şükela:  tümü | bugün soru sor
  • "türkiye istatistik kurumu’nun (tüik) açıkladığı 2016 yılı ‘gelir ve yaşam koşulları araştırması’ sonuçları, türkiye’de gelir dağılımındaki uçurumun derinleştiğinin rakamsal ifadesi oldu. açıklanan verilere göre türkiye’de zenginle fakir arasındaki uçurum 7.6 kata çıktı. türkiye nüfusunun en zengin yüzde 20’lik kesimi, ülke gelirlerinin neredeyse yarısı olan yüzde 47.2’sini alırken; en fakir yüzde 20’lik kesim ise sadece yüzde 6.2’sine sahip. 25 milyon kişi “ciddi maddi yoksunluk” içinde, 11, 2 milyon kişi “sürekli yoksulluk” ve 52.4 milyon kişi de kredi kartları, kredi ve benzer yöntemlerle borçlandırılmış durumda."

    http://alinteri.org/ucurum-buyuyor.html
  • en zengin %1 ya da maksimum %5'in serveti neye tekabül ediyor, bence onu konuşursak anlaşılır durum...

    mesela ben rahatlıkla %20'ye girerim kazancımla ama en zengin %1 benim binlerce katım para kazanıyor, günlük birkaç lirayla geçinen en fakir %30'un ise belki milyonlarca katı, en zengin %20 biraz saçma bir küme olmuş çünkü nüfusun %50'den fazlasının açlık sınırının altında yaşadığı bir ülkede anlamı yok...
  • "52.4 milyon kişi de kredi kartları, kredi ve benzer yöntemlerle borçlandırılmış durumda."

    bu 52 milyon kişinin %90 da seçim halinde bildiğinden şaşmaz. o yüzden pekte sikimde değil iyice açılsın .
  • bence rakam yanlıştır. aradaki uçurumun daha fazla olması lazım. 7.5 kat çok az bir fark. acun gibi bir hayat yaşayan adam ile sokakta evsiz barksız yaşayan insanın arasında 7.5 kat mı var yani? istatistiklere boğulmaya gerek yok. en zengin kaymak tabaka ile en fakir insanlar arasındaki farkı görmeyen zaten burada yaşamıyordur. sadece asgari ücret ile ayda 10.000 tl geliri olan insan arasındaki farkı bile hesap edebilirsiniz. tüik in verileri tamamen aldatmacadır.