şükela:  tümü | bugün
 • nefret kustuğumdan değilde suriyelileri eleştirdiğim noktalar var.. kavgaları, olayları ,adam yaralamaları , nankör oluşları v.b... şeylere tanık olduğumuzdan haklı olarak eleştiriyoruz. zencilerin bugüne kadar en ufak bir taşkınlıklarına rastlamadım ülkemizde. adamlar saat , parfüm sattı ekmeğine baktılar. herzaman da bu ülkeyi sevdiklerini dile getirdiler. suriyelilere yapılan yardımların yarısı bile yapılmadı onlara. bu duruma rağmen böyleler.

  edit: yazdığımı eleştiren mesajlar aldım. o nedenle eklemek istediğim şeyler var. adam yazmış afro-amerikalılar pisliğin tekidir. hiç biri bir baltaya sap olamamıştır diye. bir kere genelleme yapamazsın kardeşim. yüzde kaçı ne işle meşgul ne yapıyor sanki analiz yapmış gelmiş yazıyor. diyelim ki çoğu sıkıntılı tipler. bu elleri arkadan kelepçeli adamı boğazına bastırarak öldürmeyi haklı çıkarmaz. he madem konu afro amerikalıların kötü oluşu " ne ekersen onu biçersin." bu insanlara zamanında kendi ülkelerinden buraya getirilip kölelik yaptırdılar. en ufak bir hatalarında ellerini kollarını. kestiler tecavüz ettiler. hayvanat bahçesine koyup beyazlara izlettirdiler. daha sayamadığım midemin kaldırmadığı bir çok işkence yaptılar. ülkelerinde elmas yakut gibi bir çok değerli şey olmasına rağmen bu insanlar açlıktan ölüyor. neden biliyor musun o bahsettiğin mağdur beyazlar gidip sömürdü onları.. ben kimsenin haksızlığa uğramasından yana değilim bu yazdıklarım şuan dükkanları yağmalayan siyahilere iyi yapıyorlar ya bütün amerikayı yağmalasınlar anlamına gelmiyor. ama bir olaya bakarken de at gözlüğünü çıkarmak lazım. yıl olmuş 2020 siyahi futbolcuya muz atılıyor hala sen maymunsun deniyor. yazının başında da dedim "ne ekersen onu biçersin"
 • iyi de o ülke zencinin..
 • siyahiler ile suriyelileri aynı kefeye koymak biraz saçma olmuş.

  siyahiler, (abd,fransa) bu ülkelere zincirlerle köle olarak gitti. kendi öz vatanlarını şu an yaşamak zorunda kaldıkları ülkeler, sömürge haline getirdi hala sömürülüyor.
  ve bu insanlar şu an yaşadığı ülkelerinde sığınmacı değil hepsi aynı ülkenin vatandaşları ve aynı vergileri veriyorlar. sözde eşit haklara sahipler ama yıllardır ırkçılığa maruz kalıyorlar. eziliyorlar. dışlanıyorlar.

  peki suriyeliler? vatanlarında savaşmak yerine kaçıp senin muz cumhuriyetine geldiler. bir anda sana bu güne kadar verilemeyen haklara sahip oldular. çoğu vatandaşımızdan güzel hayat yaşıyorlar.

  aradaki farklı görmeyecek kadar gerizekalı değilsindir umarım.
  aynı zamanda nefret suriyelere değil. bu saçma sistemi kuranlaradır.
 • kimliğinde ne yazdığı önemli değil, ne kalitede insan olduğun önemli, kendini ne kadar yetiştirdiğin önemli. kenarımın hümanisti. sen önündeki boku temizle önce. arap istilasının ekonomiye verdiği zarar kimin cebinden çıkıyor?
  ırkçılık ayrı bir şey, mülteci krizi ayrı bir şey. önce bunu idrak et, sonra başlık aç.
 • siyahiler amerikalı yalnız hatta çoğu amerikalıdan daha amerikan. suriyeli diye bir ırk yok. suriyeli diye bir sorun var. suriyeliler arap, kürt ve türkmen bize gelenlerin alayı arap.
 • cunku turkiye'de zenci yok. 3-5 tane var, onlar da belli muhitlerde mukim. 2 milyon nijeryali gelip yerlessin o zaman gorelim zenci haklarini.
 • dünyada ikiyüzlülük üzerine kurulu bir sistem var. biz de amerika ve avrupa kadar ikiyüzlüyüz.

  gezi eylemlerine terörist diyen havuz medyamız amerika'da yakıp yağmalayanlara protestocu diyor. amerika ırak'ta ne yapıyor, petrol için asker gönderiyor diyenler, libya'da doğu akdeniz petrolleri için değil tarihi dostluğumuz yüzünden yardım ettiğimizi söylüyor. yabancı devletlere pkk ve ypg ye yardım etmesi yüzünden kızıyoruz ama kendimiz başka devletlerdeki iç savaşlarda destek sunuyoruz.

  amerika'da sahte çek yüzünden gözaltına alınan bir afroamerikalı için amerikan polisine katil diyenler, ali ismail korkmaz'ı linç ederek öldüren polisler için hiçbir şey söylemiyordu. çinliler uygur türklerine baskı yapıyor zulmediyor diyenler, kendi içindeki farklı etnik gruplara tavırla yaklaşıyor.

  mazlum ile zalim arasındaki farka güç denir arkadaşlar. bugün dünyada hiçbir ülke amerika'yı ve polisini kınayamıyor. çünkü ekonomisi zora düştüğünde çalacakları kapı fed ya da imf. dünyada da türkiye'de de kural belli: güçlü haklı.

