şükela:  tümü | bugün soru sor
 • zenci kelimesinin nigger ile aynı anlamı taşıdığını düşünen bir yazar beyanı.
 • bi siktir git kasacağın duyarı sikeyim. amerikadaki rapçilerden (zenci) iyi mi biliyorsun mk ? nigga nigga nigga. zenci zenci zenci. rahatsız oluyosan kafam girsin. bunu ancak bir zenci söylerse ve rahatsız olduğunu belirtirse siyahi dersin. neyin kafası bu amk.
 • zenci kelimesinin ırkçı bir söz olmadığı defalarca açıklandı, hala dublajlı amerikan filmlerinin etkisiyle duyar kasanlar var.
 • zenci arapça siyahi demektir, nigger kelimesinin karşılığı değildir, bu topraklarda zenci insanlarla dalga geçmek için "arap" kelimesi kullanılır.
  tanım: ne etimolojiden ne de sokak jargonundan bi haber olup, duyar kasmaya çalışan bir yazarın iddiası.
 • "kelimenin anlamından bahseden yok, cümlenin anlamı aşağılayıcı" gibi kıvırmalar saçma oluyor. madem cümleden bahsedilecek "zenci" kelimesine vurgu yapmak neden? misal şu cümleyi ele alalım: "bu amına koyduğumun zencileri, koca koca penisleriyle mahallemizin huzurunu kaçırdı, karılarımız her an yoldan çıkabilir, bunları afrika'ya geri postalamak lazım." şimdi burada gayet açık biçimde ırkçı bir ton var, peki bu cümleden "zenci" kelimesini çıkarıp, yerine "siyah, siyahi, çikolata renkli" getirsek ne değişir? evet, bir sikim değişmez. o halde zenci kelimesinin kendi başına bir kuvveti varmış gibi davranmayalım, derdimiz neyse adam gibi anlatalım.
 • içinde ermeni-rum-arap-çingene geçen cümlelerin hakaret içermesi dolayısıyla bu kelimelerin kullanılmaması gerektiğini söylemekle aynı şeydir. antenlerinizi kendi memleketinize göre ayarlarsanız, daha makul tespitler yapmak işten bile değil.
 • zenci kelimesinin türkçede hakaret içeren bir anlamı yoktur; zenci, afrika'da bir yer adı diye duymuştum. ayrıca "zenci" kelimesini kibarlaştırmak için kullanılan "siyahi" kelimesi ise direkt ten rengine vurgu yaptığı için ayrımcı bir anlam taşır.
 • her duyarı kastık bi kaldı zenci. bir de "kelimenin anlamı önemli değil" gibi bir şeyler yazmış başına. kelimenin anlamına takılmayacaksak cümlenin gidişatına göre hakaret ya da ırkçı söylem sayılmayacak bir sözcük yok zaten, ki yukarıda örneklerle de belirtilmiş. tabi burada bir kişinin şahsını hedef alan söylemlerden değil, bir durumu anlatırken kullanılan benzetmelerden bahsediyorum. yoksa bir kişiye hoşlanmadığı bir şekilde hitap etmek yanlıştır, puştluktur.

  zenci olmayıp da "zenci" lafına, eşcinsel olmayıp da "top" lafına, ve kadın olmayıp da "bayan" lafına takılanları bi gemiye doldurup gemiyi ateşe versek insanlık olarak bir sikim kaybetmeyiz.

  edit: imla dersin kim bilecek