şükela:  tümü | bugün
  • valla cok kafama takiliyor cokulcek kadar param olsa bana cokerler yada alayini tararım canimdan olurum ve devlet gram arkamda durmaz bana bunu dusundurten devlete (hukumet) tesekkurler
  • bu ülkede kimsenin param var dememesinin sebebidir. hiç tahmin etmediğiniz, ezik, fakir gördüğünüz bazı insanların bankalarda milyonları var ve kimse bilmiyor. çünkü paranız varsa en başta evladınız ana babanız kardeşleriniz çöker. bir şekilde katakulli ile ya da duygu sömürüsü ile kandırarak, gücü yetiyorsa zor kullanarak yemeye çalışırlar.
  • muz cumhuriyetlerine yabanci sermayenin gelmemesinin en büyük nedeni.
  • defaatle "zengin olursam birileri sörvtaym kokır korkusu" şeklinde okuduğum başlık. her taraftan ingilizce kelime pırtlamasa keşke, artık gözüm arıyor.
  • buna karşı çok güçlü bir kozum var. zengin olamiyorum zaten. oh be dusunmem gereken bir dertten daha kurtuldum.
  • halihazırda zenginlerde de görülebilen ruh hali. gözlemlediğim kadarıyla dedesi, babası cevval, fazlasıyla ağır olan ailelerin piyasada, cemiyette pişmemiş evlatlarında, torunlarında görülen bir durum. istanbul dışında denk gelmediğim bir profil ama muhakkak vardır.

velhasıl aylık kira geliri milyonlarca tl olan bu insanlar, aşırı paranoyak, giyim, yeme, içme, gezme konularında beceriksiz ve kendine has deliliklere sahip insanlar oluyorlar. zaten sıfatları da inceden gollum'a döner zamanla. garip tikler, vehimler, huylar, konuşurken sürekli diken üstünde hani sanki polisiyelerde yaman dedektiflerin baskı yapıp terlettiği adamlar misali huzursuz bir halleri bulunur.

bir de bunların parasının, varlıklarının emanet edildiği bizimkilerdeki ergun tarzı bir tip illa ki olur. bir konu olduğunda o müdahil olur.

türkiye'nin gizli zenginleri denilen tipler bunlar işte. sırf bu cemiyetleşememe hali yüzünden korkunç varlıklarına rağmen bir garip kendine has ızdırapla ömürlerini tamamlarlar.
  • zengin olma gibi bir riskim yok.
  • servetinizin bir bölümüyle ırak'ta çatışmış, elleriyle adam öldürmüş, mermiye kafa atmış 40lı yaşlarda koruma ordusu kurarsanız bi sikime çökemezler.
  • çökülen kişiler rahmi koç sabancı değil. 5 10 sene önce adını duymadığınız ama şu anda korkunç zengin olan zarrap gibi tipler. onların da nasıl zengin olduğu belli.
  • zengin olmayıp, servet sahibi olursanız kimse çökemez. zenginlikle servet arasında çok büyük farklar vardır lakin bunun farkındalığı her insanda olmaz.