şükela:  tümü | bugün
  • zen pırlanta değişim kampanyası reklam filmi

ben boyle rezil bir sey gormedim arkadas. vahsi kapitalizmi iliklerime kadar hissettirirken bir yandan da kusma hissi yaratan reklam olmustur. ben evlenme teklifi edicem birisine, teklif icin pirlanta alacagim, fakat sonra o kisiyle birlikte bu insanciklara gidip daha buyuk bir pirlanta ile degistirecegim.

"sevginiz gibi zende tektasiniz da buyur" diyor reklamda. vay arkadas demek tektas ile sevgi dogru orantiliymis. ne zaman bu kadar maddiyatci olduk?
  • kadınların bu kadar gerizekalı olarak gösterilmesi kadın örgütlerini niye ayaklandırmıyor?
  • zen pirlantanin ilk defa yapmadigi rezalettir. bir baska reklamda da bi kiz teyzesinin mi ne verdigi kolyeyi kaybetmedigini, aslinda zende pirlanta bi zamazingoyla degistirdigini soyluyordu sirince.

kaybetsen daha iyi kaltak. manevi degeri olan bir sey vermis sana, esofman mi degistiriyosun.

bu reklamda da kocasinin belki gotu catlayarak aldigi, kapali carsiyi talan edip en guzel renk, berraklik ve kesitlere sahip ama karat olarak az daha kucuk buldugu bi tasi hanfendi zenden sirf kucuk diye esiyle degistirmeye gidiyor... bana boyle bi teklif gelse adliyeye giderdik zen yerine...

saka gibisin zen... pirlantanin sadece buyuklugune odaklanarak ne mal oldugunuzu acikca belli etmissiniz...
  • erkeklerin kadınlara pırlanta almasi gerektigini ogrendigimiz erkekleri asagilayan reklam.

emre karisina tek tasi takarken gozleri parliyomus bi de.tesekkur ediyor canim kocacim diye emre'ye.hatta tektas ona baya bi statu kazandiracak olsa gerek ki caniiiim koccacimm diyor.

hani filler tepisir cimenler ezilir diye bi laf var ya, kadinlar da kendi aralarinda rekabet edicem diye erkekleri köle misali seciyorlar.lafı bile var: kölen kadar konuş.

burdan bütün emreleri selamliyorum.
  • --- spoiler ---

yüzüğü parmağıma takarken görecektiniz, nassıl heyecanlıydı.

--- spoiler ---

iddiaya girerim, yeryüzünde bir tane bile erkek yoktur ki daha pahalı mücevher alırken mutlu olsun, heyecanlansın.
  • sadece sinemadan sinemaya gördüğüm, her zaman sinirlerimi hoplatan, sığ beyinlilere hizmet eden reklam. bunu görüp de sizden daha büyük mücevher isteyen varsa tekrar düşünün derim.

not: kadın
  • müstakbel kocalarına, zensiz ben bir hiçim mesajı veren hedef kitlenin ortaya koyduğu rezalettir.
  • çoğu kadının rüyalarını süsleyen bir "emre" barındıran reklamdır.
  • görgüsüzlük örneği reklam filmi rezaleti.

ve malesef hayatı marka ve fiyat olmuş büyük bir kitle de var ve hedef kitle onlar zaten.

emrelere şimdiden geçmiş olsun. insan karısına daha büyük pırlanta takıyor diye de heyecan yapmaz. orası da saçma olmuş.
  • boş kafalı materyalist kadınlar ve kapitalizmin kölesi erkekler yaratmayı amaçlayan reklamdır.

hayatta en son sırada gelecek ihtiyaç nedir derseniz bu tabii ki basınçla sıkışmış ufacık bir kömür parçasıdır. bu kömür parçasına akıl almaz boyutlarda para verilebilmesi için müthiş bir manevi anlam yüklenmesi gerekir, yoksa ona vereceğiniz parayla iki kişi gidip mütevazı bir tatil (hatta boyutuna bağlı olarak lüks bir tatil bile) yapabilirsiniz. adam kadına o paranın yüzde biriyle kitap alsa günlerce konuşma malzemesi çıkar, kültürü artar. veya o miktarda parayı sahipsiz hayvanlar, zor durumdaki öğrenciler için filan harcayıp dünyaya bir katkıda bulunabilirsiniz.

ama işte, o kömür zerresi size bir şekilde satılacak. bunun için de ona genç kesimin en zayıf noktası olan romantizm üzerinden anlam yüklenmelidir. çünkü batılıların "the dating and mating game" dediği bu ilişkiye yaptığınız yatırımın getirisine paha biçilmez. bu nedenle de kömür zerresine ödenen para kadın için erkeğin kendisine olan sevgisinin ölçütü, erkek içinse fiziksel mutluluğa giden somut bir anahtar haline getirilir.

alan memnun, satan memnunsa sorun yoktur. ama bir kısmımız bize çizilen çerçevenin dışına da bakabilmeliyiz...