şükela:  tümü | bugün
  • son iki ayımı verdiğim ve az çok bir şeyler geliştirebildiğim bir php framework, zend 2 ile java ya çok özenmişlerdir ki bence web de kesinkez enterprise alanda kullanmakta fayda var. ancak gönlüm her zaman için symfony ve laravel der ama parada kazanmak lazım.

bu arada türkiye'de hemen hemen hiç bir projede kullanmaya müsait değildir. çünkü türkiyede hiçbir proje düzgün planlanmaz ve her işveren 1 çocuğu eğer 9 kadın doğurursa 1 ayda olacağını düşünüyor öyle ise codeıgniter ile yap, al paranı otur nasıl olsa 2 ay sonra revize için gelirler bir daha para alırsın. itirazı olan?
  • "seni bir yaz gününe benzetmek mi, ne gezer?
    çok daha güzelsin sen, çok daha cana yakın:
    taze tomurcukları sert rüzgârlar örseler,
    kısacıktır süresi yeryüzünde bir yazın:
    işıldar göğün gözü, yakacak kadar sıcak,
    ve sık sık kararı da yaldız düşer yüzünden;
    her güzel, güzellikten er geç yoksun kalacak
    kader ya da varlığın bozulması yüzünden;
    ama hiç solmayacak sendeki ölümsüz yaz,
    güzelliğin yitmez ki asla olmaz ki hurda;
    gölgesindesin diye ecel caka satamaz
    sen çağları aşarken bu ölmez satırlarda:
    insanlar nefes alsın, gözler görsün elverir,
    yaşadıkça şiirim, sana da hayat verir."

william shakespeare 18.sone
  • bildiğim kadarıyla zındık kelimesi bu zend'den türemiştir.
  • nerde oldugu merak edilen. bi de neler yaptigi.
  • solda sağda "the php company" sloganıyla gezen bir şirket. compiler debugger falan yapmişlar, bakmak lazım.
  • sitelerinden bir sertifika sınavı satın almaya yeltendim. internette dolan dolan derken 7.5% luk bir indirim kuponu buldum. tam son ödeme aşamasına geldiğimde kartımda limit olmadığını farkedip bir kaç gün öteye atmıştım. ertesi gün zend'den bir mail geldi. içeriği "sitemizden bir ürün almaya çalışmışsınız ama tam ödeme aşamasında vazgeçmişsiniz. önümüzdeki 3 gün içinde kullanabileceğiniz 10% luk indirim kuponunuz..." iyi dedim. 2.5 da olsa indirim indirimdir sonuçta. kredi kartımın borcunu ödedikten sonra tekrar zend'in sitesine girip kodu yazdım. gönderdikleri mailde 10% yazan indirim, sitelerine girdiğimde 5% olarak görünüyor. lan dedim yapacağınız işe. bir mail attım bugün. 5% çıkan kodu 10% a getirin de alalım diye. bakalım ne cevap verecekler.

edit: bugün satış departmanıyla sohbette konuştum ama satış departmanı amerika'da, dükkan* departmanları ise başka bir ülkedeymiş. bu yüzden satış departmanı yardımcı olamıyormuş. mecbur tükkanlarından gelecek maili beklemem gerekiyormuş.

edit2: ilk maile cevap gelmeyince 2. yi attık bakalım. hala beklemedeyim :|
  • zeev suraski * nin kurdugu sirket.
  • zeev suraski sadece zendin babasidir.phpnin babasi icin (bkz: rasmus lerdorf)
  • zeev suraski ve andi gutmans kkurmuştur 'zeev'in ze si ve andi'nin 'nd'sidir zend.