şükela:  tümü | bugün
  • sözlükte de sürekli gördüğümüz davranış.
    maalesef :/ üzülerek izliyorum bu durumu lazkiyeli nişanlım elçina ile.
  • buralarda, amerika'daki zencilerin (evet siyahi değil zenci) haklarının savunulmasının temelinde büyük ölçüde, adalet/fırsat eşitliği/etik değerler... vs. değil, kütüğünde yozgat yazan adamın da fazla bir çaba sarf etmeden kendini dünya vatandaşı olduğuna inandırma uğraşı yatıyor.

kavruk teni, martı kaşları ile amerika'da "sand nigger, towelhead, camel fucker..." olarak tanımlanıp, en büyük ırkçılığı beyaz anglo-sakson kesim yerine komplekslerini bastıramamış azınlıklardan göreceğinin farkında olmayan bizim ılık götlülerin, kendilerini bu beyaz egemen kesimle özdeşleştirebilmek için; "biz beyazlar olarak şunlar öyle, bunlar böyle davranmalıyız..." diyerek yaptıkları üstü kapalı "bakın ben de beyazım" mastürbasyonudur.

yani savunma mavunma yok ortada. üç kuruşluk ingilizcesiyle, 2-3 dizi/film izleyince batı kültürüne hakim olduğunu sanıp "zenci" yerine "siyahi" diyerek ya da twitter'de slogan paylaşarak bir şeyleri savunduğunu sanan zaten embesildir.

suriyeli nefretine gelince: türkiye'de araplara yapılan aşırı ırkçılık/#92800830
  • nefret kustuğumdan değilde suriyelileri eleştirdiğim noktalar var.. kavgaları, olayları ,adam yaralamaları , nankör oluşları v.b... şeylere tanık olduğumuzdan haklı olarak eleştiriyoruz. zencilerin bugüne kadar en ufak bir taşkınlıklarına rastlamadım ülkemizde. adamlar saat , parfüm sattı ekmeğine baktılar. herzaman da bu ülkeyi sevdiklerini dile getirdiler. suriyelilere yapılan yardımların yarısı bile yapılmadı onlara. bu duruma rağmen böyleler.

edit: yazdığımı eleştiren mesajlar aldım. o nedenle eklemek istediğim şeyler var. adam yazmış afro-amerikalılar pisliğin tekidir. hiç biri bir baltaya sap olamamıştır diye. bir kere genelleme yapamazsın kardeşim. yüzde kaçı ne işle meşgul ne yapıyor sanki analiz yapmış gelmiş yazıyor. diyelim ki çoğu sıkıntılı tipler. bu elleri arkadan kelepçeli adamı boğazına bastırarak öldürmeyi haklı çıkarmaz. he madem konu afro amerikalıların kötü oluşu " ne ekersen onu biçersin." bu insanlara zamanında kendi ülkelerinden buraya getirilip kölelik yaptırdılar. en ufak bir hatalarında ellerini kollarını. kestiler tecavüz ettiler. hayvanat bahçesine koyup beyazlara izlettirdiler. daha sayamadığım midemin kaldırmadığı bir çok işkence yaptılar. ülkelerinde elmas yakut gibi bir çok değerli şey olmasına rağmen bu insanlar açlıktan ölüyor. neden biliyor musun o bahsettiğin mağdur beyazlar gidip sömürdü onları.. ben kimsenin haksızlığa uğramasından yana değilim bu yazdıklarım şuan dükkanları yağmalayan siyahilere iyi yapıyorlar ya bütün amerikayı yağmalasınlar anlamına gelmiyor. ama bir olaya bakarken de at gözlüğünü çıkarmak lazım. yıl olmuş 2020 siyahi futbolcuya muz atılıyor hala sen maymunsun deniyor. yazının başında da dedim "ne ekersen onu biçersin"
  • iyi de o ülke zencinin..
  • siyahiler ile suriyelileri aynı kefeye koymak biraz saçma olmuş.

