şükela:  tümü | bugün
  • ekşi sözlük mensubu kimi yazarlarda gözlediğim durum.
    zengin insan kötü karakterli ise ben de memnuniyet duyuyorum.
    ancak, bir insan salt zengin diye "ölümüne üzülmüyorum" falan demek ağır bir eziklik göstergesi.
  • zenginin ölümü de fakirin çenesini yormaktadır.
    fakirden kastım beyin fakirliğidir, belirtmek istedim.
  • çok laf yalansız, çok para haramsız olmazmış.

türk atasözü

mülkiyet hırsızlıkmış.

kominizt atasözü

acaba?
  • koç ailesi gibi bir aile için "cumhuriyetin neferi" "sanayinin atar damarı" "memleketin direği" vb aptal aptal laf edenlerle aynı kefede insanlardır. mustafa koç'u neden bilmiyorum, belki bir proje olarak önümüzde böyle koyuldu, ben de koç ailesinin genelinden ayrı görüyorum. ama unutmama sebep değil bu, koç olduğunu, temsil ettiğini.

memnuniyet mi duyuyorum, hayır. ben mega amir gibi artık şeytanın temsili mertebesine erişmediği sürece herhangi bir kötünün ölümünden de memnuniyet duymam, yani memnun olmayı anlamsız bulduğum için o da, bana bir faydası yok. politik doğruculuk olsun diye değil. mustafa koç'un ölümünden de memnuniyet duyacak değilim.
    ama üzülüp dövünecek, ülke bir değer kaybetti falan triplerine de hiç girecek değilim. sevdiklerine kosmos sabır versin.

çok şükür(!) kapitalizmi, temsil ettiklerini ve sonuçlarını unutacak kadar sik kafalı değiliz.
  • evet bende de aynı hissiyat var.

genellemeden kendi deneyimlerim üzerinden yorum yapacak olursam rastladığım hiçbir zengin en azından bir garibanın sırtına basmadan, onu sömürmeden zengin olmadı.

o zenginlerin memnuniyeti ve rahatlığı, çalıştırdığı işçilerin mutsuzluğu ve çilesi üzerinden şekillendi hep.

çevremde bu örneklere rastladığım için zihnimde ister istemez bir genelleme oluştu yapacak bir şey yok.
  • "en azından ölüyorlar,yaşasın eşitiz" diye sevinen ezikliği!
  • asla ulaşamayacağım hissiyat. ama bugün de bu hissi yaşayanların aramızda var olduklarını görmüş olduk. türk insanının bu kadar müslüman geçinirken sahip olduğu bu zengin düşmanlığını asla anlayamayacağım.

(bkz: o çok inandığınız allah belanızı versin)
  • memnuniyet değil ama üç beş yılda dahi senin benim üç yüz yılda maddi olarak yapamayacağımız şeyleri yaşadıklarını düşününce en azından üzülmüyorum. zira teraziye vursak bir yılları binlerce asgari ücretlinin toplam ömründen daha nitelikli olacaktır.
  • zengin, fakir, orta halli demeden. ölüsü, dirisi farketmeksizin, insanlar hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadan ileri geri yorum yapmamak lazım.
  • ne iğrenç zihinler...