttur.bir rivayate göre zamanın çin prensesi haftada bir gün çarşıya inermiş.işte o gün kentte yaşayan tüm erkeklerin evden çıkması,prensesi görmesi yasakmış.kim bu kanuna karşı gelir, prensesi görürse 7 gün 7 gece bu karanlık tünelde bulunan zindanlara kapatılırmış.gerçekten iki dakika bile zor dayanılan o karanlık tünele hapsedilmeyi göze alan kişilere keşke sorabilsem acaba çinli bir prenses ne kadar güzel olabilir ki...
 • değirmen taşıyla kapatılmış tunel ağzının heyelan sonucu artık dışarıdan görülebildiği mekan. bir kaç senedir tunellere girmek yasak ayrıca. sadece dışarıdan girişlerini görebilirsiniz. şaraplıklar, kiliseler ve cami yine ziyarete açık, ayrıca geziyi kolaylaştırmak için her yere nevşehir taşından platformlar ve merdivenler yapılmış bir kaç sene önce.
 • doğal ve tarihi güzelliklerin bir arada görülebileceği mükemmel mekan. sıcak havada katedilen onca mesafe sonrası serin bir eski kilisenin için vadi manzarasını çıkarmanın keyfi bambaşka.

  şöyle güzellikleri görmek mümkün.
  amaçsızca izlemeye değer.
  kenardan bir bakış.
  bu da eski manastır.