şükela:  tümü | bugün
 • hayatın acı gerçeklerinden biri.
  zengin babanın, çevresinin, çocuğuna sunduğu egitim ve diger olanakların buna sebep olduğu herkesin malumu.

  bense hemen göze çarpmayan başka bir faktörden bahsedeyim. aynı kalitede eğitim almış da olsanız, aynı zekaya da sahip olsanız, ayni ise de girseniz zengin çocuğunun sizden daha başarılı olması beklenir. sebep? kendine güven. örneğin siz şirketteki işinize muhtaç olduğunuz için zengin çocuğu kadar kendinden emin konuşamazsınız. zengin çocuğu ise yetiştiği ortamdan ötürü genel müdürü filan kendi dengi gibi düşünür.

  bu sav tabii ki her bireyi tasvir etmiyor. ortalamalardan bahsediyorum.

  ***

  bu durumla savaşmanın bilinen tek yolu devletin tüm vatandaşlarına sunduğu sosyal olanakları artırması. iskandinav ülkelerindeki social mobility'nin abd'den kat kat yüksek olmasının temel sebebi bu.

  vahşi kapitalist sistemde fakir doğan genelde fakir ölüyor.
 • bir diğer tespit de şudur: (bkz: zengin çocuklarının hiç şehit olmaması).
 • aile bireylerin statülü olma istekleri yetiştirilmekte olan cocuk için en iyi imkanların sunulmasi ile başarida kendiliginden oluşmaktdır.
 • genetik olarak seçkin olması sebebiyledir.

  zengin ve başarılı olmasını zekâsıyla elde eden bir baba ve güzelliğini kullanarak o babayı tavlayacak kadar zekada bir anneye sahip olarak hem zeki hem de güzel olmayı genetik kodlarıyla elde eden bir evlattır zengin çocuğu. hele ki aile kudretini 3 kuşak ileriye taşıyabildiyse diğer zenginlerin evlatlarından elde edilen yeni kuşaklar gen kalitesi arttırılarak ubermensch'e ulaşılır.
 • olmayan bir durumdur. zengin çocukları daha başarılı değildir. zeki olanlar daha fazla imkan bularak başarılı olur. zira maddi imkanı olmayıp zeki olan arkadaşlarımın zengin ailelerde doğmuş olsalar neler yapabileceklerini ben tahmin edemiyorum. şu an sadece sanayide kaporta boya kısmında harika işler çıkartabiliyorlar.
 • çocuğun iyi okullarda okuyabilmesinden kaynaklanır. en iyi özel dersi alır, en iyi dershaneye gider, en iyi kolejde okur. üstüne iyi bir üniversiteye gider. istediği yerde master, doktora yapar. birkaç yabancı dil bilir. dünya'yı görür. güzel hobileri vardır. daha ne olsundur!
 • ailelerinin çevresinin geniş olması sebebi ile bazı olanaklara ulaşmalarının kolaylaştırılmasındandır (bkz: torpil).
  ya da silme şanstır.
 • malcolm gladwell'in yazdigi outliers isimli kitapta derin derin islenmis konu. ilkokullarda iq taramasi yaparak asiri zeki cocuklari belirliyorlar. bunlar yasamlari boyu takip ediliyor. bu cocuklardan zengin ve egitimli ebeveynlere sahip olanlari daha basarili, daha ne istedigini bilen, amaclarina ulasan insanlar oluyorlar.