şükela:  tümü | bugün
  • nefret etmenin meşru zeminini aramak yanlıştır. zenginlerden nefret etmek gayet yeterlidir. bir sebebi olmasına ya da ne bileyim sülalesinin zenginler tarafından katledilmesine gerek yoktur.

    buna karşı savunma yapmak için de "o da çalışsaymış, zengin olsaymış" denilemez. çünkü çok basit bir insan mantalitesi vardır bu hususta. elinde olmayanı arzulamak ya da olanları düşman görmek. gelişmemiş toplumların gelişmiş toplumlardan nefret etme sebebi kadar geniş ve sosyokültürel yorumlama gerektiren örneklerden tutun da yanındaki çocuk dondurma yiyor da kendisi yemiyor diye ağlayan çocuğa kadar benzeri örnekler bulunabilir.

    zengin insanlardan oluşan yaşam stili ve sınıfından nefret edenler ekseriyetle bu sınıfta olmayanlar olur. zenginden nefret eden zengin yoktur, nefret ediyorsa sebebi başkadır. misal zenginden nefret eden fabrikatör, girişimci genç zenginlerden nefret ediyordur. çünkü kendisi 5 nesildir bu işi yapıyor olmasına rağmen bu girişimci şahıs hayatının ilk kısımlarında fakirken sonradan zengin olmuştur. böyle bir durumda zengin olduğu için değil zengin olma süreci, bilinçsel birikimi ve geldiği pozisyonun kişisel yorumu önem kazanır.