• ilginçtir ama strese bağlı çarpıntı problemi yaşadığım zaman bir fincan zencefil çayı kalp atışlarımı normale döndürüyor.
    bunu defalarca denedim. her seferinde iyi geldi. ki ben şifalı otlara falan inanmam pek.
    ama bu çayın sinir sistemim üzerinde rahatlatıcı bir etkisi oluyor.
  • en güzeli bence taze zencefille yapılan çay. birkaç parça taze zencefil, birkaç dilim limon ve bir çubuk tarçın mucizeler yaratır.
  • arayan bulur gerçi, ama hayrına bir tarif de ben yazayım dedim şuraya.
    efendim dört kupa (bildiğimiz saplı, içine çay kahve döküp içtiğimiz kap) suyu kaynatın, sonra içine beş santimlik soyulmuş taze zencefil parçasını (taze zencefil yerelmasına benzer, enlemesine beş santimlik bir parçayı kesiverin artık) incecik dilimleyip (ustalığınız yoksa, sebzenin suyunu çıkarıp rezil etmeden bölebileceğiniz kadar küçük parçalara bölüp) atın. 15-20 dk. demleyin. demlerken içine tarçın, elma kabuğu, karanfil neyin atabileceğiniz gibi, içmeden önce bal ve limon da ekleyebilirsiniz.
    vücudu ısıttığı için soğuk algınlığına, benzersiz aromasıyla mide bulantısına, üşütmeye pek iyi geliyor. hatta sabah bulantısına deva olduğunu söyleyen gebeler var.
  • şu yeşil çay furyasına ben de kaptırmış gidiyordum. bilhassa yemeklerle beraber yeşil çay içiyordum ki, yeşil çayın demir emilimini olumsuz etkilediğini öğrendim. bunun üzerine vazgeçtim yeşil çaydan ve onun kadar faydalı başka bir içecek aradım. sonunda zencefilde karar kıldım.

pratikliği yüzünden ben toz zencefili tercih ettim. tadını da çok beğendim. bardağa azıcık toz zencefil dök; üzerine kaynar su ekle; tamam. yeşil çaya göre tadı çok güzel. tabii herkes zencefil tadını beğenecek diye bir kaide yok.

çin tıbbında da yang'ı(eril enerjiyi) artırmak için kullanılıyormuş. yani vücudu ısıtıyor zencefil.
  • bogaz agrisina, bronşite birebir bir çay. taze zencefili alin, kabugunu soyduktan sonra soğan doğrar gibi dilimleyin, once boylamasina (sonuna az kalana kadar, tek kenarda tum seritler birlesecek sekilde) sonra da enlemesine, ama tabi sogan gibi kup kup yapmiyoruz. bu zencefilin aromasının kendisini salmasina sebep olacak. bir yeşil elmanın kabugu soyun ve göbeğini (ortasını) silindir şeklinde çıkarın. bir iki ince dilim elma da ekleyin bir portakal ya da iki mandalina kabuğunu da soyup porselen çaydanlığa koyun. bir çucuk tarçın, 4-5 karanfil ekleyin. sıcak suyla bunları haşlayın, iki dakika sonra da iki kaşık bal ekleyin (ahsap kasipla ekliyorum ama iki tatlı kaşığından birz fazla oldu.) 5-10 dakika sonra içime hazır. bu arada ginger ale gibi gayet lezzetlidir, sıcak bir lezzet ama içinizi açar.
  • aksamlari hatta oglen 2-3'ten sonra icilmemesi gereken bitkisel cay. oksuruge, yorgunluga, halsizlige iyi geliyormus. ama bu cay cin tibbinda turuncu-kirmizi karakterli olarak adlandiriliyormus. bu da suna delalet edermis: ogleden sonra- aksam ictigin cay, uyku ustunde negatif etki yapar, vucut isisini yukseltir, gece huzursuzluk yaratirmis. zencefil iceren butun mamuller icin bu gecerliymis. en iyisi hasta olmayi beklemeden her sabah bir miktar zencefil tuketmekmis; ister cay, ister sekerleme ya da bir parca taze zencefili cignemek suretiyle.

kaynak: cin tibbina kafayi takmis, cinli bir arkadas.
  • diyet yaparken metabolizmayı hızlandırıcı etkisinden faydalanılan çay.
  • kutsal sıvı. hayatta kalmamı buna borçluyum desem yeridir, o derece.

püre haline getirilmiş zencefili (suyunu da tabi) top demlik içine koyup kaynar suda biraz bekleterek ve üzerine limon ve bal ekleyerek yapılan çay; değme boğaz pastillerinden, soğuk algınlığı ilaçlarından, ağrı kesicilerden kat be kat üstün, kesin etkili bir büyülü iksirdir, içiniz, içiriniz.
  • oyle alistim ki icmeden duramiyorum, is yerinde 3-4 kupa, eve gidince gene 2-3 kupa kafadan gidiyor. canim benim, sogudukca uzerine su ekleyip cogaltma opsiyonuna da bayildim.
  • önce bir parça zencefil, tarçın ile beş dakika demlenir, demlenmiş karışıma yeşil çay ilave edilerek beş dakika daha demlenmesi beklenir. böylece üç doğal maddenin bir araya gelmesi ile antioksidan, şeker regulasyonu ve metabolizma hızlandırma etkisinden faydalanılabilir. üçü bir arada..
hesabın var mı? giriş yap