şükela:  tümü | bugün
  • rafi pitts'in berlin film festivaline de katildigi 86 dakikalik filmin adi.
  • (bkz: zemistan)
  • ailesinin geçimini sağlamak için tek şansının şehrini terk ederek para kazanmaya gitmek olduğunu düşünen bir adamla başlayıp "acaba tek yol gitmek midir? hangi koşullarda aile bırakılmalıdır?" gibi sorularla bizi baş başa bırakarak biten film.

içinden tren geçen her film gibi yine ayrılık- vuslat metaforundan yararlanılmış, giden bir trenle başlayan olaylar gelen bir trenle nihayet buluyor falan.

--- spoiler ---
    bu gibi filmlerde giden adam geri geldiğinde evini ve ailesini bıraktığı gibi bulamayınca çok üzülürüm genelde ben. ama bu filmdeki adam o kadar suratsızdı ki çocuğuna karşı bile diğer adamın ilgisini gördükten sonra sevindim bile tabii ölsün istemezdik yine de. filmin tek mesajı da koltuk değneğinin el değiştirmesiydi, yani tek dikkat çeken düşünce. zaten hakkında entry bile yazılmamış bir film bu, bi bakıma. altın ayı'ya da aday olmuş ama haklı olarak "grbavica" adlı filme kaptırmış ödülü. ve bütün bunlar için spoylır dememe gerek de yoktu aslında, ben bile anlamadım ne dediğimi.

--- spoiler ---

http://www.imdb.com/…99166/?licb=0.7527855297084898
  • --- spoiler ---

ekmeğinin derdindeki bir garibanın öyküsü. genel olarak ağır ilerliyor. merhab'ın evliliğini çok hızlı geliştiğini düşünüyorum. yani kocanın öldüğü ertesi gün, sonra hemen evlilik. eşinin haleti ruhiyesini,evliliğin hayatında değiştirdiklerini, çocuk ilişkisini gözlemleme şansımız olmadı. sanki hemencecik bitirmek ister gibiydiler.
    --- spoiler ---