şükela:  tümü | bugün soru sor
 • zemin katta oturmak riskli iştir. ısınma problemi yaratır önce. alttan alttan vurur soğuk, terliksiz gezmek, yere oturmak cırcır habercisidir. böcek sorunu getirebilir. sokakta herhangi bir yerde böcek çıktıysa merak etmeyin, ilk size geleceklerdir ziyarete. ha bir de en büyük problem geceleri perde açık takılamamaktır. gelen geçen bakar evin içine bok varmış gibi.

  ayrıca bu benim korkumdu zemin katta yaşarken böyle gece yatmışken perdenin bir yeri açık kaldıysa çok tırsarım. uyuyorsunuz, gözünüzü bir açıyorsunuz perdenin o aralık kısmından biri bakıyor. allah!! bir sene boyunca perdeleri kontrol ettim hep yatmadan. benden başka bir akadaşta daha var bu korku, başka kime söylediysem dalga geçti. çok mu paranoyağım neyim.
 • huzurlu bir şekilde evde yaşayamamaktır.

  rutubeti ayrı derttir; kötü kokar, evdeki eşyalar (giysiler, ayakkabılar, kitaplar, perdeler...) küflenir.

  apartmanda kapıcı falan da yoksa, gelen geçen kapınızı çalar hunharca. hem de bazen gün içinde defalarca olur bu. geç yatmışsınızdır, uyuyorsunuzdur, kimsenin gelmeyeceğini biliyorsunuzdur hayde bakalım zil çalar. önce açmazsınız, perdeler kapalıdır, evde yokum imajı çizersiniz. sonra bi daha çalar, bi daha bi daha. noluyo amk diye kalkarsınız 'üst kata' der. tam yatarsınız bi daha çalar. layyyn diye kalkarsınız 'elektriiiik' der. noluyor abi bize mi, diye sorarsınız 'yok üst kata' der. bazen çoluk çocuk çalar kaçar. en sonunda patlarsınız 'her şey için çalıp durmayın kapıyı' diye alaksız birine.

  güneş az olur. olsa da perdeleri açamazsınız bazen. puslu bir havası vardır. farkında olmadan depresyona sokar.

  hemen düz ayak olması avantajıdır. eşya falan taşıncağında özellikle işinize yarar 'abi hemen giriş işte merdiven falan yok' diye.
 • ne zaman pijamayla kapıya çöp koymaya çıksam mutlaka apartmana giren çıkan biriyle karşılaşmak demektir.

  işsiz kadınların kapı önüne oturup çitlek çitlemesini, okul çekiştirmesini, bebelerine seslenmelerini dinlemek demektir.

  apartman kapısından gelen tüm soğuğun eve dolması demektir.

  kapı ziline basıp açınca da bir teşekkür etmeden çekip gidene küfretmek demektir.

  tek artı yanı, kapıcı bahçe sularken hortumu isteyip balkon yıkayabilmektir. böylece kova kova su taşımaktan kurtuluyorum.
 • sanırım az önce eve bir hayvan girdi. bana ait olmayan bir hayvan. şu an mutfakta çöpleri karıştırıyor. yatakta sesini duyuyorum. sinsice yürüyor evde pezevenk. çöp kovasını da devirdi en sonunda. henüz karşılaşmadık ama birazdan evde 3. dünya savaşı çıkacak. umarım fare değildir.

