şükela:  tümü | bugün
  • insanin agzini burnunu yakan, bogaz enfeksiyonunu gecirdigi soylenen karisim.

zencefili rendelemeyip küp küp doğrayın da görün ebenizinkini tersten.
  • içerisine çörekotu yağı da ekleyerek her gribe yakalandığımda 2 gün içinde beni yeniden ayağa kaldıran karışım. şunca yıllık ömrümde ne grip yüzünden doktora gitmişimdir ne de bir gün grip aşısı olmuşumdur.
  • öksüruğümü kesmek için, içine tarçın da koyup yediğim karışım.
  • malı da kaldırıyormuş. öyle diyolla!
  • oksuruk gicigi nobetlerine bire birdir. gicigi aninda keser, kisa zamanda da eser birakmaz. harikadir, harika!
  • zerdeçal da eklendiğinde bir günde en kötü öksürüğü bile kesen karışım. annemi çok seviyorum.
  • kocakarı ilacı diye tabir edilen, öksürüğe iyi gelen karışım.
    bu üçlü karşımı tek başına yemek biraz zorlasada, sıcak suya yahut ıhlamurun içine karıştırdığınızda yoğunluğunu haififletmiş kolay içim sağlamış olursunuz.
  • iğrenç ötesi tiksindirici ve ne yazık ki en işe yarayan karışımdır.
  • çörekotu ve keten tohumu ile karıştırır iyice çiğnerseniz bağışıklık sistemini de güçlendiriyormuş. anneanne, anne ve teyzemin yalancısıyım. ya da üç onyıldır bu iğrenç şeyi boşuna her kış sabahı yiyoruz, bilemedim.
  • tadının bende yarattığı etki sebebiyle, yuttuktan sonra kendimi dilim dışarıda bir şekilde, yıldız tilbevari garip hareketler yaparken bulduğum karışım. herhangi bir şeye karıştırıp içmeden, direk bal ile yutuyorum kendisini.