siyahiler, (abd,fransa) bu ülkelere zincirlerle köle olarak gitti. kendi öz vatanlarını şu an yaşamak zorunda kaldıkları ülkeler, sömürge haline getirdi hala sömürülüyor.
    ve bu insanlar şu an yaşadığı ülkelerinde sığınmacı değil hepsi aynı ülkenin vatandaşları ve aynı vergileri veriyorlar. sözde eşit haklara sahipler ama yıllardır ırkçılığa maruz kalıyorlar. eziliyorlar. dışlanıyorlar.

peki suriyeliler? vatanlarında savaşmak yerine kaçıp senin muz cumhuriyetine geldiler. bir anda sana bu güne kadar verilemeyen haklara sahip oldular. çoğu vatandaşımızdan güzel hayat yaşıyorlar.

aradaki farklı görmeyecek kadar gerizekalı değilsindir umarım.
    aynı zamanda nefret suriyelere değil. bu saçma sistemi kuranlaradır.
  • kimliğinde ne yazdığı önemli değil, ne kalitede insan olduğun önemli, kendini ne kadar yetiştirdiğin önemli. kenarımın hümanisti. sen önündeki boku temizle önce. arap istilasının ekonomiye verdiği zarar kimin cebinden çıkıyor?
    ırkçılık ayrı bir şey, mülteci krizi ayrı bir şey. önce bunu idrak et, sonra başlık aç.
  • siyahiler amerikalı yalnız hatta çoğu amerikalıdan daha amerikan. suriyeli diye bir ırk yok. suriyeli diye bir sorun var. suriyeliler arap, kürt ve türkmen bize gelenlerin alayı arap.
  • cunku turkiye'de zenci yok. 3-5 tane var, onlar da belli muhitlerde mukim. 2 milyon nijeryali gelip yerlessin o zaman gorelim zenci haklarini.
  • dünyada ikiyüzlülük üzerine kurulu bir sistem var. biz de amerika ve avrupa kadar ikiyüzlüyüz.

gezi eylemlerine terörist diyen havuz medyamız amerika'da yakıp yağmalayanlara protestocu diyor. amerika ırak'ta ne yapıyor, petrol için asker gönderiyor diyenler, libya'da doğu akdeniz petrolleri için değil tarihi dostluğumuz yüzünden yardım ettiğimizi söylüyor. yabancı devletlere pkk ve ypg ye yardım etmesi yüzünden kızıyoruz ama kendimiz başka devletlerdeki iç savaşlarda destek sunuyoruz.

amerika'da sahte çek yüzünden gözaltına alınan bir afroamerikalı için amerikan polisine katil diyenler, ali ismail korkmaz'ı linç ederek öldüren polisler için hiçbir şey söylemiyordu. çinliler uygur türklerine baskı yapıyor zulmediyor diyenler, kendi içindeki farklı etnik gruplara tavırla yaklaşıyor.

mazlum ile zalim arasındaki farka güç denir arkadaşlar. bugün dünyada hiçbir ülke amerika'yı ve polisini kınayamıyor. çünkü ekonomisi zora düştüğünde çalacakları kapı fed ya da imf. dünyada da türkiye'de de kural belli: güçlü haklı.

mazlumun zalimden tek farkı güç sahibi olamaması. gücü eline geçiren mazlumların da zamanı geldiğinde nasıl zalim olduğunu görebiliyoruz. bir şiir yüzünden aylarca hapis yatan belediye başkanı için demokrasi, hak, hukuk diye ortalığı inletenler şimdi bir haber yüzünden tecrit hapsinde olan gazeteci için oh olsun diyor. yani gücü eline geçiren mazlum çok tehlikeli bir zalim olabilir.

velhasıl kelam arkadaşlar amerika yıkılsın diye ellerini ovuşturan, lanet okuyan insanların amerikalılardan tek farkı güç sahibi olamaması. sen, ben, biz hepimiz ikiyüzlü sistemin parçalarıyız. bu zulümlerin devam etmesinin sebebi de ikiyüzlülük.

konuyla biraz paralel ama başlık söylemek istediğimi en iyi açıklayacak başlıktı.