  tanım : sabah yatakta tanımadığın bir kediyle karşılaşmak.
 • ölmeden mezara girme hissi yaşanır her merdiven basamağında.
 • evinize gelenlerin* kapı zili medeniyetini kullanmak yerine her seferinde camı tekmelemesi sonucu* zaman zaman korkutucu ve sinir bozucu olabilen yerleşim şekli.
 • bodrum katta oturmaktan iyidir. en kötü ihtimalle ayak, şansınız yaver giderse bacak, standart bodrum katsa surat görme şansınız vardır manzara olarak.
 • merdiven cikmayi sevmeyen insanlar icin idealdir. hava tahmini konusunda teletext sayfalarinda yardim alinabilir.
 • camınızın dibinde top oynayan sitenin çocuklarının topu pencere demirlerine vurmasıyla oturduğunuz yerden zıplamanıza neden olan eylem. genç yaşta "keseyim mi ulan topunuzu?" moduna da girdik ya, allah sonumuzu hayretsin.
 • iyi tarafları:
  - giriş/çıkış kolay ve çabuk. özellikle deprem, yangın gibi durumlarda avantaj sağlıyor.
  - önünde/yanında bahçe olan bir apartmanda oturuyorsanız müstakil evde oturuyor gibi hissediyorsunuz. ben gibi doğa görüntüsünü daha çok seviyorsanız manzara da daha güzel.
  - önünde/yanında bahçe varsa tüm çimen, çiçek, ağaç kokuları evinize doluyor. mis.
  - kedi sahibiyseniz kedi tuvalet için bahçeye de çıkabiliyor direk. köpek sahibiyseniz çıkmak için daha az üşeniyorsunuz ya da hiç üşenmiyorsunuz.
  - kedi sever insansanız sık sık pencerenizde, balkonunuzda sokak kedileri oluyor.
  - daire apartmanın ön cephesindeyse girenden çıkandan haberiniz oluyor. hiçbir kargo şirketi, "geldik evde yoktunuz, acaba yanlış zili mi çaldık?" gibi yalanları yutturamaz.
  - kira üst katlardan daha ucuz.
  - kışın üst katlardan daha sıcak oluyor. üst kat daha çok rüzgar alıp daha soğuk olduğundan yöneticiler kaloriferin ne kadar yanacağını genelde orta ve üst katlara göre ayarlıyorlar. sizin daha az rüzgar alan giriş katınız sıcacık oluyor.
  - yalnız yaşıyorsanız kapınızın, pencerenizin önünde insanlar yürüyünce, çocuklar oynayınca fazla yalnız hissetmiyorsunuz. en azından üst katlarda yaşamaya oranla.

  kötü tarafları:
  - güvenlik konusunda çok dikkatli olmak zorundasınız. pencereyi açık unutmak, kapıyı iyi kilitlememek hırsızın eve girmesi ile sonuçlanabilir. pencerelerde demir olsa bile akşam bir odada otururken diğer odada pencerenin açık olması huzursuz ediyor.
  - pencereden her baktığınızda demir görüyorsunuz.
  - giriş katı daha çok kirleniyor. gerçi pencerelere ve balkon kapısına sineklik ile çözülebilir.
  - işlek bir cadde ya da sokakta oturuyorsanız çok gürültü oluyor. bir site içinde oturuyorsanız yine daha fazla gürültü var; odanız apartmanın giriş kapısına yakınsa kapının açılma/kapanma, otomat sesi, siteye giren araba sesi, yürüyen insanlar, zaman zaman dairenizin önünde durup konuşan komşular..vs
  - ne kadar kedi sever olursanız olun etrafta çok kedi varsa problem yaşayacaksınız. pencerede sineklik yoksa arada içeri girecekler, sineklik kumaş gibi materyalden yapılmışsa indirebiliyorlar, kediler arası kavgalar, konuşmalar bazen gece yarısı pencerenizin önünde olacak.
  - özel hayatınız kısıtlanıyor. üst katlarda belki sadece yan ve üst komşunun dairenizde olanları duyma ihtimali varken, giriş katında o sırada yoldan geçen herkes evdeki kavgayı, sevişmeyi, özel bir sohbeti duyabilir.
  - tuvaletin tıkanma ve taşma ihtimali üst katlardan çok daha fazla. apartmandan çıkan bir boru tıkanınca kanalizasyon pisliği sizin eve tuvaletten taşabiliyor. (maalesef seneler önce yaşadım.)
  - böcek problemi. sineklik ile balkondan/pencereden girmesini engelleyebilirsiniz ama duvarlarda çatlak olduğu sürece tamamen engelleyemiyorsunuz. ki mutfak tezgahlarının arkası gibi ulaşılamayan yerlerde çatlak varsa kaçış yok. sineklik yoksa sadece böcek değil arada kertenkele de giriyor.
  - fare problemi. küçük tuvalet varsa kullanmayın, gider kısmını sadece bir tıkaç ile değil üstüne tahta gibi ağır birşey koyarak da kapatın. sadece tıkaç olduğu zaman altta fare varsa o tıkaçla oynuyor, çıkan ses gayet yüksek. fare duvarı zamanla delebilir ama evde gözünüzü açık tutarsanız zaten o tamamen açamadan kapatırsınız açtığı deliği (olacak diye birşey yok tabii, olursa diye.) asıl problem ses. duvarın içinde ya da altta fare varsa uykudan uyandıracak kadar çok tıkırtı oluyor.