  mazlumun zalimden tek farkı güç sahibi olamaması. gücü eline geçiren mazlumların da zamanı geldiğinde nasıl zalim olduğunu görebiliyoruz. bir şiir yüzünden aylarca hapis yatan belediye başkanı için demokrasi, hak, hukuk diye ortalığı inletenler şimdi bir haber yüzünden tecrit hapsinde olan gazeteci için oh olsun diyor. yani gücü eline geçiren mazlum çok tehlikeli bir zalim olabilir.

  velhasıl kelam arkadaşlar amerika yıkılsın diye ellerini ovuşturan, lanet okuyan insanların amerikalılardan tek farkı güç sahibi olamaması. sen, ben, biz hepimiz ikiyüzlü sistemin parçalarıyız. bu zulümlerin devam etmesinin sebebi de ikiyüzlülük.

  konuyla biraz paralel ama başlık söylemek istediğimi en iyi açıklayacak başlıktı.
 • riyakarlık algısı yaratmanın manası yok;

  1- burası türkiye ve suriye tarafından gelenler, sığınmacı iken birçoğu bizden fazla hak sahibi oldular.

  2- işsizlik söz konusu iken kendi vatandaşını çalıştırmak yerine ucuz işçi diyerek onları ezen de ötekileştiren de yine işveren ve devlet oldu.

  3- siyahiler zaten kendi devletlerinde sınıf ayrımına uğruyorlar.

  4- kendini bir diğerinden sırf ten rengine ya da ırkına göre üstün gören varsa herkese karşıyım

  5- üniversitelerle alakalı bir girişimdeyim ve yıl içerisinde bir sürü ırktan insanla konuşuyorum ve bu insanlar zarar vermekten ziyade daha fazla şey katıyor.

  6- suriyeli sınıf arkadaşlarım vardı, mecburiyetten gelen disiplinli bir şekilde çalışıp minnetini sunarken, baba parası sayesinde kaçmış gelmiş şımarıklar okulda yapmadığını bırakmıyordu, kaldı ki kamplarda zulüm görüp dışarı çıktıklarında insanlara şiddet uygulayanları da unutmamalı
 • suriyelileri kendi vatandaşının üstünde tutup tepelerine sıçır, boş beleş gezip anca çocuk yapsınlar, sen de ben niye geçinemiyorum deme birde bunların bizden çok olan haklarını savun. oldu canım, başka? ya asıl biz bu vatanın gerçek evlatları mağduruz, hak aranacaksa türkler hakkını aramalı
 • + siyahiler ile suriyeliler aynı şey değil canım, onlar emperyal güçler tarafından bla bla bla
  - haa tamam o zaman, suriyeliler'e ırkçılık yapılabilir. doğru haklısın.
  + tabii canımmm, siyahiler bir de abd vatandaşı, bu suriyeliler gibi sığınmacı filan değil.
  - haaaa o zaman şimdi tam oldu. desene şunu baştan. vatandaş olmayanı zaten iyice dışlamak lazım, haklısın. bunda yanlış bir şey yok. ezelim suriyelileri, en kötü işlerde sigortasız çalıştıralım, bir suç anında gidip evlerini basalım, karılarını kızlarını mal gibi satın alıp köydeki dedemize baktıralım, her türlü kamusal alanda hiç utanmadan ırkçılık yapalım. az bile bunlar, daha beterini yapalım. fişleyelim mesela. saygın okullara almayalım, saygın mahallelere sokmayalım...
  + yha bir de biz bunlara çok para harcadık. tayyip dedi ki 129203 milyor yüro verdik.
  - aaa evet evet, onu unutmuşum. doğru dedin. avrupa para vermedi ama biz harcadık. bizim o kadar çok paramız var ki 29348948 milyor yüro kısmını suriyeliler'e harcadık. avrupa da bizi kandırdı. vermedi para. deftere yazmıştık, ödemedi adiler. o zaman daha çok rıkçılık yapmalıyız. bu bizim hakkımız. tayyip dedi, bizi qandırdılar, paramızı vermiyler dedi. kesin doğru konuşuyor adam, ben o ne derse inanırım. paramızı vermedise avrupa, ırkçılık yapmak bizim hakkımız. bu bir evrensel kuraldır.

  gençler, kimlere ırkçılık yapabiliriz, kimlere yapamayız onu tam bir belirleyin de biz de ona göre davranalım ha? çünkü belli ki her şey sizin kafanızdaki doğrulara göre olmak zorunda. zaten sözlükte suriyeli ve arap giydirmesi yapmak ekstra pirim sebebi. millet suriyeli yerince beyaz türk, arap yerince aşşşırı aşmış atayist olduğunu sanıp havaya giriyor. sözlüğün en pirim yapan şeyi arap ve suriyeli ırkçılığı.

  ilahi çok güldüm. biri de demiş ki "siyahilerin bi taşkınlığını görmedim!" kendisine keşke 1 aylık bir baltimore seyehati hediye edebilsem. bu mantıkla ben de şey diyebilirim; "hayatımda hiç kuzey koreli görmedim. demek ki böyle bir ülke yok" jskdsd

  suriyeliler savaştan kaçmış da, savaşmamış da, hepsi nankörmüş de. nankörlüğün tanımı da mı siz belirliyorsunuz? sen ülkendeki ekonomik buhrandan kaçmak isterken nankör değilsin de adam savaştan kaçarsa nankör öyle mi? niye? çünkü sen öyle olduğunu düşünüyorsun diye.

  5 dk sözlüğe girdim, bin pişman oldum.