şükela:  tümü | bugün
  • yapi kredi yayinlari tarafindan yayinlanan kitap. yazari james patrick donleavy.

kitabin tanitim yazisi:
    "irlanda edebiyatının en önemli yazarlarından j.p. donleavy, 1926’da new york’ta doğdu. ailesi irlanda göçmeniydi. donleavy ii. dünya savaşı’nda donanma’da görev aldıktan sonra trinity college’da eğitim görmek üzere dublin’e gitti. önceleri resimleriyle tanındı. bugün de resim yapmaya ve sergiler açmaya devam eden donleavy’ye edebiyat alanındaki ilk büyük başarısını kazandıran, ilk kitabı zencefil adam’dır.

yayımlanışından 50 yıl sonra, donleavy’yi türk okuruyla tanıştıracak olan zencefil adam, pek çok ilk roman gibi, otobiyografik öğeler taşıyor. dublin’de, trinity college’da hukuk okuyan sebastian dangerfield’in hayatından bir kesit anlatıyor."
  • anlatımı çok durağan, kafanızda binbir tilki dolanıyorsa asla ve asla okumamanız gereken bir kitaptır. sebebi ise diyalogların monologlarla iç içe geçmesi, hiç bir şeyin satır azizliği ile ayrılmamasıdır. bu yüzdendir ki dalıp gitmeli zamanlarda bir kelimeyi bile bir karaktere yapıştırmadan kitabın sonuna rahatça gelebilir ardından en başa dönme istediği duyabilirsiniz. kitabın tanıtım yazısında garanti edilen dangerfield'e duyulacak olan sempatiden eser yoktur bünyemde. kendisi sinirlerimi acayip bozup ben bunu bi kaşık suda boğarım dedirtmiştir. kısaca aşık olunacak adamdır.

(bkz: arıza tiplere aşık olma eğilimi)
  • zar zor bulup getirttiğim ama bi türlü kendimi veremediğim için okuyup bitiremediğim kitap
    şu an nerelerde onu bile bilmiyorum..
  • bir baltaya sap olamayan, sorumsuz, alkolik ve beş parasız bir mirasyedi olan dangerfield'ın en yakın dostusunuz da, onu yargılamayacağınızı bildiği için size içinden çıkamadığı hayatını, bir bankta iki tek atarken eğrisiyle doğrusuyla anlatıyormuş hissi veren eserdir kendisi. okuduğum süre boyunca herif benden borç para isteyecek mi diye ikirciklendim, o derece...
  • takunyalı führer haliç'ye yaşayan simonlar sarmalı arasında kendimi kaybetmişken, yeter artık çıtır çerez bambaşka şeyler okumak istiyorum nidasıyla aldığım ve bugün okumaya başlayacağım kapak yazısı cezbedici kitap. dangerfield keratasıyla tanışmayı heyecanla bekliyorum.
  • "ve başlarımız yastıkta, kulağına yavaşça dedim ki, zambaklar gübreyle büyür. gerçek iyiliği bilmek için kötülük ve günahı tanımalıdır insan. tanrı'nın ne işine yarar sevgili bayan frost, saf doğan bir çocuk, saf bir hayat yaşayıp aynı saflıkta ölürse. bu sığ, beyaz sterilliğin lütuf neresinde? böyle bir şey istemezsiniz. hayır. aşağı doğru gidin, dibe. en büyük beyazlıkların içinde siyah da vardır. erdemli olanların en büyük özelliği de sinsiliktir zaten"

(bkz: kitaptan) s.204