1. çeşit çeşit tohum satan bir alışveriş sitesi. etoburlardan tutun da bonsai için uygun ağaçlara kadar her bitki var. çok da hızlı çalışıyorlar, verdiğim siparişi bir gün içerisinde ulaştırdılar, yanında da güzel bir yetiştirme kılavuzu göndermişler. gayet memnun kaldım.

http://www.zengardentr.com/
  2. kendimce site ve musteriye saygi odulu verdigim cok basarili reklam yapan olaganustu tohum, fide cenneti. nadir turleri ve hibritleri bulabilirsiniz.
  3. fide, fidan, gübre, tohum vb. malzemeleri bulabileceğiniz ve internet siteleri üzerinden güvenle alışveriş yapabileceğiniz izmir merkezli bir işletme. gittigiyor üzerinden de satış yapıyorlar ama kendi sitelerindeki fiyatlar daha düşük.

tohumları küçük kartlara zımbalayarak gönderiyorlar, o kartlar üzerinde nasıl yetiştirmeniz konusunda bilgiler var. fideleri ise gayet güzel bir şekilde ambalajlanmış olarak gönderiyorlar. bunlar da yetmezmiş gibi bir de jest yapıp hediye tohum gönderiyorlar. kısacası süper hizmet veren bir işletme. tek şaşırdığım nokta ise şu anda ellerinde gül tohumu veya fidanının olmaması.
  4. çok çeşitli tohumlara ulaşabilmenizi sağlayan güvenilir bir site. bu işlere merakı olanlara şiddetle tavsiye edilir
  5. harika bir site; amatörler için. bol çeşit, makul fiyat. sunum derli toplu. güvenilir. bir sürü çeşit var, her bitkiden 5-10 alt tür var (renk vs farkları) toplamda muhtemelen binlerce çeşit.
    ama!
    bir adım öteye geçince tık diye tıkanıyor. mesele sadece zengarden değil buradan sonra, günahlarını almamak lazım, mesele biz; türkiye.
    bir üründe özelleşmiş, dünyada, türkiye'de otorite sayılan, o bitkinin her türünü ama istisnasız her türünü bulabileceğiniz bir yer değil. (zaten öyle bir yer yok ülkemizde.) o kadar üstün donanımda değil. nedense öyleleri yurt dışında var bolca.
    yani?
    çiğdem diyelim mesela; zengarden de 7 çeşidi var. ama o 7 çeşit zaten her yerde var olan klasik ticari türler. koçtaş-bauhaus, migros vs. her yerde bulunabilecek aynı türler.
    bir süre sonra maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisi işliyor muhtemelen. amatör kişi bir sonraki adıma terfi ediyor; başka ne türleri var bu bitkinin? değişik melezleri var mı? internet çağı, malum.
    işte o zaman zengarden ve diğer tüm türk bitki sağlayıcıları çuvallıyor; gavurun sitelerinde çiğdemin türkiye'de hiç satılmayan bir sürü çeşidi var, amatörler için keder; kargo bedeli nedeni ile ancak resimlerine bakılır.
    sonuç; iyi bir yerel bitki sağlayıcıdır. ortalama amatörler için yeterlidir. nadir alt türler ve melezler konusunda yetersizdir. tavuk-yumurta denklemine göre kusur nerededir? alıcısı olmaması mı, sunucusu olmaması mı bizleri bu aynının tekrarına iten?
  6. dün verdiğim lithops siparişlerini öyle bir sunumla yollamış ki bunlar, taktir ettim. her yere de yazarım. daha evvel defalarca kez online fide, çiçek v.s. sipariş ettim. neler gördü bu gözlerim. ne ambalajlar, ne komposto olmuş çiçek fideleri. siparişim, lithopsu olası tüm zararlardan koruyacak, maliyeti de muhtemelen kayda değmeyecek profesyonel bir ambalaj ürünü içerisinde geldi.

üstelik daha evvel verdiğim 5 liralık alışverişime de, tutarı çok daha yüksek alışverişime de minicik hediye çiçek tohumları yolladılar. ne oldu? mutlu oldum.

sırf o tohumları kışın ekebilmek için ay başında kendilerinden mini sera alacağım.

dilerim reklam sayılmaz bu yazdıklarım. taktir ettim. tebrik ettim. büyüyüp sera işine girince ben de onları örnek alacağım.
  7. dışarıdan aldığım yeşillik tohumlarını gelişigüzel bir şekilde sıradan bir toprağa ekip tamamen başarısız olunca hırs yaptım. yani teorik olarak bir insanın soğanı toprağa ekip yeşil soğan elde etmekten daha başarılı olabilmesi gerekiyor, yüzbinlerce yıldır bu işin içindeyiz sonuçta. ben ise salkım salkım çiçekleri açmış bitkileri bile 2 günde öldürebiliyorum. dediğim gibi, hırs yaptım.
    baktım işe düzgün yaklaşmak gerekiyor, araştırdım internette, zengarden'ı buldum. mini seraları varmış, atladım hemen. ziraat mühendisi gibi tane tane ekicem tohumları, fidelendirip saksıya öyle alıcam. mini seralar da ucuz zaten, yanında da bir paket çimlendirme torfu aldım. 2 gün içerisinde düzgünce paketlenmiş falan olarak geldi, yanında da tohum hediyesi koymuşlar sağ olsunlar.

sonra fark ettim ki hiçbir şeyin ekme mevsiminde değilmişiz. anca kekik uygunmuş. dedim boşver, her pakette 50-100 tane tohum var zaten, çıkmazsa çıkmasın, ekeyim birkaçını ben, kalanını baharda ekerim. daha 10 gün olmadı, kekikler çimlendi bile. bahçe ziraatinin kraliçesi olma yolunda ilk adımımı attım.

konu zengarden'dan uzaklaştı biraz. neyse, kendilerinden güzel fiyata güzel şeyler alabiliyorsunuz, pek de hızlı şekilde geliyor. eyyorlamam bu kadar.

zengarden hakkında bilgi verin