şükela:  tümü | bugün
 • çeşit çeşit tohum satan bir alışveriş sitesi. etoburlardan tutun da bonsai için uygun ağaçlara kadar her bitki var. çok da hızlı çalışıyorlar, verdiğim siparişi bir gün içerisinde ulaştırdılar, yanında da güzel bir yetiştirme kılavuzu göndermişler. gayet memnun kaldım.

  http://www.zengardentr.com/
 • kendimce site ve musteriye saygi odulu verdigim cok basarili reklam yapan olaganustu tohum, fide cenneti. nadir turleri ve hibritleri bulabilirsiniz.
 • fide, fidan, gübre, tohum vb. malzemeleri bulabileceğiniz ve internet siteleri üzerinden güvenle alışveriş yapabileceğiniz izmir merkezli bir işletme. gittigiyor üzerinden de satış yapıyorlar ama kendi sitelerindeki fiyatlar daha düşük.

  tohumları küçük kartlara zımbalayarak gönderiyorlar, o kartlar üzerinde nasıl yetiştirmeniz konusunda bilgiler var. fideleri ise gayet güzel bir şekilde ambalajlanmış olarak gönderiyorlar. bunlar da yetmezmiş gibi bir de jest yapıp hediye tohum gönderiyorlar. kısacası süper hizmet veren bir işletme. tek şaşırdığım nokta ise şu anda ellerinde gül tohumu veya fidanının olmaması.
 • dün verdiğim lithops siparişlerini öyle bir sunumla yollamış ki bunlar, taktir ettim. her yere de yazarım. daha evvel defalarca kez online fide, çiçek v.s. sipariş ettim. neler gördü bu gözlerim. ne ambalajlar, ne komposto olmuş çiçek fideleri. siparişim, lithopsu olası tüm zararlardan koruyacak, maliyeti de muhtemelen kayda değmeyecek profesyonel bir ambalaj ürünü içerisinde geldi.

  üstelik daha evvel verdiğim 5 liralık alışverişime de, tutarı çok daha yüksek alışverişime de minicik hediye çiçek tohumları yolladılar. ne oldu? mutlu oldum.

  sırf o tohumları kışın ekebilmek için ay başında kendilerinden mini sera alacağım.

  dilerim reklam sayılmaz bu yazdıklarım. taktir ettim. tebrik ettim. büyüyüp sera işine girince ben de onları örnek alacağım.
 • dışarıdan aldığım yeşillik tohumlarını gelişigüzel bir şekilde sıradan bir toprağa ekip tamamen başarısız olunca hırs yaptım. yani teorik olarak bir insanın soğanı toprağa ekip yeşil soğan elde etmekten daha başarılı olabilmesi gerekiyor, yüzbinlerce yıldır bu işin içindeyiz sonuçta. ben ise salkım salkım çiçekleri açmış bitkileri bile 2 günde öldürebiliyorum. dediğim gibi, hırs yaptım.
  baktım işe düzgün yaklaşmak gerekiyor, araştırdım internette, zengarden'ı buldum. mini seraları varmış, atladım hemen. ziraat mühendisi gibi tane tane ekicem tohumları, fidelendirip saksıya öyle alıcam. mini seralar da ucuz zaten, yanında da bir paket çimlendirme torfu aldım. 2 gün içerisinde düzgünce paketlenmiş falan olarak geldi, yanında da tohum hediyesi koymuşlar sağ olsunlar.

  sonra fark ettim ki hiçbir şeyin ekme mevsiminde değilmişiz. anca kekik uygunmuş. dedim boşver, her pakette 50-100 tane tohum var zaten, çıkmazsa çıkmasın, ekeyim birkaçını ben, kalanını baharda ekerim. daha 10 gün olmadı, kekikler çimlendi bile. bahçe ziraatinin kraliçesi olma yolunda ilk adımımı attım.

  konu zengarden'dan uzaklaştı biraz. neyse, kendilerinden güzel fiyata güzel şeyler alabiliyorsunuz, pek de hızlı şekilde geliyor. eyyorlamam bu kadar.
 • daha önce birçok alışveriş sonucunda edinilen deneyim ile çimlenme oranı düşük tohumlar geldiği belirtilebilir.
  hele izmir'de bulunan merkezlerine gidildiğinde karşılaşılan durum :
  dışarıya göre daha pahalı ve küçük fideler ,
  burnu havada çalışanlar,
  müşteri ile münakaşa eden seviyesiz çalışan ihtiva eden bir firma
 • buradaki yorumlardan yola çıkarak online alışverişte tercih ettiğim alışveriş sitesi. ancak sipariş ettiğim sukkulent fideleri kargoda bir hayli deforme olmuşlardı.
  öyle ki 5 adet siparişimi gelen fidelerle eşleştirip hangisinin ne olduğunu anlayamadım. tüm dalları kopmuş, toprağı kargo paketinin içine dağılmış durumdaydı.
  gelen fidenin kopmuş dallarından yeni sukulentler üretmeyi umuyorum.
 • uzun zamandır durmadan sukulent alıyorum. ilk defa böylesine bir hayal kırıkığına uğradım. ciddi bir para ödeyip aldığım bitkiler kargodan yetiştirilmesine kadar rezalet. fide yazmadıkları halde aldığım bitkilerim hepsi fide boyutunda. telgraf çiçeğini köksüz bir şekilde plastik kutusundaki topraga batırarak göndermişler. yetişmemiş bitkiyi yetişmiş diyerek satıyorlar. bitkilerin saksısı dahi yoktu. hepsi plastik bir her yeri kapalı kutu içinde toprakla geldi. toprakla bütünleşmişlerdi. sitede kovaman görünen sukulentin 4 yaptağı var ve 3ü toprakla karışarak gübre olmaya yüz tutmuş durumda. etobur bitki ise yine aynı şekildr ne yaprakları sarılmış ne bir saksı içinde. zavallıyı suya boğmuşlar kargoda gelirken sıcaktan her yaprağı yanmış simsiyah iş görmez bir şey var elimde. bu yaptıkları müşteriyi kazıklamaktam ziyade bitkiye saygısızlıktır. böyle bir ayıbın affı olacağını düşünmüyorum. rezalet bir site rezalet bitkiler ve kargolama paketleme korkunç. dün başla bir siteden aldığım lithopslar zarar görmesin diye her yerleri peçete balonlu torba ve gazeteyle sarınmış sımsıkı bir şekilde geldi. tedbirleri sıfır. sitelerinde gösterilen kargolama yöntemleriyle alakası olmayan bir şekilde yollamışlardı. böyle olacağını bilsem katiyen almazdım bitkinin canını bu kadar acıtmak hangi kitapta var acaba..

  imgim.com/image/7468incir2733291.jpeg
  en normal yaprağı buydu..

  edit: gönderimesini umduğum hiç değilse o 5.5cm çaplı saksıda göndermilmesini umduğum şuydu
  imgim.com/image/3362incip4820864.png

  gelen şuydu: imgim.com/image/402incib4257029.jpeg
 • 2016 yılında iyice bozdu bu firma. emaillere cevap vermiyor, telefona çıkmıyorlar, siparişi kargolamaları haftaları buluyor, enteresan. bozan bozana.

hesabın var mı? giriş yap